توسعه دهندگان

ادامه فعالیت اینستاگرام و واتس آپ به شرط تأسیس نمایندگی در کشور

ادامه فعالیت اینستاگرام و واتس آپ به شرط تأسیس نمایندگی در کشور

توسعه دهندگان: رییس جمهوری تاکید کرده که مخاطب موضوع اینترنت فقط وزارت ارتباطات نیست، بلکه در جلسات دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی با حضور همه قوا بررسی شده که اگر پلتفرم ها همچنان بستر ناامنی باشند، نمی توان به آنها اجازه فعالیت داد؛ بر این اساس شورای عالی امنیت ملی خواسته که آنها پاسخگوی فعالیت خود باشند و در کشور ما ناامنی ایجاد نکنند.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، معرفی نماینده قانونی توسط پیامرسان های خارجی در کشور مدت هاست که مطرح شده و مسئولان طی سالهای قبل بر این مساله تاکید کرده بودند. مسئولان معتقدند رسانه های خارجی که بیش از یک میلیون کاربر دارند، حتما باید داخل کشور نماینده داشته باشند و همان قوانینی که در اروپا وجود دارد و اینطور پیامرسان ها حق ندارند اطلاعات مردم اروپا را از اروپا خارج کنند، آنها هم نباید حق داشته باشند که اطلاعات اجتماعی و اقتصادی و حریم خصوصی مردم ایران را از کشورمان خارج کنند. براین اساس نظرات بر این بود که اینستاگرام هم باید در کشور نماینده پاسخگو داشته باشد و اطلاعات شهروندان ما را از کشور خارج نکند. این مساله بعد از محدود شدن دو پلتفرم خارجی بنا به دستور مراجع ذی صلاح طی چند ماه گذشته باردیگر مطرح و پررنگ شده است.

در همین رابطه بتازگی سید ابراهیم رییسی - در گفت وگوی تلویزیونی خود با مردم درباره ی انتقادات به سرعت و دسترسی اینترنت اظهار داشت: نظر ما در حوزه اینترنت عوض نشده است. زندگی، کسب وکار و ارتباطات مردم در بستر فضای مجازی به انجام می رسد. این محیط باید آرامش بخش باشد و دسترسی با راحتی باشد. به وزیر ارتباطات گفتم نباید در اینترنت اختلال باشد و مردم باید راحت از آن بهره گیرند. بی نظمی در اینترنت سبب گله ما هم هست.

وی افزود: کاری که در رابطه با فیبر نوری و شبکه ملی اطلاعات در این دولت انجام شده است، قابل تقدیر است. وزارت ارتباطات شبانه روز کار می کند تا خطوط ارتباطی را برقرار کند و اینترنت در روستا و شهر مشکلی نداشته باشند. قبل اغتشاشات که محدودیتی برای برخی پلتفرم های خارجی ایجاد نشده بود. این پلتفرم ها بستری برای ایجاد ناامنی شد. کجا اجازه می دهند یک پلتفرم خارجی بستری برای ایجاد ناامنی باشد؟

رئیسی اعلام نمود: مخاطب موضوع اینترنت فقط وزارت ارتباطات نیست، بلکه در جلسات دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی با حضور همه قوا بررسی شده است که اگر پلتفرم ها همچنان بستر ناامنی باشند، نمی توان به آنها اجازه فعالیت داد. اروپایی ها چرا دو استاندارد دارند؟ برای خودشان می پسندند که دفتر خدمات هر پلت فرمی که در داخل کشور آنها فعالیت می کند، در داخل آن کشورها وجود داشته باشد، شورای عالی امنیت ملی هم همین را خواسته که آنها پاسخگوی فعالیت خود باشند و در کشور ما ناامنی ایجاد نکنند.

پلتفرم ها نباید در کشور ناامنی ایجاد کنند

رییس جمهور معتقد می باشد تصمیم این است که هر پلت فرمی باید پاسخگو باشد، برای اینکه وقتی پاسخگو نباشد، مشکل ایجاد می شود چون بستر ناامنی می شوند. وزارت ارتباطات هم کوشش کرد تا پلتفرم های داخلی بوجود آورد تا مردم از این پلتفرم ها بهره گیرند که این کار شده است تا مردم در کسب وکار گرفتار مشکل نشوند. من معتقدم اخلالی در اینترنت نباید باشد و ما حتما موافق بی نظمی در اینترنت نیستیم، اما هر پلت فرمی بخواهد در کشور فعالیت کند، نباید در کشور ناامنی بوجود آورد.

همچنین عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در حاشیه جلسه هیئت دولت بااشاره به سخنان رئیس جمهوری درباره ی این مساله از فعالیت هر پلت فرمی استقبال می نماییم، مشروط بر این که حداقل به قواعدی که خودشان دارند پایبند باشند؛ بتازگی مرکز ملی فضای مجازی با شرکت متا مکاتبه ای کرده و همین جا هم اعلام می نماییم که هر پلت فرمی که قواعد جمهوری اسلامی ایران را بپذیرد یا به قواعد خودشان پایبند باشند حتما از آنها استقبال می نماییم.

پیش از این مرکز ملی فضای مجازی در آذرماه سال جاری نامه اعتراضی رسمی را در ارتباط با بسترسازی برای توسعه اغتشاشات اخیر و عدم پاسخگویی و مسئولیت پذیری درباب مکاتبات رسمی پیشین توسط نهادهای مسئول ایرانی به شرکت متا (اینستاگرام) ارسال کرد. این مرکز با ارسال نامه خطاب به مارک زاکربرگ، مدیر ارشد شرکت متا در امتداد عدم رعایت قوانین مصوبه کشور ایران و قوانین داخلی پلتفرم بوسیله دفتر حافظ منافع کشور جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن نسبت به عملکرد سکوهای این شرکت اعتراض کرد.

در این نامه اهم اعتراضات مطرح شده توسط جمهوری اسلامی درباب انتشار سازمان یافته اخبار خلاف واقع، ترویج رفتارهای تبعیض آمیز و نفرت پراکنی، تشویق خشونت و ناآرامی های اجتماعی، نقض حاکمیت ملی و نقض حقوق کاربران بوسیله اعمال استانداردهای دوگانه و زمینه سازی فعالیت تبلیغی و عملیاتی گروههای تروریستی بر روی سکوهای وابسته به شرکت متا، تعمیق شکاف های اجتماعی و تبعیض نژادی و قومی، تجزیه طلبی و زمینه سازی برای جرائم سازمان یافته همچون نقل و انتقال و معامله سلاح جنگی و موادمخدر مطرح گردیده است.

همچنین در این نامه، مرکز ملی فضای مجازی به شرکت متا فرصت داده تا بمنظور فراهم شدن امکان فعالیت پایدار سکوهای مذکور اقدامات لازم همچون معرفی نماینده رسمی مسئولیت پذیر مستقر در ایران حداکثر تا ۱۰ روز بعد از دریافت نامه از طرف آن شرکت وفق سیاست ها و مقررات کشور درباب نحوه فعالیت شرکت های خارجی در زمینه فضای مجازی کشور صورت پذیرد.

از سوی دیگر خبری هم به نقل یک رسانه خارجی و از قول شرکت متا، مالک فیس بوک، اینستاگرام و واتس آپ در فضای مجازی منتشر گردید که طبق آن، این شرکت تلویحا نسبت به پذیرش به درخواست ایران برای تعیین نماینده ای در تهران پاسخ منفی داده و گفته شده بود که سرگرم این درخواست نخواهند شد. با اینحال در ۲۶ آذر به نقل از ابوالحسن فیروزآبادی – دبیر سابق شورای عالی فضای مجازی - در گفتگو با یک روزنامه اعلام گردید که اینستاگرام و واتساپ با دستور شورای امنیت محدود شدند ولی ادامه این محدودیت نیاز به مجوز دارد؛ تکلیف این مجوز را هم سرنوشت مذاکرات با «متا» مشخص می کند.

منبع:

1401/11/13
16:20:41
5.0 / 5
388
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد