نگاهی به نتایج کمبود تراشه در جهان

نگاهی به نتایج کمبود تراشه در جهان

به گزارش توسعه دهندگان، به دنبال کمبود تراشه در جهان گزارش های کلاهبرداری از جانب خریداران افزایش پیدا کرده چونکه شرکتهای قادر نبودند خرید تراشه را از راه توزیع کنندگان معتبر و مجاز تأمین کنند، ازاین رو تلاش کردند خریدشان را از واسطه های کمتر شناخته شده انجام دهند و در نتیجه پول را برای خرید کالایی انتقال دادند که هیچگاه به دست آنها نرسید.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، کمبود تراشه، زاده یک محاسبه اشتباه بعد از شیوع پاندمی ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰ بود. هنگامی که کووید ۱۹ در سرتاسر جهان گسترش پیدا کرد، خیلی از شرکتها انتظار داشتند مردم با دشوار شدن شرایط اقتصادی، میزان هزینه هایشان را کاهش دهند. اما مردمی که در خانه حبس شده بودند، آغاز به خرید کردند و کامپیوتر های بهتر و نمایشگرهای بزرگتری خریدند تا بتوانند از خانه به کار ادامه دهند. برای کودکانشان لپ تاپ های جدیدی برای یادگیری از راه دور خریداری کردند. تلویزیون های ۴k، کنسولهای بازی، دستگاه هایی مانند کف شیرساز، سرخ کن و مخلوط کن های قوی خریدند تا زندگی در قرنطینه را دلپذیرتر کنند.

از سوی دیگر اما خودروسازان غفلت کردند؛ این شرکت ها کارخانه هایشان را تعطیل کردند چونکه تقاضا به علت عدم امکان رجوع برای خرید سقوط کرده بود. آنها به تأمین کنندگان قطعه اعلام نمودند ارسال قطعات همچون تراشه هایی که برای تولید خودرو ها بسیار ضروری هستند را متوقف کنند. سپس یکباره تقاضا در اواخر سال میلادی ۲۰۲۰ شدت گرفت. مردم می خواستند از خانه بیرون بروند و علاقه ای به استفاده از حمل و نقل عمومی نداشتند. خودروسازان کارخانه هایشان را بازگشایی کردند و با سرافکندگی سراغ تراشه سازانی نظیر TSMC و سامسونگ رفتند. اما پاسخی که شنیدند این بود که باید منتظر بمانند چونکه نمی توانند به سرعت کافی برای مشتریان وفادارشان تراشه تولید کنند. در این حوزه میتوان اظهار داشت که کمبود تراشه همچنان سبب مشکلاتی در تولیدات خودرو در سطح جهانی شده است و این مساله نگرانی هایی را در سطح جهانی ایجاد کرد.

کمبود شیشه عامل دیگری است که این بحران را تشدید کرد؛ تولیدکنندگان بزرگ شیشه حوادثی را در پایگاه های تولیدشان گزارش کرده اند که شامل خاموشی در کارخانه نیپون الکتریک گلس در دسامبر و انفجار در کارخانه فاین تکنو کوریای AGC در ژانویه بود.

گفته شده تولید خودرو به دنبال کمبود ناگهانی نیمه رساناها مختل شده و رشد درآمد اپل را محدود کرد اما در مقابل به بازار سازندگان تجهیزات تولید تراشه حسابی رونق بخشید. این شرکت ها بعنوان بزرگترین برندگان کمبود جهانی تراشه ظاهر شده اند چونکه شرکتهای تراشه سازی به افزایش ظرفیت تولیدشان برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده اقدام نمودند.

در این میان، شرکت اپلاید متریالز که بزرگترین سازنده تجهیزات تولید نیمه رسانا در جهان است، شاهد رشد حدود ۴۰ درصدی ارزش سهامش در سال میلادی ۲۰۲۰ بود و بهترین عملکرد را در شاخص نیمه رسانا داشته است. ارزش سهام شرکتهای بروکس اتومیشن، لام ریسرچ کورپ و کی ال ای کورپ در همین مدت هر یک بیشتر از ۲۳ درصد رشد کرد که دو برابر رشد شاخص نیمه رسانای فیلادلفیا بوده است. توسعه بودجه تجهیزات از جانب شرکتهای بزرگ تراشه سازی و دولت هایی که نگران نفوذ خارجی در تاسیسات تولید هستند، به وال استریت این اطمینان را بخشیده که روند صعودی مذکور قوی می ماند.

مشکل کمبود تراشه زمانی که کووید ۱۹ به سرعت شیوع یافت و سبب سقوط فعالیت اقتصادی و کاهش تولید شرکتها شد، غیرقابل تصور بود؛ اما بعد از شوک اولیه، فروش خیلی از صنایع افزوده شد و شرکتها در کوشش برای افزایش موجودی انبارهایشان هستند. خیلی از شرکتهای تراشه سازی حالا با حداکثر ظرفیت تولید می کنند و دولت ها کمبود کارخانه های تولید تراشه را یک ریسک امنیت ملی می بینند.

در نهایت سال قبل اعلام گردید مدیران ارشد ۲۰ شرکت بزرگ که نگران کمبود جهانی تراشه هستند، برای بحث در رابطه با این وضعیت در کاخ سفید حضور پیدا می کنند و یک مقام کاخ سفید تایید نمود مدیران عامل سه شرکت خودروسازی بزرگ آمریکا شامل استلانتیس ان وی که شرکت مادر کرایسلر است و همینطور مدیران گلوبال فوندریز، PACCAR، NXP و شرکت تایوانی TSMC در این جلسه حضور خواهند داشت.

اما بحران کمبود تراشه چالش های دیگری هم به دنبال داشت بگونه ای که گفته شد کمبود شدید نیمه رسانا سبب افزایش کم سابقه گزارش های کلاهبرداری از جانب خریداران در دو سال قبل شده است. شرکت ERAI در این حوزه اعلام نمود: سال میلادی ۲۰۲۱، ۱۰۱ مورد کلاهبرداری الکترونیکی از جانب شرکتهای مستقر در آمریکا گزارش شد که بالاتر از ۷۰ مورد در سال ۲۰۲۰ و ۱۷ مورد در پنج سال قبل بود.

در واقع شرکت هایی که به دنبال خرید تراشه هایی بودند که قادر نبودند از راه توزیع کنندگان معتبر و مجاز تأمین کنند، ازاین رو تلاش کردند از واسطه های کمتر شناخته شده خرید کنند و پول برای خرید کالایی انتقال دادند که هیچگاه به دست آنها نرسید. گزارش این کلاهبرداری، داوطلبانه بوده و اغلب کلاهبرداری های الکترونیکی توسط واسطه های فروش تراشه در چین، اتفاق افتاده است.

به گفته کارشناسان صنعتی، باآنکه یک پایگاه داده قطعات تقلبی دولتی به نام GIDEP وجود دارد اما امکان گزارش دهی ناشناس ندارد ازاین رو شرکت ERAI، به پایگاه داده اصلی تبدیل گشته که شرکت ها جهت بررسی مشکلات تراشه تقلبی و گزارش کلاهبرداری استفاده می نمایند.

با این حال، آمارها نشان داد شمار وقایع تراشه تقلبی که در سال ۲۰۲۱ به ERAI گزارش شد، ۵۰۴ مورد و در سال ۲۰۲۰، تعداد ۴۶۳ مورد بود و افت قابل ملاحظه ای در مقایسه با ۹۶۳ مورد در سال ۲۰۱۹ داشتند. رئیس شرکت ERAI با بیان اینکه تعطیلی های در ارتباط با پاندمی کووید امکان دارد فعالیت تأمین کنندگان محصولات تقلبی را دشوارتر کند، اظهار نمود: کالاهای تقلبی پیشرفتگی بیشتری پیدا می کنند. طبق گزارش رویترز، آمار واقعی احیانا بسیار بیشتر است چونکه شرکت ها از این واهمه دارند که شهرت برندشان مخدوش شود و ترجیح می دهند خرید تراشه تقلبی را گزارش نکنند.

طبق این گزارش، سال قبل یک شرکت بزرگ تولید کننده نیمه رسانا پیش بینی نمود که امکان دارد سالها ادامه پیدا کند و مدیرعامل شرکت اینفینئون در مصاحبه با نشریه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ گفت کمبود تراشه در حوزه هایی که ظرفیت توسعه آنها نسبت به تقاضای مصرف کننده آهسته است، امکان دارد در سال ۲۰۲۳ هم ادامه پیدا کند.

منبع:

1401/11/20
12:34:06
5.0 / 5
438
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد