توسعه دهندگان
عضو شورای عالی فضای مجازی:

ارزیابی صحت پیشرفت شبکه ملی اطلاعات در کمیته مرکز ملی فضای مجازی

ارزیابی صحت پیشرفت شبکه ملی اطلاعات در کمیته مرکز ملی فضای مجازی

به گزارش توسعه دهندگان، عضو شورای عالی فضای مجازی اظهار داشت: صحت پیشرفت هایی که وزارت ارتباطات درباره ی پروژه شبکه ملی اطلاعات ارائه می کند در کمیته ای خاص در مرکز ملی فضای مجازی ارزیابی می شود.محمدحسن انتظاری در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد عرضه گزارش وزارت ارتباطات در رابطه با شبکه ملی اطلاعات در جلسه شورایعالی فضای مجازی اظهار داشت: گزارشی که وزارت ارتباطات در جلسه شورایعالی فضای مجازی عرضه کرد شفاهی بود و در این حوزه چند نکته وجود دارد.
وی ضمن اشاره به تاریخچه مصوبه شبکه ملی اطلاعات اضافه کرد: اصل مصوبه شبکه ملی اطلاعات در ارتباط با دیماه سال ۹۲ است و در بهمن سال ۹۲ پس از اینکه به تصویب و به تأیید مقام معظم رهبری رسید به وزارت ارتباطات ابلاغ گردید. طبق آن مصوبه، وزارت خانه باید طرح زمان بندی و فازبندی شده با خروجی های مشخص را به مرکز ملی فضای مجازی عرضه می کرد تا بین مرکز ملی فضای مجازی بعنوان کارفرما و وزارت ارتباطات بعنوان نهاد مجری پروتکل روشنی برقرار باشد.
عضو شورایعالی فضای مجازی با اشاره به اینکه سرعت عمل وزارت ارتباطات در سال های ابتدایی تصویب پایین بود، خاطرنشان کرد: طرح تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات در سال ۹۵ به منظور یکپارچه سازی نظرات، تضمین هماهنگی طراحی شبکه، رفع ابهامات و دقیق تر شدن پیشرفت کار در شبکه ملی اطلاعات به تصویب شورایعالی فضای مجازی رسید و به وزارت ارتباطات ابلاغ گردید که بر مبنای آن وزارت ارتباطات باید برنامه زمان بندی شده ای برای اجرای طرح و خروجی های شفاف اعلام نماید.
وی در ادامه ضمن اشاره به تشکیل کمیته خاص برای ارزیابی راستی آزمایی پیشرفت شبکه ملی اطلاعات خاطرنشان کرد: در سال ۹۷ و اواخر سال ۹۸ وزارت ارتباطات اعلام نمود که شبکه ملی اطلاعات ۸۰ درصد پیشرفت دارد گزارشاتی به این منظور به ریاست جمهوری و سایر مقامات کشور عرضه شد که این گزارشات برای ارزیابی و راستی آزمایی به مرکز ملی فضای مجازی آمد.
انتظاری اضافه کرد: کمیته خاصی در مرکز ملی فضای مجازی تشکیل شد و این گزارشات را ارزیابی کرد۔ نتیجه ارزیابی آن کمیته خاص در آن زمان این بود که پیشرفت محسوسی در اجرای شبکه ملی اطلاعات و در طراحی ها صورت نگرفته است۔
شبکه ملی اطلاعات در سال های ۹۲ تا ۹۸ پیشرفت محسوسی نداشت
عضو شورایعالی فضای مجازی افزود: به معنایی میتوان اظهار داشت که از سال ۹۲ تا سال ۹۸ پیشرفت محسوسی در پروژه شبکه ملی اطلاعات احساس نکردیم. به این علت باردیگر به وزارت ارتباطات ابلاغ گردید که زمانی را که از دست رفته جبران کند و این طرح مجدد عرضه شود.
وی ضمن اشاره به پیشرفت واقعی پروژه در دوره قبل اضافه کرد: در جلساتی وزارت ارتباطات و کارشناسان آن در دولت قبل قبول کردند که شبکه ملی اطلاعات به جای ۸۰ درصد چیزی حدود ۳۰ درصد پیشرفت داشته که البته کارشناسان مرکز ملی فضای مجازی آنرا چیزی حدود ۲۰ درصد تأیید کرده بودند.
انتظاری با تکیه بر تلاش و همت دولت جدید و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بر اجرایی شدن پیشرفت شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت: تلاش و رویکرد دولت جدید واقعاً اینست که طرح شبکه ملی اطلاعات اجرا و پیاده سازی شود. ازاین رو ساختار جدید برای پیشرفت این طرح را طراحی و آغاز به فعالیت نموده اند.
شاهد افزایش مشترکین پیامرسانهای بومی هستیم
وی ضمن اشاره به فعالیت و افزایش استفاده مشترکین از پیام رسانه ای بومی در دولت جدید اظهار داشت: در حوزه پیام رسان های بومی خیلی فعالیت شده چون که همچنان شاهد افزایش مشترکین پیام رسان های بومی هستیم.
انتظاری در مورد ابلاغ دولت جدید بر عرضه گزارش پیشرفت شبکه ملی اطلاعات اضافه کرد: حقیقت اینست که در شورایعالی فضای مجازی البته پس از اینکه دولت جدید تشکیل شد، رئیس جمهور به وزارت ارتباطات ابلاغ نمود که در هر جلسه گزارش پیشرفت را ارائه نمایند ازاین رو در جلسه اخیر وزیر ارتباطات گزارشی در این حوزه ارائه نمود.
صحت پیشرفت شبکه ملی اطلاعات در مرکز ملی فضای مجازی ارزیابی می شود
وی به اظهارات خود در جلسه شورایعالی فضای مجازی اشاره نمود و اظهار داشت: همان کمیته خاصی که در دولت قبل در مرکز ملی فضای مجازی تشکیل شد و ادعاها و گزارش های وزارت ارتباطات دولت قبل را ارزیابی کرد و گزارش داد، باید گزارشات فعلی وزارت ارتباطات در مورد پیشرفت شبکه ملی اطلاعات را هم بررسی و صحت آن در مرکز ملی فضای مجازی ارزیابی شود.
عضو شورایعالی فضای مجازی با تکیه بر این که ۹ سال از مصوبه شبکه ملی اطلاعات می گذرد و حداقل باید طراحی این شبکه، فاز بندی و زمان بندی این پروژه انجام می شد، اظهار داشت: با وجود این که همچنان منتظر عرضه این طرح و زمان بندی ها هستیم معتقدیم برای رسیدن به پیشرفت باید در نحوه اجرای وزارت ارتباطات تغییرات جدی رخ دهد تا شاهد آن باشیم که این شبکه پس از ۹ سال به اجرایی شدن نزدیک شود.
وی تصریح کرد: گزارش های پیشرفت شبکه ملی اطلاعات با هر میزان از پیشرفت در کمیته خاص مرکز ملی فضای مجازی بررسی می شود.
انتظاری اضافه کرد: البته شنیده ها در خصوص اینست که به کارشناسان مرکز ملی فضای مجازی عرضه شده ولی با مذاکراتی که شخصاً با کارشناسان مرکز ملی فضای مجازی انجام دادم، نظر آنها با نظرات اعلام شده وزارت ارتباطات یکی نیست. ازاین رو باید در کمیته و با حضور اعضای حقیقی شورایعالی فضای مجازی گزارش های اخیر وزارت ارتباطات در رابطه با پیشرفت شبکه ملی اطلاعات مورد ارزیابی دقیق قرار گیرد.


منبع:

1402/02/27
16:04:52
5.0 / 5
364
تگهای خبر: برنامه , شبكه , طراحی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد