اینترنت اکسپلورر با ۲۶ سال خدمت بازنشسته شد!

اینترنت اکسپلورر با ۲۶ سال خدمت بازنشسته شد!

به گزارش توسعه دهندگان مرورگر اینترنت اکسپلورر مایکروسافت سرانجام بعد از گذشت بیشتر از ۲۶ سال فعالیت، رسما بازنشسته شد.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، خبر بازنشستگی مرورگر قدیمی مایکروسافت سال میلادی گذشته اعلام شده بود و اینترنت اکسپلورر که ۱۵ اوت سال ۱۹۹۵ انتشار یافته بود، بعد از ۲۶ سال و ۱۰ ماه فعالیت، امروز برابر با ۱۵ ژوئن سال ۲۰۲۲ رسما بازنشسته شد.

ورود اینترنت اکسپلورر از همان ابتدا با جنجال همراه شد. این مرورگر ابتدا با ویندوز ۹۵ در اوت سال ۱۹۹۵ ارائه شد اما سپس در نسخه سیستم عامل ویندوز ویژه فروشندگان کامپیوتر گنجانده شد. بدین سان هر کسی یک کامپیوتر جدید خریداری می کرد، دستگاهش یک نسخه از مرورگر وب مایکروسافت داشت که در آن نصب شده بود و به صورت برنامه پیش فرض برای دسترسی به اینترنت استفاده می شد. این اقدام مایکروسافت را در آمریکا به دردسر انداخت و این شرکت را با یک شکایت ضد انحصارطلبی موفق روبرو کرد و مجبور شد به سازندگان کامپیوتر اجازه دهد مرورگرهای وب مورد نظرشان را در دستگاه هایی که عرضه می کنند، نصب کنند.

اینترنت اکسپلورر ۶ در سال ۲۰۰۱ همزمان با حل و فصل نهایی پرونده ضد انحصارطلبی مایکروسافت منتشر گردید و تا چند سال بعد، بروزرسانی مهمی نداشت.

اینترنت اکسپلورر تا آن زمان مرورگر وب برتر بود و مایکروسافت تصور کرد موفقیت این مرورگر می تواند ادامه پیدا کند. کنترلهای اکتیو ایکس، یکی از علل تصور این شرکت بود. این توانایی از سال ۱۹۹۶ در اینترنت اکسپلورر استفاده شد و باآنکه این توانایی سبب شد اینترنت به تجربه غنی تری تبدیل گردد اما حدودا بلافاصله به یک کابوس امنیتی تبدیل شد که اینترنت اکسپلورر هیچگاه نتوانست از آن رهایی پیدا کند.

سپس در سال ۲۰۰۴ فایرفاکس موزیلا یکی از اولین پروژه های کد باز مهم در اینترنت، منتشر گردید و امکان مرور وب در پنجره های مختلف را عرضه نمود بدون اینکه صدمه پذیریهای کنترل اکتیو ایکس را داشته باشد.

با استقبال کاربران از فایرفاکس و چند سال بعد، ورود مرورگر کروم گوگل، اینترنت اکسپلورر امکانات جدید چندانی عرضه نکرد تا اینکه در سال ۲۰۰۷، اینترنت اکسپلورر ۷ ارائه شد اما تا آن زمان حدودا خیلی دیر شده بود. اینترنت اکسپلورر زیر سایه فایرفاکس و کروم رفت و از اوجی که زمانی در بازار مرورگرها داشت، به پایین ترین حد تنزل کرد.

مایکروسافت در سال ۲۰۱۵ مرورگر جدید مایکروسافت ایج را منتشر نمود و از کاربران اینترنت اکسپلورر خواست به این مرورگر مهاجرت کنند؛ بخصوص کاربرانی که همچنان ویندوز ایکس پی با اینترنت اکسپلورر ۶ را با وجود حفره های امنیتی ترمیم نشده استفاده می کردند که عموما شرکتها و موسسات بودند.

بر اساس گزارش وبسایت تِک رادار، سرانجام مایکروسافت بعد از آخر دادن به پشتیبانی از ویندوز ایکس پی، سال میلادی گذشته اعلام نمود اینترنت اکسپلورر برای همیشه بازنشسته می شود. آخر دوران این مرورگر سرانجام فرا رسید و اینترنت اکسپلورر که زمانی قدرتمندترین مرورگر وب بود، دیگر در اغلب سیستمهای عامل پشتیبانی نمی گردد و تنها بروزرسانی های بسیاری محدودی برای برخی از خدمات سازمانی دریافت خواهد نمود که مایکروسافت تحت تعهدات قراردادی، مجبور است رعایت کند.

منبع:

1401/03/26
10:14:08
5.0 / 5
718
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد