بررسی عملكرد دستگاه ها در ارائه خدمات الكترونیك؛

طاهری: باید به سمت راه اندازی پنجره واحد دستگاه ها حرکت کرد

طاهری: باید به سمت راه اندازی پنجره واحد دستگاه ها حرکت کرد

به گزارش توسعه دهندگان، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت که بعد از الکترونیکی شدن خدمات و زیرخدمت ها، باید به سمت راه اندازی پنجره واحد دستگاه ها رفت که این جدا از پنجره واحد ملی است.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، مصطفی طاهری در جلسه علنی امروز (سه شنبه) و در جریان بررسی گزارش کمیسیون صنایع و معادن در رابطه با عملکرد دستگاههای مسئول در تحقق اهداف دولت هوشمند و عرضه خدمات دولت الکترونیک اظهار داشت: سازمان اداری و استخدامی موظف به بهینه کردن فرآیندهای منجر به عرضه خدمات و مشخص کردن آنها و تعیین اولویت ها است که در اینباره اقداماتی زودتر از موعد قانونی انجام و به دستگاه ها ابلاغ گردیده است.
وی افزود: در این خصوص الزامات فنی و معماری کلان مهم می باشد تا دستگاههای به سلیقه خود برای الکترونیکی کردن و هوشمندسازی دولت اقدام نکنند. در اینباره وظیفه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بوده تا مبحث را به دستگاه ها ابلاغ کند که دستگاه ها با یک سبک و فرمت یکسانی اقدامات هوشمندسازی را انجام دهند، اقدامی که در موعد مقرر انجام شده است.
رئیس کمیسیون صنایع و معادن با تکیه بر این که باید دستگاههای اجرایی و نهادهای عمومی خدمات و اولویت ها را الکترونیکی و هوشمند کنند، اضافه کرد: از ۶۰۰۰ خدمت اصلی مشخص شده برای هوشمندسازی و الکترونیکی سازی تعداد اندکی اجرا شده به صورتی که از ۶۰۰۰ خدمت و زیرخدمتی که باید توسط ۱۵۳ دستگاه الکترونیکی شوند، ۱۶۱ خدمت بالای ۹۰ درصد، ۴۳۲ خدمت بین ۹۰ تا ۷۵ درصد و ۱۸۰۰ خدمت بین ۷۵ تا ۵۰ درصد و حدود ۳۴۰۰ خدمت هم بین یک تا ۵۰ درصد الکترونیکی شده و ۲۶۰ خدمت هم تابحال الکترونیکی نشده است.
طاهری همینطور اظهار داشت: به جهت اینکه مردم یک خدمت را بعنوان خدمت الکترونیکی بشناسند لازم است که حداقل ۷۵ درصد خدمت به صورت الکترونیکی عرضه شود اما تنها مردم ۹ درصد از خدمات را به صورت الکترونیکی دریافت می کنند و ۹۱ درصد از خدمات به صورت کامل الکترونیکی نشده بنابراین نخستین خواسته ما اینست که این خدمت ها جدا از پنجره واحد به صورت الکترونیکی عرضه شود. اگر این اتفاق رخ ندهد ما از ابزارهای نظارتی بهره برده و به سراغ دستگاه ها خواهیم رفت.
وی افزود: بعد از الکترونیکی شدن خدمات و زیرخدمت ها، باید به سمت راه اندازی پنجره واحد دستگاه ها رفت و این جدا از پنجره واحد ملی است. همینطور بنا به گزارش عرضه شده هنوز ۸۹ دستگاه از راه شبکه ملی اطلاعات تبادل انجام نمی دهند و یا میزان قابل قبولی تبادل انجام نمی دهند و این باید اصلاح گردد. همینطور تکلیف قانونی دیگر پنجره خدمات هوشمند ملی است که باید ایرادات اساسی آن مرتفع شود.
1401/06/30
10:32:22
5.0 / 5
348
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد