وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح كرد

شرایط برای پشتیبانی از کسب وکارهای داخلی برقرار است

شرایط برای پشتیبانی از کسب وکارهای داخلی برقرار است

توسعه دهندگان: به گزارش توسعه دهندگان، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: ما امروز اعلام می نماییم که شرایط برای فعالیت کسب و کارهای داخلی برقرار است و با بخشنامه ای که دولت در آبان ماه مصوب کرد حمایت های خوبی پیش بینی شده و امیدوار هستم با اجرای آن حمایت حداکثری از کسب وکارها را داشته باشیم.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - در مراسم بهره برداری از پروژه های اپراتور دوم تلفن همراه (ایرانسل) به مناسبت دهه فجر اظهار داشت: چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک می گویم. مردمی که ۴۴ سال پای انقلاب ایستادند و انواع تحریم ها مانند اقتصادی و اجتماعی را تحمل کردند.
وی با اشاره به دیدار تعدادی از تولیدکنندگان و صاحبان کسب وکار و تاکید رهبر انقلاب بر این مسئله اظهار داشت: حوزه ارتباطات می تواند کمک نماید که راندمان را توسعه دهیم؛ بدین سبب ما می توانیم نقش کلیدی در افزایش راندمان داشته باشیم برای اینکه سرعت و دقت در تصمیم گیری را بیشتر می کند که سرعت در تصمیم گیری منجر به افزایش کارایی خواهد شد.
زارع پور افزود: حوزه هوشمندسازی هم می تواند در همه بخش های کشور مانند دامداری، کشاورزی و معدن اثرگذار باشد و سبب تحول آنها شود.
وی افزود: کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال با هدف توسعه تکنولوژیهای جدید در بخش های مختلف کشور تشکیل شده است و به سبب این که اختیار هیات وزیران را دارد می تواند بیش از این از ظرفیت خود استفاده نماید. یکی از حوزه هایی که می تواند مسیر توسعه و پیشرفت کشور را هموار کند، حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات است که همگی نیازمند زیرساخت ارتباطی پرسرعت و باکیفیت است.
زارع پور اظهار داشت: یکی دیگر از پروژه های مهمی که در حال انجام می باشد، فیبرنوری است که نزدیک به دو میلیون پوشش به وجود آمده و تا آخر سال به سه میلیون می رسد. با اقدامات خوبی که در سال ۱۴۰۱ رخ داد، مقدمات کار فراهم شده تا سال دیگر بخش قابل توجهی از این پروژه به اتمام برسد و امیدواریم دوستان در اپراتور دوم تلفن همراه به قول هایی که داده اند عمل کنند. همین طور این کار ۲ نتیجه دارد هم ارتباطات پرسرعت مبتنی بر فیبر نوری در دسترس قرار می گیرد و هم می توان با سرعت به سمت توسعه نسل پنجم اینترنت حرکت می کند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره ی توسعه روستایی اظهار داشت: تا پایان شهریور سال ۱۴۰۲ تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور را تحت پوشش اینترنت قرار خواهیم داد و برنامه بعدی برای روستاها استفاده از فیبرنوری و ارتقا کیفیت و سرعت اینترنت در آنجا است.
وی تاکید کرد: مایه خوشی است که توسعه نسل اینترنت پنجم در کشور شتاب گرفته و امروز چهارصدمین سایت نسل پنجم اینترنت در کرمانشاه راه اندازی شد.
زارع پور با اعلان اینکه ورود اپراتور دوم تلفن همراه به توسعه ارتباطات ثابت را به فال نیک می گیریم، تشریح کرد: امروز بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر فیبرنوری در شهرهای مختلف کشور توسط این اپراتور راه اندازی شد و امیدواریم تا قبل از اتمام سال سرویس روشن نیز در شهرهای مختلف کشور به مردم ارائه نماییم. زمان افتتاح پروژه های فیبرنوری در شهرهای کشور، سرعت های نزدیک گیگابیت بر ثانیه را تجربه کردیم و امیدواریم تمام مردم کشور با توسعه این پروژه ملی شاهد سرعت های این چنینی باشند.

شرایط برای پشتیبانی از کسب و کارهای داخلی فراهم است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همین طور در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که باتوجه به اقبال مردم نسبت به پیامرسان های خارجی اما آن طور که باید توسعه لازم انجام نشده و چه اقداماتی برای گسترش زیرساخت پیامرسان های خارجی انجام می شود؟ اظهار داشت: ما در وزارت ارتباطات تمام تلاشمان را می نماییم که زیرساخت های لازم برای توسعه پیامرسان های داخلی داشته باشیم و هر زیرساختی که مورد نیاز این سکوها باشد فراهم می نماییم تا بتوانند خدمات باکیفیت پر سرعت و امن را به مردم ارائه کنند.
زارع پور افزود: خوشحالم امروز اعلام کنم این سکوها روزانه پذیرای میلیونها نفر هستند و خدماتی که در پیامرسان ها وجود دارد را ارائه می کنند و امیدوار هستم برمبنای نقشه راهی که برای آنها مشخص شده قابلیت های جدید به مردم ارائه کنند. در حوزه اتصال پیامرسان ها به یکدیگر شب گذشته تست موفق ارتباطات پیامرسان ها را داشتیم و پس از ظهر هم جلساتی با مدیران پیامرسان ها داریم که انشاالله با پیموده شدن آن بصورت عملیاتی طی یک الی دو هفته آتی این اتفاق ( اتصال پیامرسان ها ) خواهد افتاد.
وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره ی پایان مهلت سه ماهه مجلس در حوزه بهبود سرعت اینترنت اظهار داشت: آقای رضا خواه نماینده مجلس سوالی را مطرح نمودند و ما پاسخ سوال را دادیم. ایشان درخواست داشتند که ظرف سه ماه شرایط برای فعالیت کسب وکارها در پلت فرم های داخلی تسهیل شود و اصل خواسته ایشان این بود و ما امروز اعلام می نماییم که شرایط برای فعالیت کسب و کارهای داخلی در سکوهایی که ما از آنها حمایت می نماییم برقرار است و با بخشنامه ای که دولت در آبان ماه مصوب کرد حمایت های خوبی پیش بینی شده و امیدوار هستم با اجرای آن حمایت حداکثری از کسب وکار ها را داشته باشیم.

هیچ فیلترینگ جدیدی نداشتیم
زارع پور اظهار داشت: همانگونه که روز گذشته اعلام کردم به غیر از دو الی سه پلت فرم خارجی که برمبنای مصوبه نهادهای امنیتی بسته شده در حقیقت ما هیچ فیلترینگ جدیدی نداشتیم و هرگونه اختلالی وجود داشته باشد وظیفه وزارت ارتباطات است که شبانه روز آنها را حل کنند ما هیچ اختلالی را پذیرفتنی نمی دانیم و اگر مردم با مشکل روبه رو شدند سازمان تنظیم مقررات مرکز پاسخ گویی دارند با شماره ۱۹۵ بصورت شبانه روزی می توانند اعلام کنند اساسا رسیدگی خواهد شد.
وی اضافه کرد: ما کارگروهی را تشکیل دادیم که علل نارضایتی مردم را استخراج نماییم بخش های از آن طبیعتاً به زیرساخت های ارتباطی کشور بر می گردد و آنچه که به ما مربوط می شود تلاشمان این است آنها را برطرف نماییم، بخش هایی از آن مربوط به دردهای مزمنی است که سالها در کشور وجود داشته برای همین برنامه داریم اما در کوتاه مدت به نتیجه نمی رسد. مواردی را مانند فیبرنوری دنبال می نماییم یا در شرکت ارتباطات زیرساخت روز به روز به ظرفیت شبکه زیرساخت کشور اضافه می نماییم و الان بیش از سه برابر نیاز کشور پهنای باند را فراهم کردیم اما قسمتی از نارضایتی هایی که وجود دارد مربوط به مسائل سیاست های فیلترینگ است که در طول ۱۵ سال قبل مطرح شده و دسترسی مردم به یک سری سرویس ها و سایت هایی که الان دلیل فیلتر هستند از نظر ما مرتفع شده یا فاقد محتوای مجرمانه است یا قبلا سایت و سرویس ابزار و امکان پالایش محتوای بطورمثال غیر اخلاقی را نداشته و الان فراهم نموده اما همچنان بصورت مسدود شده باقی مانده. دستوری که رییس جمهوری دادند با همکاری کار گروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در این مصادیق بازبینی می نماییم که انشااله بتوانیم تعدادی از سایت هایی که مورد نیاز است و الان با توجه شرایط جدیدی که در کشور است می توان آنها را رفع انسداد کرد داشته باشیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: البته درباره ی دو پلتفرمی که تصمیم امنیتی درباره ی آن گرفته شده باید درجای خودش تصمیم گرفته شود اما غیر از آن ما درباره ی سایر سایت ها و سرویس ها با همکاری خوبی که دبیرخانه کارگروه تعیین مصادق محتوای مجرمانه دارد تلاش می نماییم که گشایش هایی را شاهد باشیم.

حمله سایبری دلیل اختلال اینترنت در هفته گذشته
زارع پور درباره ی قطعی و اختلال هفته گذشته در اینترنت اظهار داشت: قطعی وجود نداشته بلکه کاهش و افت شدید ترافیک در مرکز تبادل ترافیک تهران داشتیم و عمده آن هم در این مرکز داشتیم که بررسی های اولیه نشان میدهد یک حمله بسیار سنگین سایبری اتفاق افتاده که سبب کاهش و افت ترافیک شد و به سرعت هم برطرف شد و قطعی به هیچ وجه نداشتیم همکاران من در بخش های مختلف شبانه روز در تلاشند حداکثر کیفیتی که می شود برای مردم فراهم نمود را فراهم آورند.
وی درباره ی وضعیت فرکانس اینترنت G۵ اظهار داشت: دراین زمینه دوستان سازمان تنظیم مقررات اسناد واگذاری این فرکانس را تهیه می کنند چون فرکانسش از قبل مشخص بوده بصورت موقت در اختیار شرکت ایرانسل قرار گرفته است و همه اپراتورهایی که در کشور می باشند می توانند شرکت نمایند و بعد از آن که سازمان تنظیم مقررات اعلام نمود این فرکانس در اختیار آنها قرار می گیرد.
وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه سخنانش درباره ی علت اختلالات روزانه در پیامرسان های داخلی و اختصاص پهنای باند پلت فرم های فیلتر شده به پیامرسان های بومی بیان کرد: هیچ ظرفیتی غیر از شبکه ارتباطی کشور در اختیار پلت فرم های خارجی قرار نگرفته و سرور اختصاصی به آنها داده نشده بود. با اینحال ظرفیت اختصاص داده شده از پهنای باند کشور به پلت فرم های داخلی ۲ برابر شده است. در مجموع ظرفیت پهنای باند داخلی کشور در چهار ماه اخیر ۳ برابر شده و از ۶ ترابیت بر ثانیه به ۱۸ ترابیت بر ثانیه رسیده است. حالا بیش از نیاز کشور در شبکه ارتباطی ظرفیت وجود دارد.
زارع پور افزود: بنده و همکارانم بصورت روزانه و هفتگی جلساتی با مدیران پیامرسان های داخلی بمنظور بررسی کیفیت عملکرد این اپلیکیشن ها داریم و پیگیر هستیم تا هر کمکی که وزارت ارتباطات از قبیل زیرساخت های ارتباطی و حتی سخت افزار لازم است به این مجموعه ها ارائه شود. به هیچ وجه کاهش پهنای باند علت بروز اختلال در پیامرسان های داخلی نیست، حتی در سکوهای خارجی که میلیاردها کاربر دارند و سالهاست که کار می کنند شاهد هستید گاها مبتلا به اختلال می شوند و امری عادی است.
وی همین طور درباره ی رفع فیلتر گوگل پلی اظهار داشت: در کارگروه بر روی این مسئله کار می شود و امیدواریم با همکاری دوستان بتوانیم رفع انسداد نماییم.

محدودیت اینترنت و تاثیر آن بر اپراتورها
همچنین بیژن عباسی آرند- مدیر عامل شرکت ایرانسل- در جمعه خبرنگاران درباره ی محدودیت در اینترنت و تأثیر آن بر اپراتورها و مسائل درآمدی آن اظهار داشت: بحثی که قبلا مطرح شده بود که کاهش ترافیک بین الملل منجر به ورشکستگی اپراتور ها می شود باید گفت چنین چیزی وجود و حقیقت ندارد. طبعتا وقتی ترافیک بین الملل کاهش می یابد درآمد ناشی از آن بخش هم کاهش می یابد اما خوشبختانه در طول این مدت افزایش ترافیک داخلی، مکالمه و افزایش پیامک داخلی داشتیم که بخش خوبی از درآمد از افت ترافیک را جبران کرد.
وی اضافه کرد: بطور متوسط مقدار کاهش درآمد اپراتورها از این مساله زیر ۱۵ درصد بود و این خدشه جدی وارد نکرده است و با کمک وزارت ارتباطات و سازمان تظیم مقررات در حال پیگیری برنامه ای هستنیم که با مشارکت با پلت فرم های داخلی و کسب و کارهای داخلی هدف گذاری نماییم که انشاالله کاهش ترافیک بین الملل را با افزایش ترافیک داخلی جبران نماییم.
همچنین در ادامه این مراسم، بیژن عباسی آرند - مدیرعامل ایرانسل - اظهار داشت: ما در ابتدا نسل دو که بیش از ۹۱ درصد جمعیت کشور را تحت پوشش دارد، در مرحله بعد نسل سه که حدود ۹۱ درصد جمعیت کشور و سپس نسل چهار که بیش از ۸۲ درصد جمعیت کل کشور را پوشش می دهد شروع کردیم.
وی اضافه کرد: نسل پنجم هم نسل جدیدی است که طی سال های اخیر اپراتورها درحال سرمایه گذاری دراین زمینه هستند.
مدیرعامل ایرانسل در این مراسم توضیحاتی را درباره ی پروژه های این اپراتور مانند طرح گسترش زیرساخت شبکه فیبر و عملکرد توسعه خدمات الکترونیکی ارائه کرد.
گفتنی است در این مراسم پروژه های این اپراتور در شهرهای مختلف مانند لرستان، مشهد کرمانشاه با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات راه اندازی شد.
منبع:

1401/11/15
13:46:51
5.0 / 5
211
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد