شبکه ملی اطلاعات به پیشرفت 75 درصدی می رسد

شبکه ملی اطلاعات به پیشرفت 75 درصدی می رسد

توسعه دهندگان: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات معتقد می باشد ایجاد شبکه ملی اطاعات یکی از تکالیف جدی وزارت ارتباطات شمرده می شود و در نظر دارند پیشرفت این شبکه را در سال جدید به 75 درصد برسانند.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، از اواخر سال ۱۳۸۴ طرح شبکه ملی اطلاعات عنوان شد و کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت مهم ترین دلیل پیاده سازی آن عنوان شده بود. در سند ضرورت تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات ذکر شده که این شبکه به عنوان زیرساخت ارتباطی کل فضای مجازی، شبه همه شبکه های کشور است. گفتنی ست این شبکه از زیرساخت های ارتباطی با مدیریت مستقل کاملا داخلی، شبکه ای حفاظت شده نسبت به اینترنت و شبکه ای با امکان عرضه انواع محتوا و خدمات ارتباطی سراسری برای آحاد مردم است، تشکیل شده است.

شبکه ملی اطلاعات در قالب قوانین جمهوری اسلامی ایران با پشتیبانی کامل از دیگر اقدامات آموزشی، حقوقی و قضایی به نحو مطلوب و مطمئن تامین کننده نیازهای ارتباطی برای انواع ذی نفعانی که حداقل یکی از آنها در داخل کشور قرار دارد، است و امکان ارائه انواع خدمات و محتواهای فضای مجازی در زمینه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، امنیتی و دفاعی را در کشور فراهم می آورد. همین طور در سند ضرورت تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات، بر ایجاد شبکه ای با قابلیت برقراری ارتباطات امن و پایدار میان دستگاهها و مراکز حیاتی کشور و میزبانی داخلی در صورت نبود شبکه جهانی اینترنت تاکید گردیده است.

اما در سالهای پس از ۱۳۸۴ عملا اجرای این طرح با کندی صورت می گرفت تا اینکه در دولت یازدهم، اجرای این طرح پیگیری و درنهایت در اواخر همان دولت اعلام گردید که فازهای اول، دو م و سوم آن افتتاح و رونمایی گردید. اما با روی کارآمدن دولت سیزدهم اهتمام بیشتری به این پروژه شد به شکلی که طرح شتاب بخشی به روند اجرای شبکه ملی اطاعات از شروع پاییز سال ۱۴۰۰ شروع شد و همچنان هم در مرحله اجرا قرار دارد.

بر این اساس تحقق شبکه ملی اطلاعات در سالی که گذشت در صدر برنامه های وزارت ارتباطات قرار داشت و برای اینکه این پروژه مهم محقق شود تمام منابع وزارتخانه بسیج شد. اولویت اول وزارت ارتباطات تحقق شبکه ملی اطلاعات در لایه های مختلف است و شورای راهبردی توسعه شبکه ملی اطلاعات با مسئولیت وزیر ارتباطات شکل گرفته و هر هفته جلسه برگزار می نماید. هفت پروژه کلان تعریف شده که مبتنی بر مصوبه شورای عالی فضای مجازی در سال ۱۳۹۹ است. در این طرح وظایف دستگاه های مختلف برای تحقق شبکه ملی اطلاعات تعریف شده است که از ۵۳ بند ۳۷ بند آن مستقیما به وزارت ارتباطات باز می گردد. ۲۰۰ زیر پروژه برای تحقق اهداف تعریف شده است و در این جلسات قرارگاهی میزان پیشرفت این پروژه ها بررسی می شود.

در همین رابطه بتازگی عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- درباره ی میزان پیشرفت شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت: ایجاد شبکه ملی اطلاعات یکی از تکالیف جدی وزارت ارتباطات شمرده می شود که بر طبق مصوبه‌ی شورای عالی فضای مجازی برعهده ما قرار گرفته است. با کوشش های انجام شده در مجموعه وزارت ارتباطات، میزان پیشرفت شبکه ملی اطلاعات ازابتدای دولت از ۲۳ درصد به ۶۰ درصد رسیده است که برنامه امسال ما این است که این عدد را به ۷۵ درصد برسانیم.

وی با اشاره به اینکه «شبکه‌ی ملی اطلاعات یک شبکه‌ی پرسرعت، با کیفیت و امن است»، اضافه کرد: محدودیت اینترنت ربطی به شبکه ملی ارتباطات ندارد و هرچه سرعت شبکه داخل کشور بیشتر باشد، سرعت اینترنت هم بیشتر می شود. ما چیزی به اسم اینترنت ملی نداریم، یک شبکه داخلی وجود دارد که ارتباطات درون آن جریان دارد، در داخل این شبکه انواع اطلاعات جریان دارد.

همچنین مدتی پیش علی بهادری جهرمی- سخنگوی دولت- از پیشرفت ۳۰ درصدی این شبکه در مدت ۲۰ ماه آگاهی داد و اظهار داشت: بر طبق گزارش های مراجع رسمی همچون شورای عالی فضای مجازی از سال ۱۳۸۴ که پروسه ایجاد شبکه ملی اطلاعات شروع شده تا ابتدای شروع کار دولت سیزدهم تحقق و پیشرفت کمتر از ۳۰ درصد بوده اما در طول دو سال اخیر تکمیل شبکه ملی اطلاعات به حدود ۶۰ درصد رسیده است. یعنی در مدت ۲۰ ماه حدود ۳۰ درصد پیشرفت کرده ایم که این میزان، نشانگر تمرکز دولت بر این حوزه است.

یکی از برنامه های اصلی دولت سیزدهم، پایان پروژه اتصال روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور به شبکه اینترنت است. اصلی ترین سیاست ادامه این پروژه در دولت سیزدهم رعایت هرچه بیشتر اصل عدالت در توسعه ارتباطی بوده است، به این معنا که استان هایی که در این پروژه درصد پیشرفت پایین تری داشته اند، در اولویت قرار گرفته و در آنجا کار با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند.

بنابراین با کوشش های انجام شده از شروع استقرار دولت سیزدهم تا نیمه فروردین سال جاری تعداد ۳۴۲۵ روستای بالای ۲۰ خانوار به شبکه اینترنت متصل شده اند که با احتساب این تعداد روستای جدید، آمار اتصال روستاهای بالای ۲۰ خانوار متصل به شبکه ملی اطلاعات از ۸۰ درصد در ابتدای دولت به ۹۱ درصد تا حالا رسیده است.

عمده روستاهایی که پوشش اینترنت در آنها برقرار شده است جزو روستاهایی هستند که از نظر وجود زیرساخت هایی مانند جاده، برق و زیرساخت شبکه که الزامات ایجاد پوشش اینترنت است، در مضیقه بوده اند.

منبع:

1402/02/03
10:39:47
5.0 / 5
479
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد