توسعه دهندگان

راهکار وزارت ارتباطات برای مقابله با سرقت کابل های مخابراتی چیست؟

راهکار وزارت ارتباطات برای مقابله با سرقت کابل های مخابراتی چیست؟

توسعه دهندگان: سرقت کابل های مخابراتی که چند سالی است در شهرها و حتی روستاها بالا رفته، نارضایتی شهروندان را به همراه داشته است، در این جهت وزیر ارتباطات بتازگی اعلام نموده که مهم ترین روش مقابله با این مساله زمینی کردن کابل ها در روستاها و فیبر نوری است.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، سرقت سیم های مسی توسط برخی افراد سودجو اینروزها به امری معمول تبدیل گشته است که به سبب استفاده از مس به عنوان فلزی گرانبها در ساخت سیم ها صورت می گیرد؛ این امر نه فقط سبب هدر رفت ثروت ملی می شود بلکه زمینه را برای خسارت شدید به زیرساختها و بی نظمی در خدمات رسانی را نیز مهیا می کند و در نتیجه به سبب سودجویی عده ای فرصت طلب تعداد قابل توجهی از هم وطنان خدمات مورد نظرشان را با بی نظمی یا قطعی بیش از یک هفته دریافت می کنند.

پیش از این و طی سالهای قبل خسارت ناشی از این اقدام میلیاردها تومان اعلام و سبب شده مخابرات تدابیر شدیدتری برای صیانت از اموال بکار ببندد چونکه در بعضی موارد این خسارت ها قابل جبران نبوده است؛ بطور مثال در مواردی ۱۰ کیلومتر کابل از یک اطراف یک روستا سرقت شده که بخاطر شرایط فیزیکی و جغرافیایی عملاً دیگر ایجاد شبکه ممکن نبوده و این مساله موجب ایجاد مشکلات مضاعف برای مردم شد.

در دولت گذشته هم مسئولان بمراتب از سرقت کابل مسی در ناقط مختلف کشور آگاهی داده بودند؛ آنها از شرکت مخابرات ایران درخواست نمودند ضمن مذاکره با مسئولان انتظامی همه نقاط مجدد به شبکه وصل شوند. اما با گذشت سال ها همچنان کابل های مسی به سرقت می روند و شهروندان به سبب قطعی تلفن و مدت زمان حل این مشکل به دردسر می افتند.

شرکت مخابرات دراین زمینه اعلام نموده بود خیلی از اپراتورهای ثابت و همراه، بیشتر زیرساخت هایشان را از این شرکت تامین می کنند، اما متأسفانه طی چند سال اخیر سرقت و تخریب تجهیزات مخابراتی به یکی از اشکالات جدی برای مخابرات تبدیل گشته که سالیانه میلیاردها تومان خسارت های مادی و معنوی به این سازمان وارد میکند و سبب نارضایتی مشتریان و همه ذی نفعان شرکت شده است.

محمدرضا بیدخام - مدیر کل ارتباطات و اموربین الملل شرکت مخابرات ایران- دراین زمینه می گوید متأسفانه سرقت ها از حاشیه شهرها به داخل شهرها وارد شده که در نتیجه ارتباطات مناطق شهری گرفتار مشکل شده و خسارت های زیادی را برای شرکت مخابرات به دنبال داشته است. او تاکید می کند امیدوار هستند با تمهیدات در نظر گرفته شده توسط دستگاه های نظارتی، شاهد کاهش این سرقت ها باشند برای اینکه زمانی که شرکت مخابرات با تخریب و سرقت ها با مشکل رو به رو می شود، خیلی از کسب وکارها بصورت مستقیم و غیرمستقیم لطمه می بینند و مبتلا به اختلال می شوند.

اما در این بین برخی مشترکان از مدت زمان طولانی برای حل این مشکل گلایه می کنند چون ممکنست برای حل این مساله چند ماه بطور مثال یک تا شش ماه منتظر بمانند. دراین زمینه هم شرکت مخابرات ایران اعلام نموده تجهیزات مخابراتی بسیار گرانقیمت است و در برخی از موارد در بازار برای تامین آن منابع مالی بسیاری مورد نیاز است که در تامین آن با مشکل رو به رو هستیم و باتوجه به بحث تحریم هم زمان بر شده است. حتی مکان هایی وجود دارد که نزدیک به ۱۷ بار سرقت کابل تلفن انجام شده است و تامین تجهیزات، متریال و ملزومات منابع مالی خاص خودرا می خواهد.

در همین رابطه بتازگی عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- درباره ی دزدی کابل های مخابراتی توضیح داده است: متاسفانه قسمتی از مراجعات مردمی و تماس هایی که با شماره ۱۹۵ گرفته می شوند، مربوط به سرقت کابل های مخابراتی است برای اینکه مس ارزش و قیمت پیدا کرده است، راه حل ما برای این مشکل زمینی کردن کابل ها در روستاها و فیبر نوری است که ما در شهرها طرح فیبر نوری منازل کسب وکارها را دنبال می نماییم که عملا این مشکل را بصورت ریشه ای حل می کند برای اینکه فیبر نوری قیمت چندانی ندارد. البته هرچند در بعضی مناطق از فیبر نوری استفاده شده اما از آنجائیکه برخی می پندارند که سیم مسی است، فیبر نوری هم مورد سرقت قرار می گیرد.

وی بر این باور است بخش زیادی از هزینه تعمیر و نگهداری مربوط به همین سرقت هاست؛ در بعضی از روستاها بالای ۱۵ بار این اتفاق رخ داده است بطور مثال یکی از نمایندگان محترم از یکی از روستاها تماس گرفتند و بیان نمودند که ارتباط قطع شده است که بعد از بررسی مشخص شد که این دفعه ۱۴ امین بار است که این اتفاق رخ می دهد، در حقیقت این مساله تبدیل به رویه شده است.

مسئله ای که مدیر مخابرات استان تهران هم به آن اشاره می کند که گاهی اتفاق افتاده است که تا پنج بار برای حل مشکل مراجعه نموده اند و دراین زمینه از مشترکان درخواست می کنند حتما اعلام کنند اما بصورت کلی راهکارهای امنیتی دراین زمینه اندیشیده شده است.

چندی پیش فرمانده انتظامی شهرستان کرج از دستگیری یک سارق کابل برق و اعتراف او به ارتکاب ۵۵ فقره سرقت آگاهی داد. سرهنگ پیمان گودرزی دراین زمینه گفت ماموران در تحقیقات گسترده خود موفق به شناسایی یکی از سارقان سابقه دار کابل برق شده و در یک عملیات منسجم و دقیق ضمن هماهنگی با مرجع قضائی او را دستگیر کردند و در بازرسی از مخفیگاه متهمان ۷۰۰ کیلوگرم کابل مسی مسروقه کشف شد.
1402/03/12
14:20:49
5.0 / 5
346
تگهای خبر: بازار , خدمات , شبكه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد