توسعه دهندگان

ضرر میلیون دلاری پادشاه بدافزارها در هر حادثه سایبری

ضرر میلیون دلاری پادشاه بدافزارها در هر حادثه سایبری

به گزارش توسعه دهندگان، هزینه پاک سازی بدافزار اموتت در هر حادثه سایبری، تقریبا یک میلیون دلار ارزیابی شده است، به همین دلیل، این بدافزار را پادشاه بدافزارهای دنیا نامیده اند.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از مرکز مدیریت راهبردی افتا، در بین همه بدافزارها، همچنان مقابله با بدافزار اموتت (Emotet) بیشترین هزینه و وقت را می طلبد و این بدافزار بدون توقف، مشغول فریب دادن آنتی ویروس های اصلی و پنهان ماندن از دید آن هاست. هزینه پاک سازی بدافزار اموتت در هر حادثه سایبری، حدودا یک میلیون دلار برآورد شده است، به همین دلیل، این بدافزار را «king of malware» یا پادشاه بدافزارهای دنیا نامیده اند.
هنگامی که بدافزار اموتت سیستمی را آلوده می کند، مانند کِرمی در کوشش برای نفوذ به کامپیوتر های دیگر، در شبکه پخش می شود. گرچه در ابتدای امر، بدافزار اموتت عمدتا شرکتها و سازمان ها را هدف قرار می داد اما امروزه بطور عمده افراد را، تحت تأثیر قرار می دهد. اغلب، هدف مهاجمان سایبری که از اموتت استفاده می نمایند، اخاذی از قربانیان با تهدید به انتشار داده های سرقت شده آنان است.
تروجان اموتت یکی از خطرناک ترین بدافزارها در تاریخ امنیت سایبری است که هرشخص، سازمان یا نهادی می تواند از قربانیان احتمالی آن باشد. بدافزار اموتت عموما بوسیله ایمیل های اسپم (هرزنامه ها) منتشر می شود و از آنجائیکه این ایمیل ها بسیار معتبر به نظر می رسند مردم زیادی قربانی این بدافزار شده اند؛ این ایمیل ها حاوی پیوندی مخرب یا سندی آلوده هستند که با دانلود سند یا باز کردن پیوند، بدافزار بطور خودکار در کامپیوتر قربانی دانلود می شود.
این بدافزار عمدتا بوسیله نرم افزار Outlook پخش می شود. این تروجان ایمیل های کاربران آلوده شده را می خواند و محتوای واقعی و فریبنده ای ایجاد می کند؛ این ایمیل ها قانونی و شخصی به نظر می رسند بدین سبب خودرا از ایمیل های اسپم و معمولی متمایز می کنند. بدافزار اموتت ایمیل های فیشینگ را برای مخاطبان ذخیره شده در Outlook مانند دوستان، خانواده و همکاران شما ارسال می کند. بیشتر اوقات، ایمیل ها حاوی یک سند Word آلوده اند که گیرنده باید آنرا دانلود کند یا وارد لینک مخربی شود.
نکته دیگر این که همیشه نام فرستنده بصورت کاملاً صحیح نمایش داده می شود، بدین دلیل گیرندگان، پیام را ایمن می دانند پس گیرندگان در بیشتر موارد روی لینک مخرب کلیک یا پیوست آلوده را دانلود می کنند. هنگامی که اموتت به شبکه ای دسترسی پیدا کرد احتمال گسترش آن بسیار زیاد خواهد بود اموتت پس از گسترش می کوشد با بهره گیری از روش «Brute Force» رمزعبور حساب ها را بشکند.
این بدافزار افراد، شرکت ها، سازمان ها و مقامات را هدف می گیرد و هنوز اطلاعات دقیقی درباره ی تعداد شرکت هایی که تحت تأثیر قرار گرفته اند معین نمی باشد، همین طور فرض بر این است که خیلی از شرکت های آلوده به سبب ترس از لطمه رساندن به اعتبار خود، این نقض امنیتی را گزارش نکرده باشند. در سال ۲۰۲۰ پژوهشگران دریافتند اموتت به شبکه های بی سیم نیز حمله می کند. اگر دستگاه آلوده ای به شبکه ای بی سیم متصل باشد بدافزار تمام شبکه های اطراف را اسکن کرده و پس آن می کوشد با بهره گیری از BruteForce به رمز عبور شبکه های دیگر دسترسی یابد و درنتیجه، دستگاه های دیگر را نیز آلوده کند.
چگونه از خودتان در برابربدافزار اموتت محافظت کنید؟
کارشناسان امنیت سایبری مرکز مدیریت راهبردی افتا می گویند: برای محافظت کامپیوتر های خود در مقابل بدافزار اموتت باید بطور منظم در جریان تحولات مربوط به بدافزارها باشیم و در سریع ترین زمان ممکن سیستم عامل هایی مانند ویندوز و macOS و برنامه های کاربردی، مرورگرها، افزونه های مرورگر، کلاینت های ایمیل، آفیس و برنامه های مدیریت PDF را به روز نماییم. لازم است تا کاربران چه سازمان های دولتی یا خصوصی و مردم، در کامپیوتر های خود، از یک آنتی ویروس جامع استفاده و همین طور کامپیوتر خودرا مرتب از نظر لطمه پذیری اسکن کنند.
دانلود نکردن پیوست لینک های مشکوک از ایمیل و کلیک نکردن روی لینک های مشکوک، از دیگر نکات ایمنی است که کارشناسان امنیت سایبری مرکز مدیریت راهبردی افتا بر آن تاکید می کنند و از کاربران می خواهند تا اگر از آنان خواسته شد که اجازه دهند یک ماکرو روی فایل دانلودشده اجرا شود، در هیچ شرایطی این کار را نکرده، بلکه بلافاصله فایل را حذف نمایند. تهیه نسخه پشتیبان بطور منظم از اطلاعات خود در یک دستگاه ذخیره ساز دیگر، استفاده از رمزهای قوی عبور برای همه حساب های ورود، مثل بانکداری آنلاین، حساب های ایمیل و فروشگاه های آنلاین و پیکربندی کامپیوتر خود بطوریکه پسوندهای فایل را بطور پیش فرض نمایش دهد، از دیگر نکات مهم ایجاد امنیت در کامپیوتر های کاربران برشمرده شده است.
کارشناسان امنیت سایبری مرکز مدیریت راهبردی افتا از سازمان ها و افرادی که به هردلیل قربانی بدافزار اموتت شده اند خواسته اند تا در اسرع وقت، مخاطبان خودرا از این مساله باخبر کنند؛ برای اینکه افرادی که در لیست مخاطبان ایمیل آنان هستند، بطور جدی در معرض خطر قرار دارند. بنابراین، ابتدا مطمئن شوند که ارتباط کامپیوتر آنان کاملاً با شبکه قطع باشد تا خطر انتشار این بدافزار را کاهش دهند. سازمان ها و افرادیکه به هردلیل قربانی بدافزار اموتت می شوند لازم است تا تمام جزییات ورود به سیستم را برای همه حساب های خود مثل ایمیل، مرورگر وب تغییر دهند، البته باید این کار را روی دستگاه جداگانه ای انجام دهند تا مطمئن شوند ضمن آنکه دستگاه آلوده نیست به شبکه ای هم متصل نیست.
از آنجائیکه Emotet چندریختی است، سیستم های قربانی شده در صورت اتصال به شبکة آلوده، ممکنست باردیگر به سرعت آلوده شود؛ بدین سبب لازم است تمام کامپیوترهای متصل به شبکه، یکی بعد از دیگری پاک سازی شوند. راهبران امنیتی سازمان های دارای زیرساخت حیاتی و مدیران، کارشناسان و متخصصان حوزه IT می توانند اطلاعات بیشتر، قربانیان، سیر توسعه، تغییر کارکرد و جزییات فنی خطرات بدافزار اموتت را در پایگاه اینترنتی مرکز مدیریت افتا ملاحظه کنند.
منبع:

1401/05/24
21:14:09
5.0 / 5
541
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد