توسعه دهندگان

چالش های عمده نسخه نویسی الکترونیک

چالش های عمده نسخه نویسی الکترونیک

به گزارش توسعه دهندگان الکترونیکی شدن نسخه نویسی، یکی از تغییرات بزرگ در حوزه سلامت است و مزایایی از حذف کاغذ و دسترسی بیماران در هر نقطه از کشور صرفاً با کد ملی به خدمات بیمه دارد؛ هرچند این طرح با چالش های متفاوتی همچون قطعی لحظه ای سرورهای سازمان های بیمه گر یا عدم دسترسی برخی مراکز پاراکلینیکی و داروخانه ها به نسخ تجویزشده توسط پزشک هم روبه رو است.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، نسخه نویسی الکترونیکی و حذف نسخه های کاغذی مزایای خیلی از جمله صرفه جویی در مصرف کاغذ، خوانش آسان تر نسخه و کاهش خطاهای داروخانه ها، حرکت به سمت دولت الکترونیک، دسترسی ساده به سوابق داروهای مصرفی بیمار دارد.
الزامات قانونی اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیکی در برنامه های پنجم و ششم توسعه آمده است. در ماده ۷۴ برنامه ششم توسعه درباره نسخه نویسی الکترونیک تاکید شده که وزارت بهداشت با هدف عرضه خدمات الکترونیکی سلامت مکلف است در مدت دو سال اول اجرای قانون برنامه نسبت به استقرار سامانه پرونده الکترونیکی سلامت ایرانی ها و سامانه های اطلاعاتی مراکز سلامت با هماهنگی پایگاه ملی آمار ایران و سازمان ثبت احوال کشور با حفظ حریم خصوصی، منوط به اذن آنها، محرمانه بودن داده ها و با اولویت شروع برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع، اقدام نماید.
ازاین رو طی ضرب الاجل دولت از اول دیماه ۱۴۰۰، مبحث حذف دفترچه های کاغذی و جایگزینی نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک جدی شد و با همه مشکلاتی که در راه خود داشت، توانست تبدیل به گامی مهم حوزه سلامت الکترونیک شود. بیشتر از شش ماه از اجرایی شدن این قانون گذشته و در این زمان حواشی متفاوتی همچون عدم تطابق کدینگ بیمه تأمین اجتماعی و بیمه سلامت، تبدیل به یکی از چالش های جدی شده که پزشکان و خصوصا پلت فرم های خصوصی به روند آن معترضند.
مزایای جانشینی نسخه الکترونیکی
در این خصوص مهرشاد تیموری -مدیرعامل یک پلت فرم های آنلاین نسخه نویسی الکترونیکی- ضمن اشاره به مزای اجرایی شدن طرح نسخه الکترونیکی، به ایسنا اعلام نمود: حذف دفترچه های بیمه و الکترونیکی شدن نسخه نویسی و نسخه پیچی یکی از تغییر و تحول های بزرگی است که در چند سال گذشته در حوزه سلامت به وجود آمده است. این طرح مزایای متفاوتی به همراه داشته همچون صرفه جویی در هزینه های در ارتباط با کاغذ، دسترسی بیماران در هر نقطه از کشور صرفاً با کد ملی به خدمات بیمه و احتساب تمام خدمات و دارو با بیمه. از طرفی این مورد در پیش گیری از برخی سوءاستفاده ها از بحث های پاراکلینیکی و دارویی هم نقش مهمی داشته است.
وی ضمن اشاره به چالش های این طرح افزود: البته این طرح مشکلات و چالش های متفاوتی هم در دل خود جای داده است. قطعی لحظه ای سرورهای سازمان های بیمه گر، عدم دسترسی برخی مراکز پاراکلینیکی و داروخانه ها به نسخ ثبت و تجویزشده توسط پزشک، کاربران و پزشکان را با چالش هایی مواجه می کند.
این فعال بخش خصوصی، تفاوت بین دو سازمان بیمه گر در کدینگ خدمات و داروها را بزرگترین و پررنگ ترین چالش این دوران عنوان نمود و اظهار داشت: اختلافات کدینگ دو مجموعه و تفاوت هایی که بین ساختار کلی تجویز این دو بیمه گر وجود دارد و بحث تجویز برای بیمارانی که کدملی آنها از راه سامانه استعلام نمی گردد، مشکلات عمده ای است که پزشکان به آن معترضند. از طرفی بحث آپدیت های غیرمنتظره و زیاد در وب سرویسهای دو بیمه گر هم چالش های زیادی برای ما مجموعه های خصوصی به وجود آورده است.
تیموری افزود: عدم دسترسی و سرویس دادن به بخش خصوصی به برخی سرویسهای داخل پرتال سازمان های بیمه گر سبب مشکلاتی برای ما شده است. از طرفی پزشکان به علت تجربه کاربری سختی که پلت فرم های سازمان بیمه گر دارند، رغبت بیشتری به استفاده از پلت فرم های خصوصی دارند و عدم دسترسی به این سرویس ها سبب می شود پزشک با سختی به علت تجربه کاربری سخت، زمان بیشتری صرف تجویز نسخه در پلت فرم های سازمان های بیمه گر کنند. برخی پزشکان که آشنایی کافی با مباحث فناوری ندارند هم بیشتر از بقیه به این چالش دچارند.
هوش مصنوعی و نقش مهم آن در روند نسخه الکترونیک
وی با اشاره به اینکه استفاده از هوش مصنوعی به اتوماتیک انجام شدن برخی روندها کمک شایانی می کند، اظهار داشت: تایپ کردن بعنوان جایگزین نسخه دستنویس، نیازمند صرف زمان بیشتری است. اما استفاده از هوش مصنوعی و تجهیز نسخه نویسی به فرمان صوتی در صرفه جویی در زمان بیمار و پزشک بسیار موثر است. کافی است پزشک نام دارو، تعداد، زمان و مقدار دوز مصرفی دارو را به صورت صوتی عنوان کند تا در سریع ترین زمان ممکن نسخه نهایی آماده شود. این مورد خصوصا در زمینه کمک به پزشکانی که آشنایی زیادی با دنیای فناوری ندارند، بسیار کمک کننده و نتیجه بخش است. همینطور طبیعتا پزشکان فعال در مناطق متفاوت کشور با گویش های متفاوتی هستند و برای بالاتر بردن دقت در تبدیل جملات سیستم فرمان صوتی، میتوان از ماشین لرنینگ بهره برده تا در حین کار درصد خطا هم پایین بیاید و با دقت بیشتر گویش ها را یاد بگیرد.
مدیرعامل پلت فرم آنلاین نسخه نویسی با اشاره به اینکه عدم وجود قانونی دقیق از استانداردها از سمت نهادهای تنظیم گر خلاء بزرگ این روزها در روند اجرایی شدن نسخه الکترونیک است، اظهار نمود: اگر در بخش دولتی وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو نظام پزشکی دست در دست هم قرار داده و با تعریف استاندارهایی سازمان های بیمه گر را ملزم به تبعیت کنند، می توانند نقش به سزایی در روند اجرایی شدن بهتر و کاهش دغدغه بخش خصوصی ایفا کنند. بخش خصوصی هم مسیر با بخش دولتی در زمینه نسخه الکترنیک است و در زمینه کمک در پیشبرد مسیر، از هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد.
تیموری درباره سازمان های بیمه گر افزود: اگر دسترسی به تمام سرویسهای داخل پرتال که به پزشکان عرضه می دهند را در اختیار بخش خصوصی هم قرار دهند، طبیعتا کیفیت خدمات بخش خصوصی بالاتر رفته و با UI / UX بهتر و سرعت عمل و چابکی، بخش خصوصی به بالا رفتن کیفیت و سرعت این طرح کمک بیشتری خواهد نمود و نتیجه بهتری در زمینه نسخه الکترونیک در کشور خواهیم داشت. ما در بخش خصوصی بعنوان پلت فرم های خدمات سلامت دیجیتال، به واسطه خدمات متفاوتی که عرضه می دهیم، ارتباط بیشتری با پزشکان داشته و با مشکلاتی که در راه دارند بیشتر آشنا هستیم. ازاین رو تعامل و همکاری بخش دولتی با بخش خصوصی در تحقق هر چه بهتر روند نسخه الکترونیک در سطح کشور به بهترین شکل ممکن موثر خواهد بود.
منبع:

1401/04/29
21:28:20
5.0 / 5
807
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد