توسعه دهندگان

شبکه ملی اطلاعات یک گام دیگر رو به جلو

شبکه ملی اطلاعات یک گام دیگر رو به جلو

به گزارش توسعه دهندگان، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در آستانه هفته دولت، گزارشی از اقدامات راهبردی یک سال گذشته خود در این عرصه منتشر نموده که شتاب بخشی به روند اجرای شبکه ملی اطلاعات همچون مهم ترین این اقدام ها به حساب می آید.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، طرح شبکه ملی اطلاعات در کشور از اواخر سال ۱۳۸۴ مطرح و مهم ترین دلیل پیاده سازی این شبکه در آن سال کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت اعلام گردید.

در سند «ضرورت تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات» آمده که شبکه ملی اطلاعات بعنوان زیرساخت ارتباطی کل فضای مجازی، شبکه همه شبکه های کشور است. این شبکه متشکل از زیرساخت های ارتباطی با مدیریت مستقل کاملاً داخلی، شبکه ای حفاظت شده نسبت به اینترنت و شبکه ای با امکان عرضه انواع محتوا و خدمات ارتباطی سراسری برای آحاد مردم است.

شبکه ملی اطلاعات در قالب قوانین جمهوری اسلامی ایران با پشتیبانی کامل از دیگر اقدامات آموزشی، حقوقی و قضایی به نحو مطلوب و مطمئن تأمین کننده نیازهای ارتباطی برای انواع ذی نفعانی که حداقل یکی از آنها در داخل کشور قرار دارد، است و امکان عرضه انواع خدمات و محتواهای فضای مجازی در حوزه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، امنیتی و دفاعی را در کشور فراهم می آورد. همینطور در سند لزوم تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات، بر ایجاد شبکه ای با قابلیت برقراری ارتباطات امن و پایدار میان دستگاه ها و مراکز حیاتی کشور و میزبانی داخلی در صورت نبود شبکه جهانی اینترنت تاکید گردیده است.

در سالهای پس از ۱۳۸۴ عملا اجرای این طرح با کندی صورت می گرفت تا اینکه در دولت یازدهم، اجرای این طرح پیگیری و درنهایت در اواخر همان دولت اعلام گردید که فازهای اول، دوم و سوم آن افتتاح و رونمایی شده است.

اما در دولت سیزدهم، شتاب بخشی به روند اجرای شبکه ملی اطلاعات از مهم ترین اقدامات وزارت ارتباطات آغاز شد؛ بدین ترتیب طرح شتاب بخشی به روند اجرای شبکه ملی اطلاعات، از مهرماه سال قبل شروع شده و هم اکنون هم در مرحله اجرا قرار دارد؛ این طرح در ابتدای دولت سیزدهم، پیشرفت حدود ۳۰ درصدی داشت و الان به ۴۴ درصد رسیده و برپایه هدف گذاری های انجام شده دست یابی به پیشرفت ۶۰ درصدی تا آخر سال ۱۴۰۱ مورد انتظار است.

مهم ترین اقدامات انجام شده در جهت تحقق این پروژه شامل تشکیل شورای راهبردی اجرای شبکه ملی اطلاعات، افزایش ۱۰۰ درصدی ترانزیت از خاک جمهوری اسلامی ایران، آغاز پروژه افزایش ۷۰ درصدی ظرفیت شبکه زیرساخت کشور و عملیات سازی سامانه های عرضه دهنده خدمات نام دامنه شبکه ملی اطلاعات (DNS) است.

اما در پروژه مورد بررسی طرح تشکیل شورای راهبردی اجرای شبکه ملی اطلاعات از مهرماه سال قبل شروع شده و در آذرماه همان سال به پایان رسیده است؛ به عبارتی مدت زمان اجرای طرح ذکر شده ۳ ماه بوده و طبق اعلام، به صورت کامل ( ۱۰۰ درصد) محقق شده است.

همچنین طبق مصوبه شورایعالی فضای مجازی با عنوان«طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات» بیشتر از ۲۰۰ پروژه ریز و درشت برای اجرای شبکه ملی اطلاعات استخراج شده است. از آن جمله پروژه افزایش ۱۰۰ درصدی ترانزیت از خاک جمهوری اسلامی ایران است که از زمان آغاز فعالیت دولت سیزدهم شروع شده و تا مردادماه سالجاری به طول انجامیده و میزان پیشرفت طرح مذکور ۲.۵ ترابیت بر ثانیه اعلام شده است. ازجمله دستآوردهای اجرای این پروژه استفاده حداکثری از ظرفیت خدادادی کشور برای ترانزیت ترافیک اینترنت از خاک کشورمان است که در گذشته مورد غفلت قرار گرفته بود.

آغاز پروژه افزایش ۷۰ درصدی ظرفیت شبکه زیرساخت کشور از دیگر طرح های انجام شده است که از اسفندماه سال قبل شروع شده و در حال حاضر هم در مرحله اجرا قرار دارد و ۶۰ درصد هم در زمینه اجرا پیشرفت داشته است. با اجرای این پروژه به اندازه ۱۰ سال قبل به ظرفیت شبکه مادر ارتباطی کشور افزوده خواهد شد.

اما از دیگر طرح های انجام شده در جهت شتاب بخشی به روند اجرای شبکه ملی اطلاعات، عملیاتی سازی سامانه های عرضه دهنده خدمات نام دامنه شبکه ملی اطلاعت (DNS)است. این پروژه از مهرماه سال ۱۴۰۰ شروع شده و در حال حاضر هم درحال اجراست. برپایه این گزارش پروژه ذکر شده ۵۰ درصد پیشرفت داشته است. ازاین رو یکی از پروژه های مهم استقلال شبکه ملی اطلاعات، همین سامانه است که راه اندازی شده و با زیر بار رفتن کل ترافیک کشور به بهره برداری می رسد.

۱۹۰۰ روستای جدید به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند

پیش از این عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته بود امروز خیلی از کشورهای پیشرفته به دنبال راه اندازی این شبکه هستند و در این حوزه ایران یکی از کشور های پیشتاز است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به تازگی با اشاره به اینکه از آغاز دولت سیزدهم تابحال ۱۹۰۰ روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند، اظهار داشت که تا هفته دولت سال بعد، کل روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات متصل می شوند.
بدین ترتیب در ابتدای دولت ۸۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات متصل بودند و الان ۸۸ درصد روستاها متصل هستند و تا آخر سال، مقرر است این تعداد به ۹۵ درصد رسانده شود و تا هفته دولت سال بعد، کل روستاهای بالای ۲۰ خانوار را به شبکه ملی اطلاعات متصل شود.

منبع:

1401/05/30
12:30:08
5.0 / 5
452
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , حقوق , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد