توسعه دهندگان

وزیر ارتباطات هم به توییتر پیوست

وزیر ارتباطات هم به توییتر پیوست

به گزارش توسعه دهندگان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که در ۹ ماه زمان وزارتش در توییتر حضور نداشت و علتش را خط قرمز بودن پلت فرم هایی که مطابق قانون جمهوری اسلامی فیلتر شده اند عنوان کرده بود،  در نهایت برای تعاملات بین المللی به این شبکه اجتماعی فیلترشده پیوست.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، مبحث حضور عیسی زارع پور -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در شبکه های اجتماعی، قبل از وزیر شدن هم محل بحث بود و حتی برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در زمان گرفتن رای اعتماد، در مخالفت با زارع پور عنوان کردند که او اعتقادی به پلت فرم های موجود نداشته و در شبکه های اجتماعی حضور ندارد، هرچند زارع پور بعد از نشستن بر مسند وزارت اظهار نمود این که گفته می شود وزیر ارتباطات با شبکه های اجتماعی بیگانه است، درست نیست. پیش از این هم عضو شبکه های اجتماعی داخلی بوده ام اما اعلام عمومی در مورد اکانت هایم اخیرا اتفاق افتاده است.
البته قبل از آن؛ در ایام آغازین نشستن بر مسند وزارت، وی در ابتدا تلفن همراه و پیامک را وسیله ارتباطی خود با مردم اعلام نموده و گفته بود فرصت زیادی برای حضور در شبکه های اجتماعی ندارد و نباید توقع داشت که در همه ساعت ها در شبکه های اجتماعی حضور داشته باشد و پاسخ دهد. با این حال، گفته بود که نگاه منفی به شبکه های اجتماعی ندارد و روزانه پیام های خیلی از اکانت هایی که در شبکه های اجتماعی حضور دارد دریافت می کند. اما همچنان نسبت به حضور در شبکه های اجتماعی خارجی مقاومت کرده بود.
پس از گذشت چند ماه در آذرماه ۱۴۰۰، او تصمیم گرفت علاوه بر شبکه های اجتماعی داخلی و پیامک و تماس، در اینستاگرام هم حضور داشته باشد و حتی اسفندماه گذشته که اکانت او برای مدتی از دسترس خارج شده بود، انتقاد روابط عمومی این وزارت خانه را هم به دنبال داشت، هر چند حساب او بعد از یک روز بازگردانده شد. با این حال، همچنان درباره حضور در شبکه های اجتماعی فیلتر شده مانند توییتر معتقد بود که باید از شبکه های اجتماعی استفاده نماید که در دسترس همه مردم است.
تا همین اواخر هم از میان شبکه های اجتماعی خارجی تنها اینستاگرام را که فیلتر نیست برگزیده و حتی درباره حضورش در توییتر که سال هاست فیلتر شده اما میزبان خیلی از مسئولان است، گفته بود درباره پلت فرم هایی که مطابق قانون جمهوری اسلامی فیلتر شده اند، مانند تلگرام و توییتر، خط قرمز دارد و در جایگاه وزیر ارتباطات باید مقید به قانون باشد و از پلت فرم های خارجی فیلترنشده استفاده می کند. چونکه نمی گردد از طرفی برای پلتفرمی محدودیت اعمال کرد و از سوی دیگر در آن بازارگرمی داشت.
با وجود این به نظر می آید حالا آقای وزیر مواضعش را درباره حضور در شبکه های اجتماعی تغییر داده و همزمان با حضورش در اجلاس جامعه اطلاعاتی ژنو، بالاخره فعالیت در توییتر را شروع کرده است، البته به نظر می آید زارع پور در صفحه توییتر خود، تنها مخاطبان انگلیسی زبان را مخاطب قرار داده است. مهدی سالم -سخنگوی وزارت ارتباطات- در پاسخ به یکی از کاربران توییتر درباره حضور زارع پور در این شبکه اجتماعی نوشت: هر وزارت خانه ای در مجامع بین المللی هم فعالیت دارد، آقای زارع پور برای مخاطبان داخلی از تمام پیام رسان های داخلی و همچنین اینستاگرام استفاده می نمایند و برای مخاطبان مجامع بین المللی مرتبط مثل ITU از توییتر.
درنهایت سالم بار دیگر در توجیه حضور وزیر مخالف توییتر در این شبکه اجتماعی، در یک توییت جداگانه نوشت: وزیر ارتباطات جهت تعاملات بین المللی این وزارت خانه، از محل اجلاس WSIS 2022 مبادرت به انتشار مطالب خود به زبان انگلیسی برای مخاطبان کرد. ایشان از آغاز دوره وزارت در تمامی پیام رسان های داخلی با کاربران داخلی در ارتباط بوده اند و صفحه شخصی ایشان در اینستاگرام هم همچنان فعال است.


راه اندازی اکانت زارع پور به سال ۲۰۱۲ بر می گردد؛ کماینکه سالم هم اشاره کرده، «آقای وزیر سال ها پیش و پیش از وزیر شدن توییتر داشتند و هم اکنون باردیگر برای ارتباطات بین المللی آنرا فعال کردند». این که وزیر ارتباطات بالاخره در توییتر که مخاطبان زیادی هم دارد حضور یافته را میتوان به فال نیک گرفت، با اینکه این پرسش هم مطرح می شود که چطور آقای وزیر پیش از این و به تابعیت از همتای پیشین خود، حضور در شبکه اجتماعی توییتر را لازم ندیده بود.
حال باید دید آیا همان گونه که در توجیه حضور زارع پور در توییتر گفته شده و او با گذشت ۹ ماه از حضور در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تنها برای ارتباطات بین المللی در توییتر حضور یافته، این دفعه بر سر مواضعش خواهد ماند، یا بار دیگر با کوتاه آمدن از مواضعش، که نه تنها از راه پیامک و تلفن، بلکه در شبکه های اجتماعی داخلی و حتی شبکه اجتماعی خارجی مانند اینستاگرام حضور فعالی دارد، در توییتر هم تعامل با مخاطب فارسی زبان را دنبال خواهد نمود.
در عین حال زارع پور در مورد موضع وزارت ارتباطات برای رفع فیلتر پلت فرم هایی مانند توئیتر و یوتیوب، گفته بود که «این یک تصمیم گیری جمعی است و وزارت ارتباطات در کمیته فیلترینگ از میان ۱۳ عضو، تنها یک رای دارد و هر زمان که از ما بخواهند، نظر خودمان را در چارچوب این رای اعلام می نماییم. اعتقاد من این است که هر پلت فرم خارجی که قواعد ما را بپذیرد، اجازه فعالیت در کشور را دارد و این شاه بیت نظر ما در مورد طرح پشتیبانی از حقوق کاربران است.» و الان که وی در توییتر حضور یافته باید دید مواضعش درباره فیلتر این شبکه اجتماعی در آینده چطور خواهد بود.1401/03/15
21:47:00
5.0 / 5
874
تگهای خبر: بازار , تلگرام , حقوق , شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد