توسعه دهندگان
وزیر ارتباطات در حاشیه جلسه دولت:

شورای عالی فضای مجازی اساسا جلسه ای درباب اینستاگرام نداشته است

شورای عالی فضای مجازی اساسا جلسه ای درباب اینستاگرام نداشته است

توسعه دهندگان: وزیر ارتباطات اصرار کرد که برداشته شدن محدودیت پلت فرم های محدود شده در ایام اخیر، بر عهده مرجعی است که محدود شدن را به ما ابلاغ کرده است.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره ی برداشته شدن فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ اظهار داشت: همانطوری که قبلاً هم مراجع ذیصلاح مصاحبه کردند و گفتند تعدادی از پلت فرم های عمدتا آمریکایی در طول این مدت در اغتشاشات نقش سازماندهی داشتند و سبب واردآمدن خسارات زیادی به مردم شدند و بستری برای اغتشاشات شده بودند که بنا به صلاحدید مراجع ذیصلاح محدودیت هایی روی برخی پلت فرم ها اعمال شده است.
وی اضافه کرد: طبیعتاً برداشته شدن این محدودیت ها به تشخیص همان مراجعی است که این محدودیت ها را به ما ابلاغ کرده اند.
وزیر ارتباطات تصریح کرد: آنچه که مهمست این است که ما در این ایام تلاش می نماییم که مشکلات موجود سرراه کسب وکارهای مردم برای کار عادی و روزمره را برطرف نماییم و داریم ظرفیت های لازم را در پلت فرم های داخلی فراهم می نماییم تا در وضعیت فعلی که این محدودیت ها به وجود آمده است مردم برای برقراری ارتباطات و کسب وکار خود به مشکل برنخورند.
زارع پور اشاره کرد: همچنان که کسب وکارهای فیزیکی در طول این مدت لطمه دیدند و مجبور بودند زودتر تعطیل کنند و دیرتر باز کنند و خساراتی به آنها وارد شد، هزینه خساراتی که به مردم چه در فضای فیزیکی و چه مجازی وارد شده است مستقیماً متوجه کسانی است که این اغتشاشات و آشوب ها را به وجود آوردند و باید پاسخگو باشند.
وی افزود: تا وقتی که این پلت فرم ها بستر آشوب و اغتشاش و خسارت زدن به مردم باشند طبیعتاً این محدودیت ممکنست ادامه پیدا کند که مرجع تشخیص آن من نیستم و نهادهای ذیصلاح هستند.
وزیر ارتباطات در پاسخ به این پرسش که واکنش وی به این که آمریکا بر آماده سازی اینترنت ماهواره ای برای ایران اشاره کرده چیست، اظهار داشت: اهداف آنان روشن است که آمریکایی ها هیچوقت در چهل سال قبل دنبال منافع جمهوری اسلامی و مردم عزیز کشور نبودند و در هر مقطعی هر اقدامی که از دستشان برآمده برای ضربه زدن به مردم انجام داده اند و این اقدام را هم در همین راستا می بینیم.
وی اشاره کرد: من قبل از این هم عرض کردم که هر اپراتور ارائه دهنده خدمات اینترنت ماهواره ای که قانون جمهوری اسلامی ایران را بر طبق قواعدی که اتحادیه بین المللی مخابرات دارد و طی آن حقوق سرزمینی باید به رسمیت شناخته شود، فعالیت کند، ما دست او را می فشاریم.
زارع پور تصریح کرد: حدود ۱۰ درصد از روستاهای مان که عمدتا در مناطق کوهستانی هستند به اینترنت دسترسی ندارند و رساندن زیرساخت های ارتباطی با سختی دارد به انجام می رسد و هر اپراتور خدمات ماهواره ای که قانون جمهوری اسلامی را رعایت کند مورد استقبال ما خواهد بود تا مخصوصاً در جاهایی که ما زیرساخت نداریم بیاید و سرویس دهد.
وی در پاسخ به این پرسش که گفته می شود شورای عالی فضای مجازی فیلترینگ اینستاگرام را همیشگی دانسته است، اشاره کرد: شورای عالی فضای مجازی در طول این مدت اساساً جلسه ای نداشته است و گفتم که تصمیم گیری درباره ی ادامه فیلترینگ با مراجع ذیصلاح است.
وزیر ارتباطات اظهار داشت: پیشنهاد می کنم که کاسبان در کسب وکار خود روی پلت فرم هایی که پایبند به قوانین جمهوری اسلامی نیستند سرمایه گذاری نکنند. هرچند که حتی مجدداً این پلتفرم ها باز شود. می بینید که در هر بزنگاهی آن مسئولیت های بین المللی خودرا هم ایفا نمی کنند و طبیعتاً ممکنست با محدودیت هایی روبه رو شوند.
زارع پور اشاره کرد: پلت فرم های داخلی هم ظرفیت های خوبی دارند و ما در طول این مدت شبانه روز مشغول هستیم تا ظرفیت های فنی لازم را برای پلت فرم هایی که می توانند مشکل مردم را در این بخش ها حل کنند فراهم نماییم که قابلیتهای خیلی خوب و مزیت های رقابتی خوبی هم دارند.
وزیر ارتباطات درباره ی میزان پیوستن دستگاهها به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند اظهار داشت: کمیته ای متشکل از وزارت ارتباطات، سازمان اموری استخدامی اداری و سازمان برنامه و بودجه و دبیرخانه شورای عالی فناوری اطلاعات دارد تک تک دستگاهها را بررسی می کند که کدام یک متصل شده اند و کدام یک با چه کیفیتی متصل شده اند. گزارش این کمیته به مردم ارائه خواهد شد.
وی اضافه کرد: الان حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد دستگاهها به اشکال متفاوت متصل شده اند و پیگیر هستیم که مابقی دستگاهها هم به این پنجره ملی هوشمند بیپوندند. این فرصت یک ماهه برای بارکردن پنجره ملی خدمات دولت هوشمند خود این دستگاهها بوده است ولی تا دی ماه فرصت دیگری در قانون برای پیوستن آنها به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند وجود دارد.
زارع پور در پاسخ به پرسشی درباره ی علت کندی خدمات دهی پیامرسان های داخلی در ایام اخیر، اظهار داشت: این پیامرسان ها با حجم بالایی از درخواست ها مواجه گشتند که ترافیک تعدادی از آنها را چهار یا پنج برابر افزایش داد. در طول این مدت تامین تعدادی از زیرساخت ها به سبب تعطیلی ها به سختی صورت گرفت. اما از امروز به بعد با تلاشهای همکاران ما در وزارت ارتباطات مردم شاهد افزایش کیفیت، سرعت و قابلیت های این پلت فرم ها خواهند بود.
منبع:

1401/07/07
12:20:23
5.0 / 5
394
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد