توسعه دهندگان
كامپیوتر ورلد بررسی كرد

مهم ترین وقایع دنیای فناوری در سال 2022

مهم ترین وقایع دنیای فناوری در سال 2022

توسعه دهندگان: اتفاقاتی مانند اخراج گسترده کارمندان توسط غول های IT، اقدام رگولاتورها برای سرکوبی قانون شکنان فناوری، مذاکرات کشورها پیرامون مقررات امنیت دیتا، جنگ تراشه آمریکا و چین و جنگ اوکراین در سال 2022، نشان داد صنعت فناوری تا چه حد در مقابل مسائل ژئوپلیتیکی و اقتصاد کلان لطمه پذیر است.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، با این وجود، صنعت فناوری در سال ۲۰۲۲ مثل همیشه به نوآوری، تغییرات مستمر و مبارزه برای تقویت امنیت سایبری ادامه داد. وبسایت فناوری کامپیوتر ورلد در گزارشی به بررسی مهم ترین رویدادهای دنیای فناوری در سال ۲۰۲۲ پرداخت که عبارتند از:

۱- جنگ تراشه آمریکا و چین و پایان جهانی سازی

تنش های ژئوپلیتیکی میان آمریکا و چین در سال ۲۰۲۲، به بخش نیمه رسانا گسترش پیدا کرد و دولت بایدن در دسامبر، کنترل های صادراتی جدیدی اعلام نمود که فروش نیمه رساناهای پیشرفته و همینطور تجهیزات مورد استفاده برای تولید آنها را به برخی تولیدکنندگان چینی ممنوع کرد و سپس در دسامبر، این محدودیت ها گسترش پیدا کرد. فعالان صنعت فناوری می گویند محدودیت های مذکور به معنای آن است که دوران جهانی سازی به پایان رسیده و این محدودیت ها، آسیب شدیدی به زنجیره تأمین همه نوع محصول از کامپیوتر ها گرفته تا خودرو های برقی که با استفاده از فناوری تراشه تولید می شوند، وارد خواهد نمود و نتایج جنگ میان دو ابرقدرت جهانی، دامن گیر همه نوع شرکتی می شود.

۲- خرید شرکت وی ام وایر (VMware) توسط برادکام در قرارداد ۶۱ میلیارد دلاری

هر چند بازار ادغام و خرید فناوری در طول سال ۲۰۲۲ ضعیف شد اما قراردادهای بزرگ همچنان فراوان بودند و شامل پیشنهاد خرید ۶۸.۷ میلیارد دلاری شرکت اکتیویژن بلیزارد از جانب مایکروسافت بود. اما مهم ترین قرارداد این بخش، بدون شک قرارداد شرکت برادکام برای خرید شرکت وی ام وایر به مبلغ ۶۱ میلیارد دلار بود که اواخر ماه مه اعلام گردید. هدف برادکام از خرید این شرکت، بهبود عملکرد مالی و فراهم کردن هم افزایی میان محصولات نرم افزاری و سخت افزاری بود. این قرارداد هنوز از جانب رگولاتورها تائید نشده است و رگولاتورها در آمریکا، انگلیس و اتحادیه اروپا تحقیقاتی را شروع کرده اند که هنوز به نتیجه نرسیده است. برادکام در خرید شرکت ها، تعطیلی تحقیقات و توسعه و افزایش قیمت ها، سابقه دارد.

۳- چت جی پی تی دنیا را متحیر کرد

انتشار آزمایشی چت جی پی تی که جدید ترین پروژه بنیاد OpenAI بود، پردازش زبان طبیعی را با قابلیت های جست و جو یکی می کند تا محتوا و مقالات طبیعی مبهوت کننده ایجاد نماید، اینترنت را تسخیر کرده است. به قول بازنگری کنندگان، این سیستمی است که به سادگی آزمون تورینگ را پشت سر می گذارد و پاسخ هایی فوق العاده مشابه پاسخ های انسانی، به نوشته های مکتوب بوجود می آورد اما همچنان خیلی از نقصها سیستم های مبتنی بر هوش مصنوعی قبلی را برملا می کند. باآنکه تحت شرایط خاصی، می تواند ابزار تولید یا کمکی خوبی باشد اما بعید است به این زودی جای مطالب ساخته شده توسط انسان را بگیرد.

۴- امضای پیمان دیتای آمریکا و اتحادیه اروپا برای سومین بار

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در نوامبر فرمان اجرایی را برای پیاده سازی مقررات چارجوب سیاست دیتای ترانس آتلانتیک صادر کرد. این فرمان، شرکت هایی که به دنبال کاهش بار کار حقوقی ضروری برای انتقال دیتا میان آمریکا و اتحادیه اروپا بودند را امیدوار کرد. این اقدام بعد از بهم خوردن دو توافق قبلی از جانب دیوان عدالت اروپایی روی داد که مدعی بود آمریکا، حفاظت های کافی برای اطلاعات شخصی را فراهم ننموده است. تحت پیمان جدید، شرکت ها به جای اینکه مجبور باشند توافقنامه های جداگانه با شرکتهای مختلف امضا کنند، می توانند توافقنامه چارچوب را انتخاب کنند. این توافق همچنان باید مورد تائید نهادهای مختلف اتحادیه اروپا قرار بگیرد و برای همان مسائلی که سبب شکست توافقنامه های قبلی شد، یعنی عدم حفاظت در مقابل شنود دولت آمریکا، هدف انتقاد قرار گرفته است.

۵- آغاز رنسانس مک

فروش کامپیوتر شخصی در ماه های اخیر گرفتار افت شده که تغییرات سریع تقاضا ناشی از تغییر الگوهای کار در دوران پاندمی، همچون عوامل اصلی آن بود. با این وجود، سهم اپل از بازار رشد کرده و جدید ترین آمار از سهم بازار سازندگان، نشان داد اپل حدودا از همه رقیبانش در فضای تبلت پرفروش تر بوده و همینطور رشد بزرگی در فروش لپ تاپ داشته است. مصرف کنندگانی که برای نخستین بار محصولات اپل را خریداری می کنند، افزوده شده است و فروش کامپیوتر مک، به بالاترین رکورد تاریخ این شرکت رسید و اپل همچنان در کوشش برای عرضه کامپیوتر های مک و آی پدها بعنوان همراهان بهره وری است و در بازار مشتریان شرکتی، پیشروی بیشتری خواهد نمود.

۶- خریداری توییتر توسط ایلان ماسک و مخالفت با مدیرعاملی او

ایلان ماسک سرانجام بعد از فراز و نشیب های زیادی، توییتر را در قراردادی به ارزش ۴۴ میلیارد دلار خریداری کرد. مبارزه حقوقی برای برگرداندن وی به این قرارداد، اواخر اکتبر به سرانجام رسید و زمانی که ماسک قرارداد خرید را تکمیل کرد، برای انجام تغییرات منفور، وقت تلف نکرد و خیلی از کارمندانی که مسئول روشن نگه داشتن چراغ این شبکه اجتماعی بودند را اخراج کرد. ایلان ماسک، بعد از انجام یک نظرسنجی در توییتر که نشان داد کاربران او را بعنوان مدیرعامل این شرکت نمی خواهند، قول داد از این مقام کناره گیری کند و اعلام نمود تا زمانی که فردی را پیدا کند که به حد کافی احمق باشد تا این شغل را قبول کند، همچنان در این سمت باقی خواهد ماند. هر چند این مورد که آیا یک شرکت شبکه اجتماعی، در واقع یک شرکت فناوری است، قابل بحث است اما مدیران تجاری از هر دستی، مطمئنا ایلان ماسک را برای درس گرفتن از نحوه اداره نکردن یک شرکت، دنبال می کنند.

۷- هکرهای Lapsus$ در دنیای فناوری ویرانی به بار آوردند

مایکروسافت در مارس اعلام نمود که سیستمهای این شرکت هدف رخنه گروه هک و باج افزاری Lapsus$ قرار گرفته که کد منبع چندین محصول این شرکت همچون بینگ، نقشه بینگ و کورتانا را منتشر نمودند. این گروه از حمله مهندسی اجتماعی برای رخنه به حساب شرکت و دسترسی به اطلاعات مایکروسافت استفاده نمود. در لیست قربانیان این گروه، نامهای بزرگی مانند سامسونگ، انویدیا، ودافون و اوکتا به چشم می خورد. دستگیری ها در انگلیس و بررسی تاکتیک های این گروه نشان داد Lapsus$ از هکرهای نوجوان بی تجربه تشکیل شده که از تکنیک ها به شکل ضعیفی بهره برده اند. فعالیتهای این گروه، خطرات یکی از بزرگترین مشکلات امنیت سایبری یعنی باج افزارها و این حقیقت را نمایان کرد که گروههای هکری برای هدف قرار دادن موفقیت آمیز اهداف دشوار، نیازی به مهارت فنی عالی ندارند.

۸- تصویب قانون خدمات دیجیتالی در اتحادیه اروپا

جدیدترین تلاش اتحادیه اروپا برای پاکسازی اینترنت، در چارچوب قانون خدمات دیجیتالی نمایان شد که جریمه سنگین بالغ بر شش درصد درآمد جهانی را به شرکت هایی تحمیل می کند که در انجام وظابق قانون جدید تعیین شده تحت این مقررات، اهمال کرده اند. این وظایف گسترده بوده و از پشتیبانی از کودکان تا رصد تبلیغات، بررسی اصل بودن محصولاتی که در فضای آنلاین فروخته می شوند تا پیشگیری از خشونت آنلاین ضد زنان را دربرمی گیرد. این رویکرد تضاد شدیدی با رویکرد آمریکا در مورد مقررات رسانه آنلاین دارد که به پلتفرمهایی نظیر فیسبوک و توییتر، آزادی قابل توجهی در مقابل مسئولیت های حقوقی می دهد و به معنای تغییرات قابل توجه در نحوه کسب و کار شرکتهای اینترنتی بسیار بزرگ خواهد بود. اتحادیه اروپا بخصوص به توییتر اخطار داده است که باید تحت مفاد قانون جدید، فعالیت خویش را اصلاح نماید. شرکت ها تا اواسط سال برای رعایت قانون جدید فرصت دارند.

۹- فروپاشی صرافی رمزارز اف تی ایکس و درخواست برای مقررات رمزارز

در بحبوحه ادعاها در رابطه با سوءمدیریت داخلی و ارتکاب خلاف، صرافی رمزارز اف تی ایکس در نوامبر سقوط کرد و به بخش رمزارز ضربه سنگینی وارد کرد و سبب نابودی هشت میلیارد دلار دارایی شد. سم بنکمن فرید، موسس این صرافی در دسامبر در باهاماس دستگیر و به آمریکا مسترد شد تا با اتهامات کیفری روبرو شود. سال جاری، سال دشواری برای رمزارز بود و سقوط اف تی ایکس، صدمه پذیری این بخش را در سرفصل اخبار قرار داد. کارشناسان پیشبینی می کنند اگر رگولاتورها، معاملات رمزارز را تحت نوعی چارچوب حقوقی قرار ندهند، روزهای تاریکی در انتظار این بخش خواهد بود.

۱۰- اخراج های گسترده در قسمت فناوری

شرکت هایی مانند آمازون، متا و گوگل همواره برای بیشترین استخدام ها در صنعت فناوری پیشتاز بودند اما سال جاری این سه غول فناوری به همراه شرکتهای فناوری کوچک تر دیگر، در واکنش به موانع اقتصادی جهانی، هزاران کارمند را اخراج کردند. آمازون به تنهایی، ۲۰ هزار کارمند را اخراج کرد که گستردگی تغییرات در بازار مشاغل فناوری را نمایان کرد. این اخراج ها، تغییر فاحش از آغاز دوران پاندمی را نشان داد که بزرگترین کارفرمایان فناوری برای سود بردن از افزایش تقاضا برای خدمات ابری، استخدامهای زیادی را انجام داده بودند. با کاهش تقاضا، درآمد این شرکت ها کاهش پیدا کرد و به سال سرشار از ابهام و تعدیل نیروی کار منتهی شد.

۱۱- جنگ اکراین و خروج شرکتهای فناوری از روسیه

حمله نظامی روسیه به اکراین در فوریه، نشان داد چطور تحولات ژئوپلیتیکی، فعالیت شرکتهای فناوری را به اندازه کسب و کارهای فعال در بخشهای دیگر تحت تأثیر قرار می دهد. این حمله، با محکومیت گسترده روبرو شد و شرکتهای فناوری بزرگ، فروش در روسیه را متوقف کرده و مانع دسترسی کاربران این کشور به خدماتشان شدند. شرکتهای سخت افزاری مانند آی بی ام، اینتل، سامسونگ، اریکسون و نوکیا، فروش در روسیه را متوقف کردند. شرکت هایی نظیر خدمات وب آمازون و گوگل، پذیرش مشتریان جدید را متوقف کرده و در برخی از موارد، عرضه خدمات در روسیه را معلق کردند. شرکتهای رسانه ای و شبکه اجتماعی، سخت گیری در مورد محتوای رسانه های دولتی روسیه را تشدید کردند.

۱۲- بازگشت بزرگ: فراخوان غول ها ی فناوری برای بازگشت کارمندان به محل کار

با ضعیف شدن پاندمی کووید در سال ۲۰۲۲، خیلی از شرکت ها که پیش از این اجازه داده بودند کارمندانش دورکاری کنند، از کارمندان خواستند به محل کار برگردند. مایکروسافت اولین جرقه بازگشت کارمندان به محل کار را در فوریه زد و سایر شرکتهای فناوری شامل گوگل و اپل روند مذکور را دنبال کردند. باآنکه اغلب شرکت ها، کارمندان را ملزم نمی کنند پنج روز هفته در محل کار باشند اما مدیران با مقاومت کارمندانی روبرو هستند که به دورکاری عادت کرده و تمایلی ندارند رفت و آمد به محل کار را شروع کنند. تأثیر دورکاری بر بهره وری، مبحث بحث داغی بوده و مطالعات مختلف، تاثیرهای متعدد این شیوه را نشان داده است و استدلال ها در رابطه با مزایای فعالیت در محل کار، احیانا تا ابد ادامه خواهد یافت.

منبع:

1401/10/07
21:54:12
5.0 / 5
451
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد