صدور مجوز الکترونیکی واگذاری اراضی دولتی برای کشاورزی

صدور مجوز الکترونیکی واگذاری اراضی دولتی برای کشاورزی

به گزارش توسعه دهندگان، طبق اعلام سازمان فناوری اطلاعات ایران، سامانه پنجره واحد مدیریت زمین، امکان ثبت درخواست مجوز الکترونیکی واگذاری اراضی ملی و دولتی برای طرح های کشاورزی و غیرکشاورزی را فراهم نمود.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، اجرای پروژه های دولت الکترونیکی یکی از مهم ترین اقدامات برای اجرای شعار سال جاری «تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین» عینیت یافته است. در این خصوص سازمان حفاظت محیط زیست هم همگام با دیگر دستگاههای دولتی و غیردولتی در جهت تحقق این هدف و اجرای شعار محیط زیستی سال با عنوان «محیط زیست مردم پایه، هوشمند و فناورانه»، مبحث دولت الکترونیکی را در سرلوحه برنامه های خود قرار داده است. بر این اساس، سامانه پنجره واحد مدیریت زمین، یکی از ۲۳ پروژه اولویت دار دولت الکترونیک است که به منظور ایجاد سهولت در ارائه خدمات و مجوزهای زمین محور و مدیریت و پایش بهینه اراضی ایجاد و به راه افتاده است.

ثبت و صدور مجوزهای در رابطه با ساخت و ساز در اراضی و املاک خصوصی و استعلامات مربوطه، ثبت و واگذاری بهره برداری از اراضی و املاک ملی، دولتی و وقفی، ثبت و پیگیری گزارش های مردمی زمین خواری و نظارت بر اجرای قوانین در رابطه با حوزه زمین، اهداف چهارگانه سامانه است. به عبارت دیگر زمین، سامانه ای است که امکان ثبت درخواست و پیگیری به صورت الکترونیک و بدون رجوع حضوری را برای متقاضیانی فراهم می آورد که قصد اقداماتی نظیر تغییر کاربری، تفکیک، تجمیع، واگذاری و ساخت و ساز در اراضی و املاک کشور را دارند.

سامانه زمین دارای دو زیرسامانه با عنوان درگاه متقاضیان و پایش اراضی است و الان به نشانی https: //iraneland.ir قابل دسترس و استفاده برای کاربران است.

سامانه پایش اراضی بعنوان یکی از دو بخش اصلی سامانه «پنجره واحد مدیریت زمین» با رصد کردن استانهای اصفهان، البرز، قزوین و زنجان آغاز به کار کرده است و مأموریت ویژه پیشگیری از تخریب اراضی کشاورزی و حفظ جنگلها و مراتع را دنبال می کند. ذینفعان سامانه پایش اراضی را طیف قابل توجهی از دستگاه هایی می سازند که به شکلی تکلیف قانونی برای حفظ، نگهداری و مدیریت اراضی کشور به عهده آنها گذاشته شده است که در این خصوص میتوان به وزارت راه و شهرسازی، سازمان محیط زیست، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، سازمان امور اراضی، سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور اشاره نمود.

در این راستا جواد موحد- معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران- از تسهیل فرایند صدور مجوزها در حوزه زمین اطلاع داده بود و گفته بود با برقراری ارتباط میان سامانه های زمین و درگاه ملی مجوزها از این پس متقاضیان دو خدمت صدور جوازهای تغییر کاربری اراضی و تاسیس شهرک می توانند به صورت غیرحضوری نسبت به ثبت و پیگیری درخواست های خود اقدام نمایند.

وی اعتقاد دارد اتصال سامانه های زمین و مجوزها صرفاً یک رویداد فنی نیست و اثرات آن نقش قابل توجهی را در پیشگیری از سردرگمی متقاضیان ایفا می کند.

پس از آن سازمان فناروی اطلاعات اعلام نمود پنجره واحد مدیریت زمین، ارائه ی خدمت استعلام تعیین حدود وضعیت اراضی روستایی را شروع کرده است؛ این خدمت که هم اکنون به صورت پایلوت در دو روستای سراوان واقع در استان گیلان و نرگان واقع در استان اصفهان شروع به فعالیت نموده به بررسی وضعیت جانمایی زمین مطابق با طرح هادی روستا می پردازد و بر اثر آن متقاضیان می توانند نسبت به وضعیت داخل یا خارج طرح هادی بودن زمین خود، آگاه شوند.

گفتنی است این استعلام به این علت حائز اهمیت می باشد که در صورت وقوع زمین در محدوده طرح هادی، امکان دریافت مجوزهای لازم و قانونی بر روی اراضی با کاربری های متعدد همچون کاربری مسکونی برای متقاضی فراهم خواهد بود.

اما اخیرا این سازمان اعلام نموده است سامانه پنجره واحد مدیریت زمین با عرضه خدمتی جدید به متقاضیانی که برای اجرای طرح های خود در خارج از حریم شهر، روستا و شهرک ها به دنبال یافتن زمین هستند؛ امکان ثبت درخواست مجوز الکترونیکی واگذاری اراضی ملی و دولتی برای طرح های کشاورزی و غیرکشاورزی را فراهم نموده است.

طبق این گزارش، صدور مجوز الکترونیکی واگذاری اراضی ملی و دولتی برای طرح های کشاورزی و غیرکشاورزی خدمتی است که اخیرا و با همکاری سازمان امور اراضی کشور و به صورت آزمایشی از راه پنجره واحد مدیریت زمین در استانهای اصفهان، کردستان و زنجان شروع به کار کرده است بگونه ای که از این پس متقاضیان با رفتن به نشانی https: //iraneland.ir/ می توانند مبادرت به ثبت درخواست خود و دریافت نتیجه در کوتاهترین زمان ممکن کنند؛ این در شرایطی است که امکان دستیابی به قطعه ای زمین برای انجام فعالیتهایی نظیر کشاورزی، یکی از اصلی ترین ملزومات ایجاد و راه اندازی یک کسب و کار است که دستیابی به آن با دشواری های بسیاری همراه می باشد.

لازم به ذکر است اراضی منابع طبیعی، شامل خدمت واگذاری اراضی ملی و دولتی برای طرح های کشاورزی و غیرکشاورزی نیست و این خدمت در چارچوب دیگری بزودی از راه همین سامانه عرضه خواهد شد.
1401/08/18
08:27:12
5.0 / 5
325
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد