توسعه دهندگان

سرعت اینترنت در مناطق مختلف تهران با حضور خبرنگاران ارزیابی شد

سرعت اینترنت در مناطق مختلف تهران با حضور خبرنگاران ارزیابی شد

به گزارش توسعه دهندگان، بعد از حواشی و انتقادات مطرح شده در زمینه کاهش محسوس سرعت اینترنت طی روزهای اخیر، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از خبرنگاران این حوزه دعوت کرد با حضور در نقاط مختلف تهران، همراه برخی از مسؤلان وزارت خانه ارتباطات، نمایندگان اپراتورها و همینطور شهروندان تهرانی، سرعت اینترنت همراه مورد سنجش قرار بگیرد.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، در ابتدای کار مقرر شد تا نقاط مختلف تهران برای سنجش سرعت اینترنت از جانب خود خبرنگاران انتخاب گردد تا هرگونه شائبه احتمالی در رابطه با انتخاب محل مورد بررسی از بین برود.

مدیر کل روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیرکل محافظت از حقوق مصرف کننده سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در جریان این بازدید، همراه خبرنگاران بودند.

پیمان قره داغی- مدیرکل محافظت از حقوق مصرف کننده سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ابتدا توضیح داد که برخی سایت ها وجود دارد که اپراتورهای همراه اول، ایرانسل و رایتل طراحی نموده اند تا در مناطق لازم راه اندازی شود اما متأسفانه به علت این که در نقطه منتخب اجازه ایجاد سایت داده نمی گردد، مشکلاتی در جهت برقراری بهینه ارتباط مشترکان به وجود آمده است.

طبق محاسبات انجام شده بالغ بر ۷۰۰ سایت توسط سه اپراتور تلفن همراه طراحی شده اند که در صورت ایجاد می توانند تحول بزرگی فقط در استان تهران را ایجاد کنند؛ همینطور ۵۰ سایت خاموش در تهران وجود دارند که تجهیزات آن وجود دارد اما خدماتی عرضه نمی دهند.

مقصد اولی که خبرنگاران و کارشناسان جهت تست سرعت اینترنت انتخاب کردند، سیدخندان، حوالی مجموعه وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات و جایی که تاکسی های مسافربری و رانندگان کم و بیش حضور دارند، بود. در این خصوص از یکی از رانندگان در رابطه با سرعت اینترنت سوال کرده و از او خواسته شد نظر خویش را در رابطه با اینترنت اعلام نماید. وی در پاسخ اظهار داشت که به علت کندی سرعت اینترنت نمی تواند از سایت های مورد نظر خود استفاده نماید و از این شرایط بوجود آمده ناراضی هستند.

اما در واکنش به این اظهارات، مسؤلان حاضر جهت بررسی صحت آن اقدامی انجام دادند و از راه سایت اسپیدتست و در حضور راننده ناراضی، سرعت نت در این منطقه مورد سنجش قرار گرفت و اعلام گردید که سرعت اینترنت و آپلود در این منطقه خوب است. البته از جانب مسؤلان تاکید شد اعداد نشان داده شده در هر گوشی موبایلی با عنایت به مدل آن، نوع اینترنت، میزان اینترنت و اپراتور می تواند کمی با یکدیگر متفاوت باشد و این به معنای کاهش سرعت اینترنت نیست.

میدان نوبنیاد دومین مقصد انتخابی خبرنگاران برای سنجش سرعت اینترنت بود؛ برخی از خبرنگاران با گوشیهای همراه خود با استفاده از اپلیکیشن اسپیدتست سرعت آن منطقه را مورد سنجش قرار دادند؛ اعداد نمایش داده شده در این منطقه هم حاکی از آن بود که سرعت آپلود و دانلود در این منطقه خوب بوده است. در این میان، یکی از شهروندان با دیدن تجهیزات تیم تهیه گزارش بعد از آنکه متوجه شد مبحث اینترنت است، تمایل خویش را برای انجام مصاحبه اعلام نمود. البته زمانی که کارشناسان و مسؤلان از وی درخواست نمودند که با تلفن همراه او سایت اسپیدتست را مشاهده کنند گفت تلفن همراهش در منزل است اما پسرش که دانش آموز است نمی تواند با این سرعت اینترنت از اپلیکیشن شاد و حتی پیام رسان داخلی استفاده نماید و با مشکلاتی رو به روست؛ در نهایت مسؤلان به این فرد گفتند که مشکل او و فرزندش را پیگیری خواهند کرد.

در ادامه، پارک قیطریه سومین مقصدی بود که برای تست سرعت اینترنت انتخاب گردید. این منطقه که پوشش دهی ۵G هم دارد، بار دیگر توسط کارشناسان و مسؤلان با استفاده از سایت و اپلیکیشن اسپیدست مورد سنجش قرار گرفت. بررسی ها نشان داد که در این منطقه اپراتور ایرانسل از سرعت و پوشش دهی خوبی برخوردار می باشد اما تصمیم گرفته شد با یک اپراتور دیگر مانند همراه اول تست شود، بررسی و سنجش در پارک قیطریه نشان داد که اینترنت با شبکه این اپراتور از وضعیت مناسبی برخوردار نیست؛ مدیرکل محافظت از حقوق مصرف کننده سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این حوزه گفت این منطقه از تهران یکی از همان مناطقی است که مجوز راه اندازی سایت برای عرضه خدمات بهتر به شهروندان داده شده اما شهرداری همکاریهای لازم را ندارد. درصورتی که شهرداری همکاریهای لازم را انجام دهد حداکثر تا یک ماه سایت درمناطق منتخب ایجاد و عرضه خدمات را شروع می کند.

همچنین کارشناسان از عدم همکاری مردم برای نصب و راه اندازی سایت و آنتن تلفن همراه صحبت کردند و گفتند چون فرهنگ سازی مناسبی انجام نشده، شهروندان علاقه ای به ایجاد سایت به علت خطر احتمالی تشعشعات و تأثیری که می تواند بر سلامتی آنها بگذارد، ندارند. ازاین رو نمی توان سایت ها را در بعضی مناطق نصب کرد و درنتیجه سرعت پایین است.

البته سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تشعشعات پرتوهای رادیویی را به صورت دوره ای اندازه گیری و اعلام می کند که غالباً این تشعشعات کمتر از حد استاندارد ملی است که می تواند نگرانی ها را در این مورد کم کند.
سایت ها و دکل های موبایل معمولاً در پشت بام منازل یا واحدهای اداری و تجاری شهری، در پارک ها، دیوارها، خیابان ها، چهارراه ها، جاده ها و نزدیک به جاده ها و قطارهای بین شهری نصب می شوند و نصب سایت روی پشت بام منازل، با عنایت به آنچه اعلام میشود، هیچ گونه خطر پرتوگیری برای ساکنین در بر ندارد، یکی از روش های متداول در جهان است که برای توسعه سریع شبکه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

استاندارد تشعشات سایت ها در سطح بین الملل مشخص است و اگر عدد بالاتر از این باشد، سایت خطرناک خواهد بود. در ایران این عدد ۴ اعلام شده و اگر سطح تشعشات از این عدد فراتر رود اجازه نصب سایت داده نمی شود.

در ادامه، سرعت اینترنت در بعضی نقاط دیگر و با همان روشهایی که در گزارش ذکر شد، مورد بررسی قرار گرفت و علل عدم آنتن دهی و سرعت پایین اینترنت همراه در آن مناطق از جانب کارشناسان اپراتورها و رگولاتوری اعلام گردید.
1401/10/15
20:28:30
5.0 / 5
409
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار


pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد