ویندوز ۷ به تاریخ پیوست

ویندوز ۷ به تاریخ پیوست

توسعه دهندگان: سیستم عامل Windows 7 دیگر بروزرسانی ها و اصلاحیه های امنیتی شرکت مایکروسافت را دریافت نخواهد کرد و بصورت عملی از گردونه سیستم های عامل خارج و کنار گذاشته شد.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، ویندوز ۷ هفتمین نسخهٔ سیستم عامل از مجموعهٔ مایکروسافت ویندوز و خانوادهٔ ویندوز ان تی بود که در تاریخ ۲۲ اکتبر سال ۲۰۰۹ به بازار عرضه و جهت استفاده در کامپیوتر های شخصی تولید شد. این سیستم عامل هفتمین نسل از سیستم عامل های ویندوز بود و بنا بر این نام آنرا ویندوز ۷ گذاشته اند. در ابتدای فروش بنابر گفته معاون تحلیل NPD برنامه پیش فروش ارزان قیمت، بازاریابی با چشم گیری بالا و قراردادهای متهورانه مایکروسافت کمک کرد تا ویندوز ۷ شروع موفقیت آمیزی داشته باشد.

عرضه ویندوز ۷ به فروش کامپیوتر های شخصی تکانی داد بطوریکه فروش آنها در دوهفته ابتدایی تقریباً دو برابر شد و ۴۹ درصد بالاتر از زمان مشابه در یک سال پیش از مدت زمان ارائه آن بود اما شروع فروش ویستا رونق بزرگ تری به فروش کامپیوتر ها داد. این نرم افزار در حالی فروش جهانی اش را شروع کرد که بازنگری هایی خوبی از طرف بیش تر مفسرین فن آوری دریافت کرده بود و کاربرانی که آنرا مورد آزمایش قرار داده بودند بهبود قابل توجه آن نسبت به ویندوز ویستا را مورد تمجید قرار داده بودند؛ در مرحله آزمایش دستگاهها، بیش از هشت میلیون نفر از ویندوز ۷ بهره برده بودند.

در میان امکانات جدید ویندوز ۷ می توان به نوار ابزار با طراحی مجدد برای باز کردن برنامه ها و بستن پنجره ها، قابلیت بهبودیافته برای اشتراک گذاری فایل ها با کامپیوتر های دیگر، نرم افزار ویرایش عکس و ویدیو و قابلیت پخش موسیقی یا ویدیوی دیجیتالی در دستگاه های دیگر اشاره کرد؛ همین طور ویندوز ۷ دارای اینترنت اکسپلورر ۸ است که تازه ترین نسخه مرورگر اینترنتی مایکروسافت است بود. اما پشتیبانی ویندوز ۷ توسط مایکروسافت در تاریخ ۱۴ ژانویه ۲۰۲۰ متوقف گردید. درباره ی دلیل این اقدام گفته شده باتوجه به پایان پشتیبانی از این ویندوز، سفارش ارتقا به ویندوز ۸، ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۱ است؛ برای اینکه دیگر به روزرسانی های امنیتی را دارا نمی شود و سیستم را در معرض خطر ویروس ها، هکرها و بدافزارها قرار می دهد.

درباره جزییات این اقدام می توان گفت مایکروسافت، شرکت توسعه دهنده سیستم عامل ویندوز، با انتشار بیانیه های مختلف در طول چند سال قبل بارها از پایان پشتیبانی از نسخه های قدیمی و قبلی ویندوز همچون ویندوز ۷ که از پرطرفدارترین نسخه های این سیستم عامل شمرده می شود، آگاهی داده و به کاربرانی که هنوز از آن برای کامپیوتر های شخصی خود استفاده می نمایند هشدار داد که هرچه سریعتر نسخه های جدیدتر همچون ویندوز ۱۰ را بر روی سیستم خود نصب و دانلود کنند چونکه نسخه های قبلی دیگر بروزرسانی های امنیتی و نرم افزاری را از ژانویه ۲۰۲۰ میلادی دریافت نخواهند کرد و در صورت بروز هرگونه مشکلی برای کاربران کامپیوتر های مذکور، مایکروسافت پاسخگو نخواهد بود.

اما تحقیقات و نظرسنجی های انجام شده حاکی از آنست که بیش از یک پنجم ادارات و شرکت های بزرگ در جهان هنوز از نسخه محبوب اما قدیمی این سیستم عامل یعنی ویندوز ۷ استفاده می نمایند و کارمندان آنها نیز بدون اطلاع از عدم پشتیبانی مایکروسافت و احتمال بروز مشکلات امنیتی و نرم افزاری برای اطلاعات ذخیره شده سیستم های اداره و شرکت مربوطه، همچنان برای انجام کارهای موردنظر و روزانه خود ویندوز ۷ را بر روی سیستم های خود اجرا می کنند.

شرکت سازنده نرم افزارهای سازمانی Kollective، درباره ی میزان به کارگیری ویندوز ۷، یک زمینه یابی انجام داده است که ۲۰۰ کارمند شرکت های فناوری اطلاعات در ایالت متحده و بریتانیا در آن شرکت داشته اند و نتایج جالبی از این بررسی به دست آمده است. در آن زمان گفته شده بود حدودا یک پنجم شرکت های بزرگ هنوز از ویندوز ۷ استفاده می کنند؛ هرچند که خیلی از شرکتها روند مهاجرت به ویندوز ۱۰ را آغاز نموده اند، به عقیده Kollective، این مهاجرت چندین سال طول خواهد کشید و تا پیش از ۱۴ ژانویه ۲۰۲۰ صورت خواهد گرفت. این تحقیقات و تحقیقات که توسط شرکت Kollective فعال در تولید نرم افزارهای سازمانی انجام شده، نشان میدهد برخلاف آنکه خیل عظیمی از شرکت های بزرگ و سازمان های مختلف روند مهاجرت و کوچ به ویندوز ۱۰ را آغاز نموده اند، اما هنوز یک پنجم آنها دراین زمینه بسیار کند حرکت و عمل می کنند و پیش بینی می شود نتوانند خودرا به مهلت تعیین شده از طرف مایکروسافت برسانند.

این غول تکنولوژی آمریکایی اعلام نمود که کاربرانی که تحت هر شرایطی علاقه ای به استفاده از ویندوز ۱۰ ندارند، باید از این پس بروزرسانی های امنیتی تمدید شده برای ویندوز ۷ دستگاه خودرا بصورت پولی از این شرکت دریافت نمایند. بروزرسانی امنیتی تمدیدشده ویندوز ۷ بصورت انفرادی برای هر سیستم ارائه می شود و هرسال قیمتش دوبرابر خواهد شد.

دن وتراس، مدیرعامل شرکت Kollective در این خصوص اظهار داشته بود: مهاجرت از ویندوز ایکس پی نیز برای خیلی از شرکت های بزرگ در جهان بیش از سه سال به طول انجامید تا تمام دستگاه های متصل خودرا به نسخه جدید ویندوز ارتقا دهند. در این مورد نیز آنها تنها چند ماه فرصت خواهند داشت تا ارتقا ویندوز کامپیوتر های شرکت خودرا انجام دهند در غیر این صورت باید بمنظور تمدید پشتیبانی از طرف مایکروسافت هزینه های گزاف و بیهوده ای بپردازند که ممکنست به سقف یک میلیون دلار در سال نیز برسد. بدین سبب منطقی بنظر می رسد که تمامی شرکت های کوچک و بزرگ، ارتقای ویندوز سیستم های فعال در شرکت خودرا به پرداخت هزینه های هنگفت ترجیح دهند و هرچه سریع تر آنرا ارتقا دهند. اما بررسی ها و آمار انتشار یافته نشان داد که پس از بارها هشدار مایکروسافت، سرانجام کاربران ویندوز ۷ تصمیم گرفته اند کامپیوتر های خودرا به ویندوز ۱۰ ارتقا دهند.

بر اساس گزارش وب سایت digitaltrends، به نظر می رسید که سهم ویندوز ۷ از میان نسخه های موجود و قابل استفاده از سیستم عامل های کامپیوتر به میزان ۳.۶ درصد در ژوئیه ۲۰۱۹ کاهش پیدا کرده که بیشترین میزان کاهش در تاریخ این سیستم عامل محسوب می شود. در ژوئن ۲۰۱۹، آمارها نشان می داد که سهم ویندوز۷، ۳۵.۳۸ درصد و ویندوز ۱۰، ۴۵.۷ درصد بوده و یک ماه بعد یعنی ژوئیه ۲۰۱۹، این ارقام به ترتیب به ۳۱.۸۳ درصد و ۴۸.۸۶ درصد رسیده است. همین طور گروهی از کارشناسان و متخصصان علم کامپیوتر تحت عنوان 0patch بعد از مدتها تلاش و کار مداوم بر روی لطمه پذیری های امنیتی که در نسخه ویندوز ۷ وجود داشت، در پی هشدارهای شرکت ماکروسافت اعلام نمودند تصمیم دارند بعد از پشتیبانی این شرکت از ویندوز ۷ خود به ارائه و انتشار بروزرسانی های امنیتی این نسخه از ویندوز اقدام نمایند تا کاربرانی که از آپدیت سیستم عامل کامپیوتر خود به تازه ترین نسخه از ویندوز جای مانده اند، نیز بتوانند امنیت سایبری کامپیوتر و اطلاعات خودرا حفظ کنند و در صورت وجود و کشف لطمه پذیری و حفره های امنیتی، آنها را برطرف کنند.

این درحالی است که بعد از گذشت یک سال از پایان رسمی پشتیبانی مایکروسافت از سیستم عامل ویندوز ۷، همچنان گروهی از کاربران کامپیوتر شخصی در مقابل رها کردن این نسخه قدیمی سیستم عامل کامپیوتر لجاجت می کردند. هیچ کس شمار دقیق آنها را نمی داند اما تعداد این کاربران در چند سال اخیر کاهش قابل توجهی داشته است. طبق گزارش زدنت، بررسی آمار منتشره از طرف برنامه تحلیل دیجیتالی دولت آمریکا نشان میدهد تا پایان دسامبر سال ۲۰۱۹ حدود ۷۵.۸ درصد از کامپیوتر ها با ویندوز ۱۰، حدود ۱۸.۹ درصد با ویندوز ۷ و ۴.۶ درصد با ویندوز ۸.x. کار می کردند. یک سال بعد در دسامبر ۲۰۲۰ شمار کامپیوتر های شخصی که با ویندوز ۱۰ کار می کردند به ۸۷.۸ درصد افزوده شد در صورتیکه شمار کامپیوتر های مجهز به ویندوز ۷ به ۸.۵ درصد کم شد و شمار کامپیوتر های ویندوز ۸.x. از این هم کاهش بیشتری داشت و به ۳.۴ درصد رسید.

بررسی از منابع دیگر هم نتایج مشابهی را نشان میدهد. طبق آمار "نت مارکت شیر"، شمار کامپیوتر های ویندوز ۱۰ تا آخر سال ۲۰۲۰ از ۶۳ به ۷۴ درصد بالا رفته و شمار کامپیوتر های ویندوز ۷ از ۳۱.۲ درصد به ۲۱.۷ درصد کاهش پیدا کرده است. طبق این گزارش مایکروسافت سالهاست که مدعی است شمار کاربران کامپیوتر شخصی ویندوز ۱.۵ میلیارد نفر است اما این ادعا مورد تردید قرار دارد. با وجود همه ابهامات، واضح است که حداقل ۱۰۰ میلیون دستگاه کامپیوتر شخصی همچنان با ویندوز ۷ کار می کنند و این رقم ممکنست بسیار بالاتر باشد. گفته شده بود تعدادی از دارندگان این کامپیوتر ها برای دریافت آپدیتهای امنیتی تحت برنامه آپدیت امنیتی تمدید شده مایکروسافت پول پرداخت می کنند. همین طور تاکید شده بود این مشتریان برای ارتقای سیستم عامل خود در سال ۲۰۲۱ تحت فشار قرار خواهند گرفت برای اینکه هزینه این آپدیتها دو برابر می شود.

در نهایت اعلام گردید گوگل از اوایل سال میلادی ۲۰۲۳ به پشتیبانی مرورگر کروم در ویندوز ۷ و ویندوز ۸.۱ پایان می دهد. کروم ۱۱۰ که قرار بود هفتم فوریه منتشر شود، در هیچ کدام از این دو نسخه ویندوز کار نخواهد کرد. کاربران همچنان قادر خواهند بود از نسخه های قدیمی تر کروم در ویندوز ۷ و ویندوز ۸.۱ بهره گیرند اما دیگر نمی توانند نسخه های جدیدتر که قابلیت های جدید و امنیت به روز شده ای دارند را نصب کنند.

در صفحه پشتیبانی کروم که این خبر در آن اعلام شد، گوگل پیشنهاد کرد کاربران برای دریافت بروزرسانی های کروم، به ویندوز ۱۰ تا ویندوز ۱۱ ارتقا پیدا کنند. این مسئله برای کاربرانی که سیستم هایشان از نسخه های جدید سیستم عامل مایکروسافت پشتیبانی نمی کند، شرکت هایی که همچنان از ویندوز ۷ و ویندوز ۸.۱ استفاده می نمایند و افرادی که توان مالی خرید کامپیوتر جدید را ندارند، دشوار خواهد بود. با این وجود، گوگل ناچار بود بالاخره به این پشتیبانی پایان دهد. گوگل اعلام نموده که زمان پایان پشتیبانی این شرکت با پایان پشتیبانی مایکروسافت از ویندوز ۷ و ویندوز ۸.۱ در ۱۰ ژانویه، مطابق شده است.

در همین رابطه بتازگی اعلام شده است سیستم عامل ویندوز ۷ دیگر بروزرسانی ها و اصلاحیه های امنیتی شرکت مایکروسافت را دریافت نخواهد کرد و به طور عملی از گردونه سیستم های عامل خارج و کنار گذاشته شد.

طبق اعلام مرکز مدیریت راهبردی افتا، شرکت مایکروسافت با بیان این خبر تاکید کرده که از بیستم دی ۱۴۰۱، بروزرسانی ها و اصلاحیه های امنیتی ویندوز ۷ را به طور کامل متوقف کرده است. مایکروسافت(Microsoft) سیستم عامل Windows ۷ را در ۳۰ مهر سال ۱۳۸۸ ارائه نمود. پشتیبانی (End of Support – به اختصار EOS) و پشتیبانی تمدید شده (Extended End of Support) از آن به ترتیب در ۲۳ دی ماه ۱۳۹۳ و در ۲۴ دی ماه ۱۳۹۸ به انتها رسید.

برنامه Extended Security Update - به اختصار ESU - آخرین دستاویز برای مشتریانی بود که بعد از پایان پشتیبانی مایکروسافت در ۲۳ دی ۱۳۹۳، همچنان درحال اجرای این سیستم عامل قدیمی مایکروسافت بودند. وجود یک نقطه ضعف (Vulnerability) خطرناک در سیستم عامل می تواند سبب دور زدن قوی ترین نرم افزارهای ضدویروس یا دیواره های آتش شود و این در حالیست که سالهاست که ویروس نویسان و نفوذگران به شدت از سیستم عامل پرطرفدار Windows سوءاستفاده می کنند. علاوه بر این، مایکروسافت پشتیبانی خودرا از سیستم عامل Windows ۸.۱ نیز متوقف کرده است، سیستم عاملی که نخستین بار ۹ سال پیش در آبان ۱۳۹۲ عرضه شده بود، اما از روز گذشته سه شنبه ۲۰ دی ۱۴۰۱ پشتیبانی آن نیز متوقف گردید. طبق آمار، Windows ۷ سهمی بیش از ۱۱ سیستم عامل ویندوز دیگر را هم اکنون، در جهان به خود اختصاص داده است؛ این در حالیست که فقط ۲.۵۹ درصد از مشتریان مایکروسافت از Windows ۸.۱ استفاده می نمایند.

شرکت مایکروسافت اعلام نموده است، هفته جاری، نسخه Microsoft Edge ۱۰۹ را منتشر خواهدنمود که آخرین نسخه این مرورگر وب است که از Windows ۷ و Windows ۸/۸.۱ پشتیبانی خواهدنمود. این نسخه از Microsoft Edge همین طور آخرین نسخه ای خواهد بود که از Windows Server ۲۰۰۸ R۲، Windows Server ۲۰۱۲ و Windows Server ۲۰۱۲ R۲ پشتیبانی می کند.

شرکت گوگل نیز در اطلاعیه مشابهی اعلام نموده است نسخه ۱۱۰ مرورگر وب Google Chrome نیز احیانا از ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ پشتیبانی از Windows ۷ و Windows ۸.۱ را متوقف خواهدنمود. عدم پشتیبانی مرورگرهای وب به این معنا است که Microsoft Edge ۱۰۹ و Google Chrome ۱۱۰ به کار بر روی این «سیستم های عامل قدیمی» ادامه خواهند داد اما دیگر بروزرسانی ها و اصلاحیه های امنیتی را دریافت نخواهند کرد و کاربران Windows ۷ و Windows ۸.۱ از این پس، خودرا در معرض انواع تهدیدات امنیتی قرار می دهند. خیلی از سازندگان دیگر، پشتیبانی از سیستم عامل Windows ۷ را قبل تر متوقف کرده بودند.

Google Chrome حالا بیش از ۶۴ درصد، بعد از آن Safari با تقریباً ۱۸ درصد و Microsoft Edge با تقریباً ۴ درصد از مرورگرهای وب را به خود اختصاص داده اند و مابقی از دیگر مرورگرها استفاده می نمایند. کارشناسان مرکز مدیریت راهبردی افتا از تمامی مدیران، متخصصان و کارشناسان حوزه IT سازمان های دارای زیرساخت حیاتی کشور خواسته اند سیستم های عامل منسوخ شده شامل Windows ۷ و Windows ۸.۱ را با اولویت بالا حذف و سیستم عامل دیگری را جایگزین کنند تا در معرض انواع تهدیدات امنیتی سایبری قرار نگیرند.
1401/10/25
15:04:52
5.0 / 5
319
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد