سایت 1649 چه خدماتی دارد؟

سایت 1649 چه خدماتی دارد؟

به گزارش توسعه دهندگان، سامانه و مرکز تماس ۱۶۴۹ به منظور ایجاد ارتباط با کسب وکارهای اقتصاد دیجیتال و اطلاع رسانی از آخرین مصوبات و بخشنامه های دستگاههای ذی ربط در قالب آئین نامه پشتیبانی از سکوها و کسب وکارهای اقتصاد دیجیتال است و ثبت شکایات، از دستگاه ها و سکوهای مشمول و پیگیری آنها دیگر هدفی است که در این پایگاه و مرکز دنبال می شود.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، اوایل مهرماه سالجاری بر پایه تصمیمات مراجع ذی صلاح امنیتی، محدودیت هایی برای برخی سکوهای خارجی بوجود آمد که مشکلاتی را برای مردم و کسب وکارهای حوزه اقتصاد دیجیتال به وجود آورد.

در راستای کاهش این مشکلات، وزارت ارتباطات بعنوان مسئول کارگروه اقتصاد دیجیتال دولت با همکاری اعضای این کارگروه، کوشش کرد تا در این شرایط با همکاری نزدیک با سکوها و پلت فرم ها و دستگاههای اجرایی که ظرفیت هایی بر پایه قانون دارند یک نوع همدلی شکل بگیرد و مردم بتوانند کسب وکارهای صدمه دیده خویش را در فضای مجازی بازیابی کنند.

بنابراین از مهرماه سالجاری تلاش زیادی در دبیرخانه کارگروه اقتصاد دیجیتال و نمایندگان عضو این کارگروه شکل گرفت که منجر به تهیه آئین نامه ای با ۱۴ ماده و ۳۰ نوع حمایت شد و این آئین نامه با عنایت به تأکیدات رئیس جمهوری با سرعتی زیاد و خارج از بروکراسی ها، مراحل اداری خویش را طی و این آئین نامه بعد از تایید رئیس جمهوری نیمه آبان توسط معاون اول رئیس جمهوری ابلاغ گردید.

در همین راستا ۲۷ آذر از سامانه و مرکز تماس پشتیبانی از کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال با حضور معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات رونمایی گردید.

طبق گفته رئیس سازمان فناوری اطلاعات، این سامانه مقرر است که از یک سو بیان گر ظرفیت های موجود در سکوهای داخلی باشد و از طرفی منعکس کننده بازخورد کسب و کارها از دستگاه ها و سکوها و رفع چالش در چارچوب پنجره واحد. امیدواریم با ظرفیتی که بوجود آمده و با ارتباط نزدیکی که مابین دستگاههای اجرایی، سکوها و کسب وکارهای حوزه فضای مجازی ایجاد می شود، فضا برای مردم و کسب کارها حوزه اقتصاد دیجیتال آسان تر و امیدبخش تر شود.

مهدی مظفری، مدیرکل اداره پایش و تسهیلگری کسب و کارها در رابطه با جزئیات این سامانه گفته بود سامانه ۱۶۴۹ علاوه بر اینکه بعنوان پایگاه الکترونیکی «آئین نامه پشتیبانی از سکوها و کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال» مصوب کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال به اطلاع رسانی اخبار می پردازد، در چارچوب یک مرکز تماس با همین شماره، آمادگی عرضه خدمات و پیگیری درخواست سکوها و کسب و کارها را هم دارد.

عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات فناوری اطلاعات هم با انتشار پستی در یک پیام رسان داخلی اظهار داشت: به صاحبان کسب و کارهای فعال در فضای مجازی و کاربران آنها اطمینان خواهم داد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سایر دستگاههای دارای تکلیف در این طرح، تمام تلاش خویش را در اجرای هرچه بهتر و دقیق تر این آئین نامه به کار خواهند بست.

چه خدماتی در سامانه ۱۶۴۹ عرضه می شود؟

با ورود به این سامانه در ابتدا پنج سکویی که تا به هم اکنون مورد تأیید قرار گرفته است مشاهده می شود؛ در قسمت دیگر این سایت دو عنوان پشتیبانی از دستگاه ها و سکوها دیده می شود.

بخش حمایت سکوها، حمایت هایی است که سکوها باید از کسب و کارهای اینترنتی انجام دهند و میتوان به مواردی مانند بازار الکترونیکی خرید و فروش، عرضه خدمات مالی و زیرساخت پرداخت و تبلیغات و اطلاع رسانی اشاره نمود.

در بخش بازار الکترونیکی گفته شده سکوها علاوه بر فراهم آوردن امکانات بازار الکترونیکی خرید و فروش و در معرض مشاهده قرار دادن کالا و خدمات و سایر امکانات بازارگاهی در رقابت با یکدیگر موظف می باشند برای کسب و کارها هم امکان عرضه بسته ویژه تبلیغاتی فراهم نمایند تا زمانی که تعداد دنبال کنندگانشان به نصف زمانی که در سکوهای خارجی بودند؛ برسد.

همچنین در قسمت عرضه خدمات مالی و زیرساخت پرداخت اعلام شده است سکوها موظف می باشند خدمات پرداخت آنلاین مشتمل بر حساب امانی، خرید اعتباری، پس پرداخت و پرداخت مدت دار به کسب و کارها ارائه نمایند.

طبق این گزارش در قسمت سوم یعنی تبلیغات و اطلاع رسانی سکوها موظف شده اند برای کسب و کارها امکان عرضه بسته ویژه تبلیغاتی مجانی تا زمان رسیدن به نصف تعداد دنبال کننده در شرایط مشابه حضور در سکوهای خارجی فراهم نمایند.

گفتنی است در قسمت پایانی سایت ۱۶۴۹ هر کدام از سکوهای مورد تأیید نحوه و جزئیات بسته حمایتی خویش را از کسب و کارهای اینترنتی را اعلام نموده اند.

منبع:

1401/10/02
18:52:01
5.0 / 5
579
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد