توسعه دهندگان
گزارش توسعه دهندگان؛

آخرین وضعیت پروژه دولت سیزدهم برای اینترنت بهتر

آخرین وضعیت پروژه دولت سیزدهم برای اینترنت بهتر

به گزارش توسعه دهندگان، بررسی آخرین وضعیت اجرای پروژه فیبر نوری از آن حکایت می کند که ۴ استان در صدر پوشش قرار دارند و برای رسیدن به هدف تعیین شده در سال ۱۴۰۴، باید امسال حداقل به پوشش ۱۰ میلیون خانواری رسید.خبرگزاری مهر - گروه دانش و فناوری: تار نوری یا فیبر نوری (Optical fiber) رشته باریک و بلندی از یک ماده شفاف مثل شیشه (سیلیکا) یا پلاستیک است که می تواند نوری را که از یک سر به آن وارد شده، از سر دیگر خارج کند.
فیبر نوری دارای پهنای باند بسیار بلندتر از کابل های معمولی است و با آن میتوان داده های تصویر، صوت و داده های دیگر را به سادگی با پهنای باند بالا تا ۱۰۰ گیگابیت بر ثانیه و بالاتر انتقال داد. امروزه مخابرات نوری، به سبب پهنای باند وسیع تر در مقایسه با کابل های مسی و تأخیر کمتر در مقایسه با مخابرات ماهواره ای از مهم ترین ابزار انتقال اطلاعات به حساب می آید.
پروژه فیبر نوری در وزارت ارتباطات دولت سیزدهم بعنوان یکی از مهم ترین پروژه های ارتباطی مورد توجه قرار گرفت و از جانب وزیر ارتباطات وعده افزایش سرعت اینترنت به وسیله توسعه این پروژه در کشور وعده داده شد.
به تازگی هم عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات با عرضه آماری در زمینه پروژه فیبرنوری یادآور شده است که این پروژه در ۴۵۵ شهر شروع شده و بیشتر از ۱۲۰۰ کیلومتر فیبرکشی انجام شده است و قریب به سه میلیون خانوار زیر پوشش فیبرنوری قرار گرفته اند.
وی می گوید: اخیرا اولین نشست ماهانه کنترل پروژه بررسی میزان پیشرفت پروژه ملی فیبرنوری کسب و کارها و منازل در سال جدید را برگزار کردیم. هدف از برگزاری این جلسه که در آن مدیران اپراتورهای ثابت و سیار مشارکت کننده در پروژه و همینطور همکاران وزارت خانه ای در رابطه با این پروژه حضور دارند، بررسی ماهانه میزان پیشرفت پروژه، دریافت مشکلات پیشنهادات و انتقادات مجریان طرح و هم رفع نیازمندی ها و مشکلات احتمالی آنها در ارتباط با بخش های مختلف وزارت خانه و دولت در جهت تکمیل این ابر پروژه است.
زارع پور عنوان کرد: انشالله با اتمام این پروژه که به شکلی مهم ترین پروژه زیرساخت ارتباطی کشور به حساب می آید، عقب ماندگی های کشور در حوزه ارتباطات ثابت رفع شده و کیفیت ارتباطات به نحوه قابل ملاحظه ای افزایش پیدا خواهد نمود. دولت سیزدهم با تمام توان بخش های مختلف خود پای کار اجرای این ابر پروژه آمده است و در این راه از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد بود.
وزیر ارتباطات اعتقاد دارد باآنکه از زمان شروع این پروژه در دولت سیزدهم، زمان زیادی صرف انجام امور مقدماتی مانند طراحی کلان، تأمین منابع مالی، تصویب قوانین و مقررات لازم، هماهنگی اپراتورها و همینطور هماهنگی با سایر ذینفعان همچون استانداری ها و شهرداری شد، اما به لطف خدای بزرگ و تلاش زیست بوم ارتباطی کشور تا امروز این پروژه در ۴۵۵ شهر شروع شده و بیشتر از ۱۲۰۰ کیلومتر فیبرکشی انجام شده است و قریب به سه میلیون خانوار زیر پوشش فیبرنوری قرارگرفته اند.
زارع پور تصریح کرد: ما تلاش می نماییم انشالله تا آخر سال جاری میزان پوشش فیبرنوری به ۱۰ میلیون خانوار افزایش یابد.
سخنان وزیر ارتباطات در حالی مطرح می شود که در طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات یکی از مهم ترین اهداف عملیاتی شبکه ملی اطلاعات تا سال ۱۴۰۴ پوشش ۸۰ درصدی دسترسی پهن باند ثابت خانوارها با متوسط سرعت دسترسی ۲۵ مگابیت بر ثانیه و پوشش صددرصدی جمعیت کشور برای دسترسی پهن باند سیار با سرعت متوسط ۱۰ مگابیت بر ثانیه است. از همین رو برای توسعه شبکه دسترسی مبتنی بر فیبر نوری اصولی نگاشته شد.
بر اساس این اصول کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به منظور تحقق این مورد و ماده ۵ قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اصول حاکم بر پشتیبانی از توسعه شبکه دسترسی مبتنی بر فیبر نوری را بعنوان یکی از پروژه های اولویت دار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بررسی و به شرح زیر تصویب کرد:
اصول حاکم بر پشتیبانی از توسعه شبکه دسترسی مبتنی بر فیبر نوری
دارندگان پروانه شبکه ثابت به کلیه دارندگان پروانه های ایجاد شبکه ثابت از سازمان که در زمان تصویب این مصوبه عبارتند از: شرکت مخابرات ایران، دارندگان پروانه ایجاد و بهره برداری از شبکه ارتباطات ثابت (FCP)، دارندگان پروانه یکپارچه شبکه و خدمات ارتباطی (UNSP) و دارنده پروانه ایجاد و بهره برداری از شبکه های انتقال داده نوری و دسترسی کاربران با استفاده از فیبر نوری گفته می شود.
کاربران هم منازل و کسب وکارهای بهره‏ بردار خدمت دسترسی مبتنی بر فیبر نوری (FTTP) هستند.
شبکه به مفهوم شبکه دسترسی مبتنی بر فیبر نوری است که قابل بهره برداری با سطح کیفیت خدمت مورد تأیید سازمان که در آن کلیه تجهیزات فعال و غیرفعال لازم برای ارائه ی خدمت دسترسی مبتنی بر فیبر نوری (FTTP) به کاربران وجود داشته باشد.
نقطه حضور به نقطه ای از شبکه گفته می شود که در آن تجهیزات فعال یا غیرفعال وجود داشته باشد به نحوی که از راه آن امکان ارائه ی خدمت دسترسی مبتنی بر فیبر نوری به کاربر وجود داشته باشد.
همچنین خانوار زیر پوشش به خانواری گفته می شود که واقع در شعاع هوایی حداکثر ۳۰۰ متری یکی از نقاط حضور که ظرف مدت ۳۰ روز از تاریخ درخواست وی، خدمت دسترسی مبتنی بر فیبر نوری برای او تأمین شود.
خرده فروشی به مفهوم عرضه خدمات دسترسی مبتنی بر فیبر نوری به کاربر در قالب نمونه قرارداد تأیید شده توسط سازمان است.
همچنین عمده فروشی به منزله واگذاری بخشی از ظرفیت شبکه و / یا خدمات دسترسی مبتنی بر فیبر نوری توسط دارنده پروانه شبکه ثابت به سایر دارندگان پروانه مجاز در قالب نمونه قرارداد تأیید شده توسط سازمان است.
الزامات برنامه توسعه شبکه فیبرنوری
هشتاد درصد خانوارهای هر استان باید پوشش داده شوند، مبنای پوشش خانوار، کدپستی و / یا پلاک ثبتی شهری / روستایی و نقشه های هوایی مورد تأیید سازمان در نواحی خدمات شهری / روستایی است.
حداقل پنجاه درصد کاربران امکان استفاده از خدمت دسترسی از راه فیبر نوری (FTTP) و حداکثر پنجاه درصد کاربران امکان استفاده از خدمت دسترسی پرسرعت از راه دسترسی سیمی با قابلیت حداقل سرعت ۵۰ مگابیت بر ثانیه و دسترسی رادیویی مجاز با قابلیت حداقل سرعت ۳۰ مگابیت بر ثانیه را داشته باشند.
برای حداقل ۱۰ درصد کاربران امکان استفاده از خدمت دسترسی از راه فیبر نوری با قابلیت حداقل سرعت یک گیگابیت بر ثانیه وجود داشته باشد. برای این منظور وجود یک نقطه حضور در هر شهر الزامی است.
مقررات پشتیبانی از توسعه شبکه دسترسی مبتنی بر فیبر نوری
با توجه به طولانی بودن دوره بازگشت سرمایه و رسیدن به نقطه سربه سر طرح های توسعه شبکه مبتنی بر فیبر نوری برای منازل و کسب و کارها (FTTP)، از آغاز سال ۱۴۰۱ تا آخر سال ۱۴۰۸ مبلغ حق السهم دولت از درآمد عرضه خدمات دسترسی مبتنی بر این فناوری به شرط تفکیک درآمد خدمات FTTP از سایر خدمات در صورت های مالی حسابرسی شده مورد تأیید سازمان یک دهم درصد تعیین می شود.
همچنین از آغاز سال ۱۴۰۱ و به شرط تفکیک حساب های مالی عمده فروشی و خرده فروشی در صورت های مالی حسابرسی شده، رعایت الزامات مصوب کمیسیون و تأیید سازمان، درآمد عمده فروشی خدمات مبتنی بر فیبر نوری مشمول حق السهم دولت نخواهد بود.

مزیت های توسعه سراسری فیبر نوری
از جمله مزیت های توسعه سراسری فیبر نوری ایجاد زیرساختی برای آینده، افزایش سهم اقتصاد دیجیتال، بهبود شرایط زیست محیطی، بهبود کیفیت دسترسی، ایجاد خدمات جدید، کاهش ترافیک در شبکه ارتباطات سیار و افزایش کیفیت آن، اشتغال زایی، کاهش شکاف دیجیتالی و افزایش سرعت دسترسی است.
در واقع فیبر نوری یا FTTx، یکی از روش های دسترسی به اینترنت ثابت است که به جای تمام یا بخشی از کابل مسی از کابل های فیبر نوری بهره می برد. بسته به اینکه به جای x چه حرفی قرار بگیرد، به روش های مختلف عرضه آن به کاربر اشاره می کند. بعنوان مثال:
FTTH (Fiber To The Home): کابل کشی فیبر نوری تا منزل یا واحد کاربر ادامه پیدا می کند و به عبارت دیگر فیبر نوری در تمام مسیر از مخابرات تا داخل منزل جایگزین کابل مسی می شود.
FTTB (Fiber To The Building): کابل فیبر نوری به ساختمان می رسد و در نهایت خدمات توسط کابل مسی (معمولاً VDSL) تحویل داده می شود.
FTTC (Fiber To The Cabinet): فیبر نوری به نزدیک ترین کافو به کاربر (در فاصله کمتر از ۵۰۰ متری کاربر) عرضه داده می شود و مشترک در نهایت از راه یکی از فناوری های DSL (نظیر VDSL) به شبکه متصل می شود.
در حال حاضر نشانگر طرح ملی فیبر نوری منازل و کسب و کارها نشان داده است که ۲ میلیون و ۴۹۷ هزار و ۷۷۲ خانوار زیر پوشش طرح ملی فیبر نوری منازل و کسب و کارها هستند.
دوره های زمانی نصب فیبرنوری

با توجه به هدفگذاری سال ۱۴۰۴ در خصوص قرار گرفتن ۲۰ میلیون خانوار زیر پوشش تابحال دسترسی مبتنی بر فیبر نوری برای ۱۲ درصد جمعیت هدف محقق شده است. مقایسه آماری از کل پورت منصوبه نشان داده است که از مجموع یک میلیون و ۸۰۲ هزار و ۹۰۳ پورت منصوبه، تعداد تعداد پورت منصوبه VDSL به میزان ۳۵۳ هزار و ۸۴۶ و هزار و تعداد پورت منصوبه FTTH به میزان ۱٬۴۴۹٬۰۵۷ رسیده است.
همچنین از مجموع یک ۳۶۶ هزار و ۶۸۳ سرویس گیرنده (کاربر)، تعداد سرویس گیرنده (کاربر) VDSL به میزان ۱۶۷٬۰۷۷ و تعداد سرویس گیرنده (کاربر) FTTH به میزان ۱۹۹٬۶۰۶ هستند.
مقایسه تعداد نصب پورت و عرضه سرویس فیبر نوری به خانوارها از سال ۱۳۹۹ تا ساعت ۱۴۰۲ نشان از رشد قابل توجه این پروژه دارد. سال خانوار تحت پوشش پورت منصوبه سرویس گیرنده ۱۳۹۹ ۸۵۷ هزار و ۹ مورد ۸۵۷ هزار و ۹ مورد ۲۸۴ هزار و ۳۵۱ مورد ۱۴۰۰ یک میلیون و ۴۰۶ هزار و ۸۹۲ مورد یک میلیون و ۴۰۶ هزار و ۸۹۲ مورد ۳۵۱ هزار و ۷ مورد ۱۴۰۱ ۲ میلیون و ۳۷۵ هزار و ۹۷۸ مورد یک میلیون و ۸۰۲ هزار و ۹۰۳ مورد ۳۶۶ هزار و ۶۸۳ مورد ۱۴۰۲ ۲ میلیون و ۴۹۷ هزار و ۷۷۲ مورد یک میلیون و ۸۰۲ هزار و ۹۰۳ مورد ۳۶۶ هزار و ۶۸۳ مورد
مقایسه دوره های زمانی توسعه شبکه فیبرنوری نشان داده است که تعداد سرویس گیرنده ها در سال ۱۳۹۹ به تعداد ۲۸۴ هزار و ۳۵۱ مورد به بیشترین میزان در فروردین ۱۴۰۲ به تعداد یک میلیون و ۴۶۶ هزار و ۷۳۲ مورد سرویس گیرنده رسیده است.
همچنین مقایسه نصب پورت های VDSL و FTTH نشان داده است که همچنان تمایل اصلی به نصب پورت FTTH است. درصورتیکه در فروردین ماه ۱۴۰۲ از مجموع ۷ میلیون و ۲۱۱ هزار و ۶۱۲ مورد پورت منصوبه تعداد ۵ میلیون و ۷۹۶ هزار و ۲۲۸ مورد در ارتباط با FTTH و یک میلیون و ۴۱۵ هزار و ۳۸۴ مورد مورد در ارتباط با VDSL بوده است.
آمار مقایسه ای استانهای کشور هم نشان داده است که بیشترین پورت منصوبه به میزان ۵۷۶٬۵۷۲ مورد در ارتباط با استان تهران است. بعد از استان تهران، استانهای قم، البرز و خراسان رضوی در رده های بعدی بیشترین میزان پورت منصوبه قرار دارند.


نکته دیگری که در توسعه پروژه ملی فیبر نوری منازل و کسب و کارها مطرح گردیده است تدوین پیوست رسانه ای برای این پروژه ملی است که مقرر شده است کارگروهی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اطلاع رسانی در رابطه با این پروژه ملی و آگاهی بخشی در رابطه با مزایای این پروژه به مردم را برعهده بگیرد.
محمداحسان خرامید مشاور وزیر ارتباطات و رئیس مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات در همین باره گفته است: «در حال حاضر شرکتهای توسعه دهنده پروژه فیبر نوری باوجود این که فعالیت زیادی در این عرصه انجام داده اند اما متناسب با آن اطلاع رسانی و آگاهی بخشی مناسبی در اینباره نداشته اند و از همین رو حسب دستور وزیر ارتباطات، کارگروهی برای هماهنگی، تهیه و تدوین پیوست رسانه ای پروژه راه اندازی فیبرنوری خانوارها و کسب و کارها با حضور نماینده اپراتورهای فعال در آن تشکیل شده است.
در اولین نشست این کارگروه عنوان شد این در حالیست که خیلی از کشورهای پیشرفته دنیا، فیبر نوری را نسخه شفابخش توسعه دسترسی و بهبود کیفیت کاربران می دانند و این مسیری است که آنرا طی کرده اند ازاین رو باید ضمن معرفی این پروژه، مشخصات، خصوصیت ها، مزایا و اثرات آن برای همه اقشار با دقت تبیین شود چونکه تنها چاره اساسی مشکل سرعت اینترنت، پروژه فیبرنوری است.
با وجود این که هم اکنون حدود ۲.۵ میلیون پوشش فیبرنوری بوجود آمده است اما باوجود این حجم از کار، شرکتهای توسعه دهنده تصاویر مناسبی برای تولید محتوا در این حوزه در اختیار ندارند. ازاین رو نیاز است اپراتورها و شرکتهای توسعه دهنده پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارها اطلاع رسانی درست و دقیق و آگاهی سازی در رابطه با این پروژه ملی ارائه نمایند.»
بررسی مقایسه ای برپایه اپراتورها

به گزارش توسعه دهندگان به نقل از مهر، آمار عرضه شده در این گزارش بهترین و آخرین آمار موجود در زمینه اجرای پروژه فیبر نوری است. البته از آنجائیکه هنوز اپراتورهای عرضه دهنده این خدمات نسبت به بروز رسانی اطلاعات خود اقدام نکرده اند، پیشبینی می شود آمار واقعی کمی بیشتر از تعداد اعلام شده باشد.
با این حال با در نظر داشتن هدفگذاری وزارت ارتباطات برای سال ۱۴۰۴ در خصوص قرار گرفتن ۲۰ میلیون خانوار زیر پوشش فیبر نوری و مقایسه آن با آمار کنونی، به نظر می آید اجرای این پروژه با توجه به این که تا سال هدف تنها ۲ سال باقی است، سرعت بیشتری را می طلبد.
باید حالا که مرحله مقدمات اجرایی پشت سر گذاشته شده است، امسال اجرای پروژه اوج بگیرد و شاهد پیشرفت بیشتر و زیر پوشش قرار گرفتن ۱۰ میلیون خانوار باشیم.
همچنین لزوم اهتمام بیشتر به اجرای این پروژه از آنجا بیشتر می شود که طی ماههای اخیر خیلی از کاربران در سرتاسر کشور نسبت به وضعیت کیفیت اینترنت انتقاداتی مطرح کرده اند و وزارت ارتباطات بارها حل این مشکلات را مشروط به توسعه پروژه فیبر نوری دانسته است.
خبرگزاری مهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید


منبع:

1402/02/15
13:03:02
5.0 / 5
520
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد