روسیه گرفتار بحران نرم افزاری شد

روسیه گرفتار بحران نرم افزاری شد

وابستگی روسیه به نرم افزار خارجی برای اداره کارخانه ها، مزارع و میادین نفتی، با خروج فراهم کنندگان IT از این بازار در واکنش به جنگ در اوکراین، به یکی از بزرگترین مشکلات صنعت این کشور تبدیل گشته است.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، تحریم های بین المللی و تنش ها بر سر جنگ در اوکراین، تولیدکنندگان صنعتی از زیمنس تا گروه اس ام اس را وادار کرده است فعالیت ها در روسیه که یکی از بزرگترین بازارهای این شرکت ها به حساب می آید را خاتمه دهند. جای خالی برنامه های کامپیوتری این شرکت ها امکان دارد بیشتر از دستگاه هایشان حس شود.

به گفته النا سمونوفسکایا، تحلیلگر بازار روسیه در موسسه IDC، برون سپاری نرم افزار در روسیه برای طراحی کامپیوتری و تولید، به یک مساله عمده تبدیل گشته که امکان دارد روی توسعه، تأثیر منفی بگذارد. مشابه های روسی در این عرصه بسیار ضعیف تر هستند و نیاز بالایی وجود دارد. اما فعلاً رویکرد، اتکا به نقض کپی رایت و نسخه های قدیمی است.

نرم افزار خارجی، اغلب مستقیما در ماشین آلات صنعتی استفاده شده و فرآیندهای بسیار دقیق را کنترل می کنند. سرگی دونائف، مدیر اطلاعات شرکت فولادسازی سورسترال در مصاحبه ای اظهار داشت: سازندگان تجهیزات به دقت از مالکیت معنوی خود حفاظت می کنند و در خیلی از موارد، به مشتریان دسترسی مستقیم به کدهایی که برای اداره کارخانه هایشان استفاده می شود را نمی دهند. در فولادسازی که مستلزم دقت در اندازه چند صدم میلیمتر برای محصولات ارزش بالاست، حتی انحرافات جزئی، می تواند تولید را بی ارزش کند.

دولت روسیه از زمانی که خیلی از صنایع این کشور، بر سر الحاق شبه جزیره کریمه در سال ۲۰۱۴ هدف تحریم های آمریکا و اروپا قرار گرفتند، بر جایگزینی واردات تاکید داشت اما در به حساب آوردن اتکای تاسیسات پیشرفته به برنامه نویسی، کوتاهی کرد.

به گفته پاول سوروکین، معاون اول وزیر انرژی، مهاجرت فراهم کنندگان IT برای صنعت نفت و گاز روسیه که نرم افزار بومی تنها پنج تا ۱۰ درصد از ابزارهای ویژه صنعتی را شامل می شود و اغلب کیفیت پایینتری دارد، چالش برانگیز بوده است.

این وضعیت با تقلیل ذخایر نفتی روسیه بدتر شده و تولیدکنندگان را ناچار کرده است سراغ ذخایری بروند که برداشت آنها دشوارتر بوده و مستلزم تجهیزات و برنامه های نرم افزاری پیچیده ای است.

حتی در زمینه تولید غذا که روسیه طی سال های اخیر در زراعت داخلی، پیشرفتهای سریعی داشته، با چالش روبرو شده است. تاسیسات فرآوری گوشت در شرکت "روس اگرو" که یکی از بزرگترین هولدینگهای کشاورزی روسیه است، به سیستمهای اجرای تولید وارداتی یا MES متکی هستند.

مکسیم باسوف، رئیس هیات مدیره "روس اگرو" در مجمع سن پترزبورگ اظهار داشت: ما در مورد MES، به شرکتهای اروپایی وابسته هستیم و نمی دانیم اگر اتفاقی بیافتد، چه کاری باید انجام دهیم.

فقط صنعت روسیه نیست که از خروج شرکتهای خارجی متاثر شده است. شرکتهای SAP و مایکروسافت مقرر است بروزرسانی و خدماتشان برای شرکتهای روسی را در اوت متوقف کنند و شرکتها و خدمات دولتی که به نرم افزار آنها متکی بوده اند، در مقابل رخنه های امنیتی و ویروسها صدمه پذیر خواهند شد.

جنگ، بلندپروازی های روسیه برای شبکه موبایل ۵G را هم زیر و رو کرده است و این نگرانی را به وجود آورده است که روسیه توان رقابتی خویش را از دست خواهد داد چونکه در حالیکه کشورهای دیگر زیرساخت خویش را ارتقا می دهند، این کشور به سختی تلاش خواهد نمود خدمات فعلی را حفظ کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، به قول یک طراح روسی، سیستمهای جدید یک شبه ظاهر نمی شوند. حدود یک دهه زمان و حدود ۱۰۰ میلیون دلار هزینه لازم است تا نرم افزار بومی جایگزین آفیس مایکروسافت، در روسیه ساخته شود.

منبع:

1401/04/08
11:33:03
5.0 / 5
739
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد