توسعه دهندگان

کاربران نسبت به روش های جدید کلاهبرداری هوشیار باشند

کاربران نسبت به روش های جدید کلاهبرداری هوشیار باشند

به گزارش توسعه دهندگان، مدتی است کاربران از دریافت پیامکی با عنوان ˮسلام عمانˮ اطلاع داده اند؛ این پیام متد جدیدی از کلاهبرداری است که در آن کلاهبردارها پیامی را به صورت انبوه و گسترده برای کاربران ارسال می کنند.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، اخیرا متد جدیدی از کلاهبرداری یافت شده که در آن کلاهبردارها پیامی را به صورت انبوه و گسترده برای کاربران ارسال می کنند که در آن آدرس سایت، نام کاربری و رمز عبور به همراه مبلغی چند هزار دلاری بعنوان موجودی حساب درج شده است.
کاربر بعد از دریافت پیام، گمان می کند اطلاعات حساب فردی به اسم عمان به صورت اشتباهی برای او ارسال شده و از روی کنجکاوی، زرنگی یا طمع وارد سایت می شود و با پنل کاربری و فهرست تراکنش ها و موجودی وسوسه انگیز حساب و دکمه برداشت از حساب مواجه می شود.
اما سایت بگونه ای طراحی شده که مثلاً برای برداشت از حساب، احتیاج به یک کلید دارید که در اختیار کاربر اصلی هست و شما کلید مورد را ندارید، اما می توانید به جای استفاده از کلید، حساب را ارتقاء بدهید. اگر کاربر یک مرحله بیشتر وسوسه شود، برای ارتقای حساب مبلغی چند صد دلاری پرداخت می کند؛ ازاین رو سر کاربر کلاه می رود و داستان تمام می شود.


در همین رابطه میلاد نوری - کارشناس حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات - می گوید کلاهبردارها همیشه یک قدم جلوتر از اطلاع رسانی ها و آموزش هایی هستند که به مردم آموزش داده می شود و متأسفانه کلاهبردارها هر روز روش های جدیدی را پیدا می کنند.
به قول او همچون روش های کلاهبرداری که در یک ماه گذشته گسترش یافته، ارسال پیامکی با عنوان سلام عمان است و حدودا برای تعداد زیادی کاربر حداقل یک مرتبه ارسال شده و زمانی که کاربران این پیام را دریافت می کنند، در پیامک هم نام کاربری، رمز و آدرس سایت و موجودی یک کیف پولی که به صورت رمز ارز است وجود دارد و کاربر با این تفکر که برای آنها هزینه ای به همراه ندارد، به سایت مورد نظر رجوع می کند.
وی افزود: کاربر بعد از رفتن به سایت مشاهده می کند که موجودی این کیف پول رمز ارز به صورت مثال 80 هزار دلار است؛ همینطور در همان سایت کلید برداشت هم وجود دارد و کاربری که طمع یا کنجکاوی کند، امکان دارد روی آن کلیک کند.
نوری در ادامه گفت در مرحله بعد از کلیک، سایت از کاربر یک کلید که برای امنیت هست را درخواست می کند و کاربر به علت این که مالک آن حساب نیست، پس کلید هم در اختیار ندارد اما روش دیگری هم وجود دارد و آن ارتقای حساب است و برای ارتقای حساب هم چند سطح وجود دارد که برای سطح یک و دو کلیدی در اختیار کاربر قرار نمی دهد و در سطوح دیگر از هزار، دو هزار دلار و غیره پرداخت آغاز می شود.
به قول این کاشناس، امکان دارد کاربر این ریسک را انجام دهد و به این فکر کند که 80 هزار دلار را برداشت می کند اما بعد از پرداخت هزار دلار، زنجیره تمام می شود و به علت ناشناس بودن تراکنش ها در فضای بلاکچین و رمز ارز امکان شکایتی هم وجود ندارد.
نوری در انتها اظهار داشت: یک مدل کلاهبرداری دیگری هم وجود دارد و در آن به کاربر پیامک داده می شود و این گونه است که به صورت مثال که اگر بالای 25 سال هستند، شغل راه دوری برای کاربر وجود دارد و لینک واتس آپ خویش را در اختیار کاربر قرار می دهند و درنهایت کاربر با این فکر که این شغل از راه دور است و درآمد دلاری دارد، به سایت های مشابه هدایت می شود.
منبع:

1401/06/13
23:29:18
5.0 / 5
468
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد