اخطار مرکز افتا در رابطه با انتشار بدافزار جدید جاسوسی

اخطار مرکز افتا در رابطه با انتشار بدافزار جدید جاسوسی

به گزارش توسعه دهندگان، بدافزار جاسوسی RatMilad دستگاههای اندرویدی خاورمیانه را هدف قرار داده است.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، شرکت Zimperium اعلام نموده است که این بدافزار جاسوسی اندرویدی از راه برنامه های مخرب و تبلیغاتی موجود در منابع نامعتبر نظیر VPN های تبلیغاتی با قابلیت جعل شماره منتشر می شود.

این برنامه های مخرب و تبلیغاتی، اغلب برای تأیید حساب کاربری برنامه های ارتباطی و شبکه های اجتماعی مانند WhatsApp و Telegram استفاده می شوند که بعد از نصب، درخواست مجوز دسترسی به تنظیمات دستگاه را ارسال و در عین حال کد مخرب را هم نصب می کند.

Text Me و NumRent نام دو برنامه مخربی(تروجان) هستند که به نصب بدافزار RatMilad منجر می شوند. این دو برنامه در فروشگاه های برنامه قانونی مانند Google Play در دسترس نیستند اما در تلگرام توزیع شده اند؛ همچنین، مهاجمان و توسعه دهندگان RatMilad یک وبسایت اختصاصی برای تبلیغ تروجان دسترسی از راه دور (RAT) تلفن همراه بوجود آورده اند تا برنامه آنان، موجه و قانونی به نظر برسد، این وبسایت از راه آدرس های اینترنتی به اشتراک گذاشته شده در تلگرام یا سایر شبکه های اجتماعی و بسترهای ارتباطی تبلیغ می شود.

طبق اعلام مرکز مدیریت راهبردی افتا، وظیفه بدافزار جاسوسی RatMilad، سرقت فهرست های مخاطبین، پیامک ها و فایل های قربانیان است و همینطور آدرس MAC دستگاههای اندرویدی، گزارش تماس، نام حساب کاربری، مجوزها داده های موقعیت مکانی GPS، فهرست فایل اطلاعات سیمکارت (شماره تلفن همراه، کشور، IMEI)، لیست برنامه های کاربردی نصب شده به همراه مجوزهای آنها و اطلاعات دستگاه (مدل، نسخه اندروید، برند و...) را سرقت می کند. بدافزار بعد از جمع آوری داده های اطلاعاتی سرقت شده، آنها را برای سرورهای C&C ارسال می کند؛ افزون بر سرقت اطلاعات عنوان شده، این بدافزار قابلیت های دیگری نظیر ضبط صدا، بارگذاری فایل در سرور C&C، حذف فایل ها و تغییر مجوزها را دارد.

با توجه به این که روش اصلی آلودگی به این بدافزار، دانلود فایل از منابع نامعتبر نظیر کانال های تلگرامی است، کارشناسان مرکز مدیریت راهبردی افتا سفارش می کنند، فایل ها تنها از منابع معتبر و قانونی دانلود شده و کاربران از باز کردن لینک های نامطمئن اجتناب کنند.
1401/07/28
12:01:00
5.0 / 5
449
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد