توسعه دهندگان
برای رشد متوازن

استارت آپ ها باید از داده های مردم حفاظت کنند

استارت آپ ها باید از داده های مردم حفاظت کنند

به گزارش توسعه دهندگان رییس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به کوشش برای تصویب لایحه صیانت از داده های شخصی، اظهار داشت: اگر استارت آپ ها قصد دارند کار خودرا به شکل درستی انجام بدهند و رشد متوازنی را داشته باشند، باید از داده های مردم حفاظت کنند.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، محمد خوانساری در یک برنامه تلویزیونی درباره شتاب بخشی برای توسعه شرکت های دانش بنیان، اشتغال و تولید در سال جدید اضافه کرد: شرکت های دانش بنیان شرکت هایی هستند که روی محصولاتی با فناوری های بالا کار می کنند و محصولاتشان دارای خصوصیات خاصی است. آنها به طور معمول حجم بالایی از نیروی انسانی را خبره دارند، هزینه هایی که در عرصه تولید و آزمایشگاه های مخصوص صرف می کنند، بسیار زیاد است. حجم زیادی از مسائل مربوط به تسهیل امور مربوط به شرکت های دانش بنیان در کشور از جانب معاونت علمی ریاست جمهوری انجام می شود و بخش دیگر از تکالیف برعهده وزارت ارتباطات و به شکل خاص سازمان فناوری اطلاعات است.
وی ادامه داد: خیلی از موارد درباره قوانین مربوط به استارت آپ ها باید از جانب دولت در قالب لایحه به مجلس برود. یکی از برنامه های مهمی که حالا در دست داریم مربوط به لایحه صیانت از داده های شخصی است و اگر استارت آپ ها قصد دارند کار خودرا به شکل درستی انجام بدهند و رشد متوازنی را داشته باشند، باید از داده های مردم حفاظت کنند. مثال ساده در این بخش، این است که کاربران دوست ندارند زمانی که با شماره خود در سایتی ثبت نام می کنند، آن شماره در اختیار شرکت های تبلیغاتی قرار بگیرد. تکلیف داده در این مقوله معین نیست برای اینکه قوانین فعلی ما به سبب بازخوانی های متفاوت از قوانینی نمی تواند به شکل شفاف عمل کند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد: یکی از مواردی که سازمان فناوری اطلاعات در بخش حقوقی مربوط به شرکت های استارت آپی فعالیت می نماییم، این است که بتوانیم امسال لایحه صیانت از داده های شخصی را بوسیله دولت به مجلس تقدیم نماییم. بخش دیگری این است که شرکت های دانش بنیان زمانی که بزرگ می شوند، داده های زیادی از مردم حتی بصورت بی نام را جمع آوری می کنند و باید برای آنها قوانینی در نظر گرفت. این قسمتی از قوانینی است که به رشد شرکت های دانش بنیان کمک می نماید و باید با جدیت دنبال شود.
به تکمیل قوانین مربوط به شرکت های دانش بنیان ها نیاز داریم
خوانساری در مورد نقش سازمان فناوری اطلاعات در پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان اظهار داشت: برخی چارچوب های قانونی لازم برای پشتیبانی از مجموعه های دانش بنیان در کشور وجود دارد و بخش دیگر باتوجه به سرعت توسعه فناوری در کشور باید تکمیل شود. همین طور ارتباط نزدیکی با سازمان نظام صنفی کامپیوتری و مجموعه شرکت های دانش بنیان داریم تا بتوانیم نیازها آنها را در زنجیره نظام قانون گذاری کشور دریافت و آنرا بوسیله دولت به مجلس منتقل و پیگیری نماییم.
وی اظهار داشت: شرکت های دانش بنیان به سبب چرخه رشد خود به قوانین دیگری نیاز دارند. تعدادی از این ها در ابتدا شرکت نبوده و بعنوان مجموعه نوپا یا نوآفرین مطرح هستند که در یک مکان مشترک یا با دریافت یک میز در مرکز شتاب دهنده به فعالیت خود ادامه می دهند که ما برای آنها تسهیلاتی در نظر گرفته ایم تا هویت های حقوقی شان را تقویت نماییم. بطورمثال در همان حالت که تنها یک میز کار کوچک هستند، برای شان کد پستی، کد مالیاتی و کد بیمه در نظر گرفته ایم. این ها ظرفیت هایی است که برمبنای بخشنامه تصویب شده در دولت وجود دارد.
رییس سازمان فناوری اطلاعات درباره نگرانی کسب وکارها درباره فیلتر شبکه های اجتماعی و پلت فرم ها در کشور اظهار داشت: با صنفی که در کشور تا ۲۰ هزار هویت حقیقی و حقوقی شرکت های دانش بنیان و فعال حوزه فناوری را در خود جمع کرده است، ارتباط نزدیک و مداوم داریم تا بتوانیم از حقوق تولیدکنندگان و شرکت کنندگان در این عرصه تا جایی که قوانین کشور اجازه می دهیم حمایت نماییم. بطور مثال مدتی قبل صاحبان یکی از پلت فرم ها گرفتار مشکل شد و در این مورد وزارت ارتباطات موضع گیری و مشکل را حل کرد. قاعدتاً باید بر این تاکید کنم که ظرفیت هایی که در سازمان فناوری اطلاعات شکل گرفته است بنابر قانون است.
۶۷۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت دارد
خوانساری اضافه کرد: حالا ۶۷۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور داریم که از این تعداد ۱۵۰۰ شرکت در زمینه فناوری اطلاعات، ۱۲۰۰ شرکت دیگر در زمینه سخت افزار الکترونیک و مخابرات و در مجموع ۲۸۰۰ شرکت در این دو حوزه فعالیت دارند. بطور کل یک سوم از کل شرکت های دانش بنیان از فناوری اطلاعات برای پیشبرد کار خود استفاده می نمایند. قاعدتاً این شرکتها در رشد خود چرخه ای را دنبال می کنند و برای سرعت گرفتن این چرخه مواردی مانند احراز هویت، کدپستی، آدرس، اعتبارات بانکی، تبدیل هایی برای شبای بانکی و احراز مالکیت ازجمله زیرساخت های مهمی است که باید برای این شرکتها مهیا شود و آنها بتوانند برای تولید محصول نوآورانه خود از آن استفاده کنند.
وی بابیان این که نیاز شرکت های دانش بنیان را در تعامل با نظام صنفی کامپیوتری و فعالان این حوزه احصا می نماییم، تاکید کرد: در سازمان فناوری اطلاعات یک بزرگراه خدمات دولت راه اندازی کرده ایم. همه دستگاه های دولتی موظف می باشند خدماتی از جنس استعلام و خدمات فناوری اطلاعات پایه که به شکل مستقیم به مردم می دهند را بوسیله این بزرگراه به کسب وکارها ارائه بدهند. این امکان امسال بوسیله اپراتور خدمات فراهم می نماییم تا بخش خصوصی نیز به شکل منسجم از یک درگاه وارد کسب اطلاعات کند.
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران اضافه کرد: حالا دستگاه های دولتی ما پنجره واحد یکپارچه برای ارائه خدمات ندارند و وزارت ارتباطات درحال رسیدگی به انجام آنست. امسال دستگاه های دولتی باید پنجره واحد خودرا راه اندازی کرده و سازمان فناوری اطلاعات نیز با یکپارچه کردن این دستگاهها، پنجره واحد خدمات هوشمند دولت را راه اندازی نماییم. در بخش دیگر دستگاه های دولتی باید نسخه دیگری از اطلاعات خودرا با حفظ محرمانگی آماده کرده و بسادگی در اختیار شرکت های دانش بنیان بگذارند تا توسعه بازار نیز در این بخش اتفاق بیفتد.
منبع:

1401/02/21
19:18:05
5.0 / 5
775
تگهای خبر: بازار , برنامه , توسعه , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد