تشکیل مثلث آمریکا، هلند و ژاپن در جنگ تراشه ضد چین

تشکیل مثلث آمریکا، هلند و ژاپن در جنگ تراشه ضد چین

به گزارش توسعه دهندگان، بلومبرگ نیوز به نقل از منابع آگاه از توافق آمریکا با هلند و ژاپن برای محدود کردن صادرات برخی از دستگاههای تولید تراشه پیشرفته به چین در مذاکرات اخیر میان این سه کشور، اطلاع داد.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، این توافق، برخی از کنترل های صادراتی که آمریکا در اکتبر برای شرکتهای مستقر در دو کشور هم پیمان خود شامل ASML Holding، نیکون کورپ و توکیو الکترون اعمال کرده بود را گسترش می دهد.

مقامات هلند و ژاپن برای مذاکره در رابطه با موضوعات مختلف با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در واشنگتن حضور پیدا کرده بودند.

جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید پیشتر گفته بود این مقامات در رابطه با موضوع هایی گفتگو می کنند که برای هر سه کشور مهم هستند. و مطمئنا، ایمنی و امنیت فناوریهای نوظهور در بین موضوعات مورد مذاکرات آنها قرار دارند.

یک منبع مطلع از این مذاکرات به رویترز اظهار داشت: محدود کردن صادرات تجهیزات تولید نیمه رسانا به چین، در بین موضوع های مورد بحث مقامات سه کشور بوده است.

همراه کردن هلند و ژاپن با اعمال محدودیت های شدیدتر ضد چین، یک پیروزی بزرگ برای دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا خواهد بود که در اکتبر، محدودیت های گسترده ای در مورد دسترسی پکن به فناوری تراشه سازی آمریکا اعلام نمود تا جلوی پیشرفت فنی و نظامی پکن را بگیرد.

مارک روته، نخست وزیر هلند پیشتر گفته بود معلوم نیست آیا دولتش، نتایج این مذاکرات با آمریکا در رابطه با محدودیت های صادراتی جدید برای صنعت نیمه رسانا را فاش می کند.

آکیرا مینامیکاوا، تحلیلگر شرکت تحقیقاتی اومدیا در اینباره اظهار نمود: شرکتهای ژاپنی همچنان می توانند محصولات غیرپیشرفته را به چین بفروشند و هر گونه کاهش صادرات به چین با افزایش تولید میان مدت تا بلندمدت برای مناطقی نظیر آمریکا، آلمان و هند جبران خواهد شد. اما اگر این محدودیت شامل تدابیری مانند ممنوعیت ارسال مهندسان برای تجهیزات مشتریان شود، دولت و شرکتهای ژاپنی امکان دارد به این محدودیت اعتراض کنند چونکه تأثیر زیادی در کسب و کار آنها خواهد داشت.

شرکت هلندی ASML روز شنبه اعلام نمود متوجه شده است که پیشرفت به سمت توافقی میان دولت های مختلف برای محدودیت های جدید ضد صادرات تجهیزات تولید حاصل شده است. این شرکت که عرضه کننده مهم دستگاههای تولید برای تراشه سازان است، از سال ۲۰۱۹ با ممنوعیت فروش ابزارهای پیشرفته خود به چین روبرو شده است. شرکت ASML اعلام نمود انتظار نمی رود این تدابیر، تأثیر مادی بر پیشبینی های مالی سال ۲۰۲۳ این شرکت داشته باشد.

تنش ها میان آمریکا و چین بر سر نیمه رساناها، از آن زمان شدت گرفته و سبب شد واشنگتن در اکتبر، محدودیت های صادراتی را برای شرکتهای آمریکایی سازنده تجهیزات تولید اعمال نماید.

بر اساس گزارش رویترز، شرکت ASML اعلام نمود پیش از این که تدابیر مذکور اجرایی شوند، باید تشریح شده و به صورت قانون دربیایند که مدتی طول خواهد کشید.

منبع:

1401/11/10
09:21:36
5.0 / 5
429
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد