معاون وزیر ارتباطات خبر داد؛

امنیت شبکه ملی اطلاعات تا آخر سال به 70 درصد می رسد

امنیت شبکه ملی اطلاعات تا آخر سال به 70 درصد می رسد

به گزارش توسعه دهندگان مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت اظهار داشت: در مورد پیشرفت امنیت در شبکه ملی اطلاعات حدود ۴۲ تا ۴۳ درصد پیشرفت داشته ایم وتداوم این پیشرفت تا آخر سال ۱۴۰۱ به بالای ۷۰ درصد خواهد رسید.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از مهر، لاجوردی معاون وزیر، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت و مشاور ویژه امنیت وزیر در شبکه ملی اطلاعات که بامداد امروز در همایش کنفرانس ظرفیت شبکه ملی اطلاعات در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات سخن می گفت؛ با بیان این مطلب اضافه کرد: تمامی فعالیتهای شبکه ملی اطلاعات بر مبنای سند قانونی موجود یعنی سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات مصوب شورایعالی فضای مجازی می باشد و تکالیف محوله در سند مشخص و گزارش فعالیت ها به مرکز ملی فضای مجازی عرضه خواهد شد.
وی افزود: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در آذر ماه سال قبل به منظور پیشگیری از موازی کاری ها و همینطور ایجاد نقطه کانونی متمرکزومرتبط با مباحث امنیت شبکه ملی اطلاعات تصمیم به تشکیل معاونت امنیت شبکه ملی اطلاعات در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گرفت.
خوشبختانه در امنیت شبکه ملی اطلاعات شامل امنیت، سالم سازی، پدافند و مسائل دیگر در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات سرمایه گذاری خوبی صورت گرفته است به صورتی که بودجه این بخش ۱۰ برابر افزایش پیدا کرده است.
مشاوره ویژه امنیت وزیر در زمینه پروژه های امنیت شبکه ملی اطلاعات افزود: در مورد پیشرفت امنیت در شبکه ملی اطلاعات حدود ۴۲ تا ۴۳ درصد پیشرفت داشته ایم وتداوم این پیشرفت تا آخر سال ۱۴۰۱ به بالای ۷۰ درصد خواهد رسید.
لاجوردی پررنگ ترین مبحث در حوزه شبکه ملی اطلاعات را بحث امنیت دانست و تصریح کرد: اقدام مهم در امنیت شبکه ملی اطلاعات را پیشگیری و مقابله با حوادث فضای مجازی دانست. وی در مورد بحث مجوزها در عرضه خدمات و فروش محصولات در حوزه امنیت کسب و کار اظهار داشت: در این خصوص آئین نامه ارزیابی تجهیزات و محصولات حوزه افتا بازنگری شده است و با حضور متولیان این حوزه و بخش خصوصی جلساتی برگزار شده است و آئین نامه آن بزودی با استفاده از نقطه نظرات کارشناسان این حوزه جهت تسهیل کردن ارزیابی امنیتی محصولات بومی و اجبار به ارزیابی پیش بینی به جای پسبینی و تسهیل و سرعت عمل بیشتر در ارزیابی ها تدوین خواهد شد. لاجوردی مشاوره ویژه امنیت وزیر در شبکه ملی اطلاعات افزود: در مورد بومی سازی تجهیزات و محصولات از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات خواسته شده ارزیابی های عملکردی تجهیزات را به صورت عمومی همانند خیلی از لابراتوار های بین المللی و بر مبنای سامانه ای که ایجاد خواهد شد، منتشر کند. مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت در مورد امنیت خدمات ابری (security service)اظهار داشت: بحث امنیت خدمات ابری (security service) بسیار مهم و حیاتی می باشد که دارای دو جنبه است که یکی شرکتهای خصوصی که در چارچوب MMSP می توانند خدمات عرضه کنند و بخش دیگر نهادهای حاکمیتی است و درصددیم که تا جایی که حریم خصوصی حفظ شود خدمات این بخش را هم در اختیار بخش غیردولتی قرار دهیم.
وی افزود: در حوزه جرایم فضای مجازی، در این عرصه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات همکاریهای خوبی در خارج از این وزارت خانه شروع کرده به صورت مثال در حوزه فیشینگ به واسطه همکاری بین اپراتورها، زیرساخت و پلیس فتا انتقال اطلاعات بین این ۳ مجموعه انجام شده است که از اردیبهشت سال جاری سامانه تشخیص خودکار فیشینگ به راه افتاده است. دکتر لاجوردی در انتها بر نقش فرهنگ در حوزه امنیت اشاره نمود و اضافه کرد: در حوزه امنیت درصورتیکه بهترین نیروی انسانی، فرایند و تجهیزات را هم داشته باشی باز هم تضمینی برای امنیت نیست بلکه منشاء امنیت فرهنگ است که باید به آن با اولویت نگاه شود.


منبع:

1401/05/08
10:36:33
5.0 / 5
499
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد