گسترش صنعت پست دست دلالان را قطع می کند

گسترش صنعت پست دست دلالان را قطع می کند

به گزارش توسعه دهندگان، رئیس نمایشگاه صنعت پست ایران اعتقاد دارد که گسترش صنعت پست در کشور، سیستم توزیع محصولات را اصلاح و به تولید در قسمت های مختلف جانی تازه می دهد.مهدی چمن زاد-عضو هیئت مدیره شرکت ملی پست ایران- در گفتگو با ایسنا، در آستانه برگزاری نمایشگاه صنعت پست ایران، در رابطه با جایگاه پست در کشورمان اظهار نمود: پست هم اکنون در مرحله رشد و تحول است و در آستانه آغاز فاز جدیدی از فعالیت هایش قرار دارد. نمایشگاه صنعت پست ایران که در خردادماه سالجاری برگزار می شود، بازوی حرکت پست به سمت تحول است.

وی افزود: حرکت تحولیِ پست در کشورمان، در جهت برنامه های راهبری نظام و سیاست های کلان کشور است که در راس آنها اقتصاد مقاومتی است و مقام معظم رهبری هم تاکید ویژه ای روی آن داشته اند. یکی از مهم ترین بحث های ما در قسمت تولید، ورود مردم در این حوزه است و در عین حال دولت هم باید تصدی گری خویش را بکاهد.

چمن زاد تصریح کرد: ما در نمایشگاه صنعت پست به دنبال این هستیم که بگوییم پست یک صنعت و زنجیره ارزش است؛ این زنجیره شامل کنش گران و بازیگران مختلف است که از نظر ما بازیگر اصلی این زنجیره خودِ مردم هستند.

رئیس نمایشگاه صنعت پست ایران اظهار داشت: هدف ما از برگزاری این نمایشگاه ارتقای جایگاه پست در کل کشور است و می خواهیم مفهوم واقعی پست را در سطح جامعه بشناسانیم. ما در این نمایشگاه به دنبال این هستیم که سکویی را به نمایش بگذاریم تا هر کسی بیاید و نقش خودش را در عرصه پست ایفا کند.

وی افزود: نقش تکنولوژی های جدید و مجموعه های دانش بنیان در این عرصه خیلی مهم است و یکی از ارکان تحولی ما فناوری ها هستند. فراموش نکنیم که تحول در ساختار با حضور مردم و تحول در ابزار با حضور مجموعه های دانش بنیان و تکنولوژی های جدید امکان پذیر است.

چمن زاد در رابطه با سرانه استفاده مردم ایران از پست تصریح کرد: سرانه پست یعنی این که روزانه به صورت متوسط چند بار زنگ خانه هر ایرانی برای رساندن مرسوله های پستی را به صدا در می آورند. این سرانه در کشور ما هم اکنون بسیار پایین است؛ در حالیکه این سرانه در کشورهای پیشرفته بسیار بالاست و حدودا خیلی از کارهایشان را با استفاده از خدمات پستی انجام می دهند.

وی افزود: برای پیشگیری از اتلاف انرژی، مدیریت زمان، پایین آوردن میزان ترافیک، کم کردنِ استهلاک و بسیاری دیگر از موارد؛ بایستی در جهت بالا بردنِ سرانه پستی کشور گام برداریم. اگر سرانه استفاده از خدمات پستی را بالا ببریم در راه پیشرفت کشور بسیار اثرگذار خواهد بود.

عضو هیئت مدیره شرکت ملی پست ایران اظهار داشت: نمایشگاه صنعت پست ایران می خواهد به مردم بگوید که شما امروز با پست زندگی می کنید و نیاز است که این ارتباط با پست، فناورانه تر و به روزتر شود.

وی تصریح کرد: یکی از مواردی که صنعت پست می تواند در آن نقش مهمی ایفا کند، پیشگیری از قاچاق است. خیلی از کالاهایی که امروز در سطح کشور جابه جا می شود، قاچاق به حساب می آید و اگر صنعت پست گسترش داشته باشد آمار این کالاهای قاچاق بشدت کاسته می شود.

چمن زاد در رابطه با نقش صنعت پست در بهبود سیستم توزیع و کاهش قیمتها تشریح کرد: یکی از اشکالات مهم ما در عرصه اقتصادی در ارتباط با صنعتِ توزیع است. سیستم توزیع نامناسب سبب شده که یک کالا که ارزش آن مثلاً ۱۰ ریال است، وقتی به دست مردم می رسد، قیمتش به ۵۰ ریال برسد. علت اصلی این امر وجود واسطه ها است. در چنین سیستمی فقط ۱۰ ریال نصیبِ تولیدکنندگان می شود و ۴۰ ریال دیگر در جیبِ دلالان خواهد بود. همین مساله یکی از اشکالات بزرگ در راه تولید است.

وی اعتقاد دارد وقتی پست به جایگاه واقعی خود برسد، اجناسِ ساخته شده در هر نقطه از کشور می تواند از تولید کننده به صورت مستقیم به مصرف کننده برسد و این گونه باعثِ کاهش قیمت و کمک به مردم شود.

چمن زاد تصریح کرد: ارتقای جایگاه صنعت پست یکی از مهم ترین عوامل در ساماندهی نظام توزیع است. اگر چنین مهمی تحقق یابد، شاهد رشد اقتصادی و کاهش قیمتها هم خواهیم بود. ما امیدوارم با برگزاری نمایشگاه صنعت پست به یک تحول دیدگاهی و فرهنگی در رابطه با صنعت پست برسیم. این رویداد می تواند مقدمه ای برای جهشی بزرگ باشد.

رئیس نمایشگاه صنعت پست در رابطه با بخش بین الملل در این رویداد بیان نمود: هم اکنون صنعت پست ایران آورده های بسیاری برای کشورهای همسایه دارد و همین مساله می تواند باعث صادرات دانش فنی ما و همکاری گسترده ای در زمینه پست با کشورهای منطقه شود.

وی اضافه کرد: در عین حال باید با فناوری های نوینی که در عرصه پست در کشورهای پیشرفته وجود دارد هم آشنا شویم. وقتی سرانه پستی ما در کشور نسبت به کشورهای پیشرفته پایین است، نشان دهنده اینست که کشورهای دیگر حرف های بسیاری برای ما دارند و باید بتوانیم از تجربیات و علم آنها برای توسعه فناوری ها و تحول در برنامه ریزی ها استفاده نماییم.

چمن زاد اظهار داشت: پس با عنایت به آنچه اشاره کردم، بخش بین الملل ما از یک طرف برای عرضه دانش و فناوری هایمان به کشورهای همسایه است و از سویی با دعوت از کشورهای پیشرفته دنیا بتوانیم از تجربیات و داشته های آنان استفاده نماییم.

گفتنی است اولین نمایشگاه صنعت پست ایران، به همت شرکت ملی پست ایران و در قسمت های تجارت الکترونیک، لجستیک هوشمند و صنایع وابسته؛ خردادماه سالجاری در مصلی امام خمینی(ره) برگزار می گردد.

منبع:

1402/01/31
14:35:01
5.0 / 5
568
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد