از گذرگاه عمومی خدمات دولت چه می دانید؟

از گذرگاه عمومی خدمات دولت چه می دانید؟

توسعه دهندگان: گذرگاه عمومی خدمات دولت یا به اختصار ( PGSB) بستری برای ارائه خدمات سازمان های دولتی و بنگاه های بخش خصوصی به یکدیگر برای اینترنت است.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، سال ۱۳۹۸ بود که سازمان فناوری اطلاعات ایران به استناد مواد ۶۷ و ۶۸ قانون برنامه ششم توسعه، گذرگاه عمومی خدمات دولت را راه اندازی نمود.

سازمان فناوری اطلاعات کشور در امتداد برون سپاری و بهره گیری حداکثری از ظرفیت بخش خصوصی پروژه PGSB را با مشارکت بخش خصوصی در قالب طرح (PPP ) و به شکل (BOT) اجرا کرده است.

طبق اعلام علیرضا گلی بوشهری - مدیر کل دفتر توسعه دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات- پس از بررسی که انجام شد باتوجه به نرخ تراکنش هایی که بوسیله این مرکز ارائه می شد و ما در سال ۱۴۰۰ بیش از ۳۹۴ میلیون تراکنش داشته ایم، سازمان به این نتیجه رسید که بهتر است از توان بخش خصوصی برای ارائه بهتر خدمات استفاده نماید، بنا بر این مزایده ای انجام شد و طی این مزایده دو شرکت به عنوان اپراتورهای برگزیده که توان فنی و کیفی لازم برای این خدمت دارند انتخاب شدند.

بر این اساس، سازمان فناوری اطاعات ایران بوسیله فراخوان و رقابت عمومی پروژه گذرگاه عمومی خدمات دولت را طی برنامه ای هفت ساله به بخش خصوصی واگذار کرد. در آخر پروژه تمامی زیرساخت ها، دست آوردها، امتیازات و حقوق مادی و معنوی ناشی از اجرای این طرح به سازمان فناوری اطلاعات ایران منتقل خواهد شد.

در این پروژه دریافت خدمات و استعلامات مرکزملی تبادل اطلاعات بوسیله ارائه برخی از رابط های برنامه نویسی (API )فراهم می شود. در همین رابطه محمد صبری - عضو هیات مدیره یکی از شرکت های مجری پروژه - اظهار داشت: هدف ما به عنوان اپراتور اول گذرگاه عمومی خدمات دولت تسهیل در ارائه این (API)ها در کسب وکارها البته با نگاه ویژه به حفظ امنیت سازمان های سرویس دهنده و گیرنده، حفظ حریم خصوصی کاربران و داده های حساس است.

اهداف اصلی در این پروزه تسهیل خدمات و خدمات دولتی و عمومی به کسب وکار ها و شرکتها اعلام شده است. همین طور در نظر است که خدمات دولت در یک قالب یکپارچه به مردم ارائه شود و بوسیله ایجاد بازارچه خدمات دولت الکترونیکی بتوان که این استفاده را گسترش داد.

بنا بر اعلام مسئولان پروژه، در شش ماه گذشته عمده تمرکز این شرکت بر طراحی، تدوین و نهایی سازی معماری مورد نیاز در این طرح (PGSB) بوده و به طبع تامین زیرساخت ها و نیازمندی های سخت افزاری جهت نصب در دیتا سنتر سازمان فناوری اطلاعات است.

این پروژه که در سال ۱۳۹۸ با چهار دستگاه سرویس دهنده و ۶۸ کسب وکار و دستگاه سرویس گیرنده آغاز به کار کرد، اندکی بیش از یک و نیم میلیون تراکنش داشت، در سال ۱۳۹۹ با ۱۶ دستگاه سرویس دهنده و ۲۷۲ کسب وکار و دستگاه سرویس گیرنده به تعداد قابل توجه ۱۹۳ میلیون تراکنش رسید.

از سوی دیگر، تعداد تراکنش های این گذرگاه در سال قبل بیش از ۳۹۴ میلیون تراکنش اعلام گردید و پیش بینی می شود تا آخر سال جاری این رقم از ۵۵۰ میلیون تراکنش گذر کند که این امر نشان بیش از پیش اکوسیستم اقتصاد دیجیتال کشور به این خدمات و بازار رو به توسعه آنست.

لازم به ذکر است این پروژه بتازگی به مناسبت هفته دولت با حضور وزیر عیسی زارع پور- ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمد خوانساری -معاون وزیر و رییس سازمان فناوری اطلاعات و صادق عباسی شاهکوه-رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی رسما راه اندازی شد.

در همین رابطه محمد خوانساری بیان کرد که شروع به کار اپراتورهای خدمات رسان کسب وکارها (PGSB) پروژه ای است که حالا باتوجه به اهمیت اشتغال زایی، لزوم افزایش کیفیت خدمات به مردم ارائه شده و در نهایت توسعه سهم اقتصاد دیجیتال در کشور مورد بهره برداری قرار می گیرند.
بر این اساس، دو شرکت نوآوران توسن و سیتاد از رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران به عنوان اپراتورهای خدمت رسان کسب وکارها (PGSB) مجوز دریافت نمودند. خدماتی مانند احراز هویت و احراز مالکیت در مواردی چون خانه و خودرو، همچون خدماتی هستند که لازم است در قالب خدمات ارزش افزوده به کسب وکارها ارائه شود.
بدین سبب باتوجه به اینکه دولت می بایست بجای خدمت رسانی مستقیم در نقش ناظر و تنظیم گر وارد کار شود، به دو شرکت خصوصی در قالب اپراتور خدمات رسان به کسب وکارها در قالب بازارچه API مجوز اعطا شد تا بتوانند ضمن به کارگیری ابتکار و خلاقیت با ترکیب بندی خدمات جدید، طعم شیرین فناوری را به مردم بچشانند.
منبع:

1401/06/21
22:38:36
5.0 / 5
379
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد