دامی به نام استارلینک در انتظار کاربران

دامی به نام استارلینک در انتظار کاربران

به گزارش توسعه دهندگان، طی روزهای گذشته فایل ها و اپلیکیشن هایی در فضای مجازی انتشار یافته است که به کاربران وعده دسترسی به اینترنت ماهواره ای و استارلینک را می دهند، در حالیکه طبق اخطار کارشناسان، بی استفاده و البته خطرناک توصیف شده اند.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، در تعریف اینترنت ماهواره ای این طور اعلام شده که کاربر برای دریافت آن باید از تجهیزاتی مخصوص یعنی دیش و دریافت کننده امواج استفاده نماید. اگر این نوع از اینترنت فراگیر شود، هنوز برای رسیدن به این مراحل بخصوص در ایران زود است.
بعد از اعلام سراسری شدن اینترنت ماهواره ای توسط اسپیس ایکس بازار کلاهبرداری در شبکه های اجتماعی هم گرم شد، اما جهت استفاده از سرویس اینترنت ماهواره ای چند شرط وجود دارد که خریداری تجهیزات اتصال به استارلینک نخستین آن است اگر کشور ما اجازه نداشته باشد از این تجهیزات استفاده نماید، واردات این تجهیزات قاچاق به حساب می آید که هم امکان دارد جرمی برای خرید و فروش و استفاده آن در داخل ایران درنظر گرفته شود و هم تعرفه ای از ۵۰۰ دلار اولیه بالاتر می رود.
به قول کارشناسان، زمانی که این تجهیزات وارد شد، جهت استفاده از سرویس و دریافت کیفیت مطلوب اینترنت ماهواره ای، آنتن باید همزمان به سه ماهواره وصل شده باشد. این ماهواره ها هنوز در فضای ایران و اطراف کشور به اندازه ای نیست که آنتن ها به هر جهت بچرخد تا به سرویس وصل شود. یک سایت برای ثبت نام این سرویس وجود دارد که به وب سرویسهای مکان محور گوگل وصل است و اسم هر کشور و شهرهای ایران هم در این فهرست وجود دارد.
بنابراین اینترنت ماهواره ای در ایران، اولا از نظر قیمتی برای کاربر خانگی نمی صرفد، دوم این که تجهیزات آن به صورت قاچاق وارد می شود و دسترسی به آن دشوار می باشد، اگر هم وارد شود باید دید آیا آن شرکت آمریکایی خودش به ایران سرویس می دهد یا نه چونکه لوکیشن این دستگاه ها قابل شناسایی و ردیابی است و اینطور نیست که به اسم یک کاربر ترکیه ای خرید شود و بتوان در ایران از آن استفاده کرد، باید دید آن شرکت چقدر محدودیت بوجود می آورد. مهم تر از همه این که کشور ما به این سرویس مجوز نخواهد داد، آن هم در شرایطی که طرح صیانتی تصویب می شود که جلوی آزادی کامل اینترنت را بگیرد.
طبق این گزارش چندی است که وعده اینترنت ماهواره ای برای ایرانیان مطرح گردیده است و سبب شده برخی از مردم به دنبال یافتن راهی جهت استفاده از آن باشند و به دنبال انتشار این خبر فایل ها و اپلیکیشن هایی با عنوان فایل و اپلیکیشن دسترسی به اینترنت استارلینک در بعضی کانال های تلگرامی انتشار یافته که این فایل ها از جانب کارشناسان امنیت سایبری بی استفاده و البته خطرناک توصیف شده اند.
به عبارت دیگر همزمان با انتشار این خبر تعدادی فایل apk (اپلیکیشن اندروید) به اسم دسترسی به اینترنت ماهواره ای استارلینک درحال پخش است که جعلی است و کارشناسان اخطار می دهند که کاربران هیچ فایلی را بدون تأیید و اطمینان از اصل بودن آن دریافت و نصب نکنند.ازاین رو استفاده از اینترنت ماهواره ای نیازمند زیرساخت های اینترنت ماهواره ای در داخل کشور است و هر روندی جهت استفاده از اپلیکیشن یا فایل به منظور دسترسی به اینترنت ماهواره ای مردود است؛ همینطور تاکید می شود که به این زودی ها خبری از اینترنت ماهواره ای نخواهد شد.
علاوه بر موارد ذکر شده سایتی هم وجود دارد که اتصال های فعال استارلینک را نشان داده است اما اطلاعات این سایت بر مبنای خوداظهاری است و متأسفانه انتشار عکسی در فضای مجازی سبب شده کاربرهای بسیاری جهت استفاده سریع از استارلینک در دام بدافزارها بیافتند. در حالیکه اپ هایی با این عنوان بدافزار بوده و سفارش می شود به هیچ عنوان نصب نشوند.
منبع:

1401/07/06
12:42:25
5.0 / 5
407
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد