بسته های مقرون به صرفه حذف شد

بسته های مقرون به صرفه حذف شد

توسعه دهندگان: در صورتیکه این روزها کاربران از حذف بسته های بلندمدت اپراتورهای همراه که برایشان به صرفه بود ناراضی اند، اما اپراتورها معتقدند بسته هایشان در محدوده حداقلی و حداکثری مصوبه رگولاتوری قرار دارد و آنها تخلفی نکرده اند.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، یکی از مواردی که در ایام گذشته سبب تعجب و اعتراض کاربران اینترنتی شده، تغییر در بسته های عرضه شده از جانب اپراتورها و عرضه دهندگان خدمات اینترنتی است. مبحث افزایش قیمت باآنکه ازسوی شرکت پرمخاطبی مانند مخابرات تکذیب شده، اما به دنبال اعتراض کاربران، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام نمود که پیرو افزایش تعرفه در بخشی از بسته های اینترنت برخی از اپراتورهای ارتباطی، افزایش قیمت اینترنت را بررسی نموده تا درصورتیکه خارج از چارچوب قانونی باشد، آن را اصلاح و خاطیان را جریمه کند.
البته در ماه های گذشته چندین بار از جانب مسئولان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات به مبحث افزایش قیمت اینترنت اشاره شد. حتی عیسی زارع پور -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- اظهار داشت که اگرچه اپراتورها مطابق قانون تا آخر سال ۱۴۰۰ افزایش قیمت نداشتند، اما کارگروهی تعیین شده تا مدل اقتصادی مطلوب برای ترافیک در کشور را برای سال ۱۴۰۱ بررسی کند؛ موضوعی که تا حد زیادی حتی برای کاربران، به معنای افزایش قیمت اینترنت در سال جدید بود.
همینطور در حالیکه شرکتهای عرضه دهنده خدمات اینترنتی در سالهای گذشته همواره به ثابت ماندن تعرفه ها که امکان توسعه را سلب کرده و مشکلات درآمدی برایشان ایجاد کرده، اشاره داشتند، چندی قبل کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی کامپیوتری هم عنوان نمود که هزینه هایی مانند افزایش دستمزد و افزایش نرخ ارز روی تعرفه ها اعمال نشده است و افزایش ۱۰۰ درصدی تعرفه اینترنت تنها راه برای ادامه کار این شرکت هاست و به لزوم تغییر تعرفه ها در فروردین ماه ۱۴۰۱ تاکید کرده بود.
با این حال، تغییر بسته های اینترنتی از جانب اپراتورها، نمایندگان مجلس را هم به واکنش وا داشت؛ تاجایی که ابراز کردند مجلس با افزایش تعرفه اینترنت ثابت و موبایل بر مبنای تکنولوژی های منسوخ گذشته مخالف است. بعضی از وزارت ارتباطات خواستند در ارتباط با آنچه که آنها گران شدن بسته های اینترنتی تا ۶۰ درصد می خواندند پاسخ دهد و برخی حتی این مورد را به طرح صیانت و محدودسازی مرتبط کردند که خیلی از کاربران را هم شوکه کرده است.
البته داستان تغییر در تعرفه های اینترنتی، دو سال پیش هم رخ داده بود؛ زمانی که اپراتورها به حذف بعضی از بسته های پرمصرف از درگاه شان و نه افزایش تعرفه اقدام نموده بودند، اما همین مبحث هم واکنش رگولاتوری را به دنبال داشت که اعلام نمود همین اقدام که از جانب اپراتورهای غالب که بیشتر از ۵۰ درصد سهم بازار را در اختیار دارد، بدون از کسب تاییدیه سازمان انجام شده، تخلف است و اپراتورهای غالب برای عرضه تعرفه حتما باید از سازمان تاییدیه بگیرند.
رگولاتوری همینطور اعلام نموده بود که اپراتورها برای تعرفه هایشان یک سقف دارند و یک کف و اگر بخواهند کمتر از کف تعرفه خدمات بدهند، ضدرقابتی است و با آن برخورد می شود. سقف تعرفه اپراتورها هم تا ۴۲ هزار تومان به ازای هر گیگابایت اینترنت برای سیمکارت های دائمی و ۱.۵ برابر ۴۲ هزار تومان برای سیمکارت های اعتباری است و اگر بخواهند بالاتر از سقف تعرفه بدهند هم با آنها برخورد می شود.
رگولاتورها هم اکنون با حذف بسته های بلندمدت، بازار را به سمتی برده اند که مشترک مجبور می شود نیازش را بر مبنای بسته های موجود با قیمت خیلی بالاتر تأمین کند. البته اپراتورها معتقدند تخلفی نکرده اند و فقط مبادرت به حذف بعضی از بسته هایشان کرده اند و تعرفه آنها همچنان در محدوده کف و سقف عرضه شده در مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی قرار دارد. حالا باید دید بار دیگر رگولاتوری به استناد اجبار به کسب تاییدیه از این سازمان، اپراتورها را جریمه می کند، یا این که کاربران دیگر قادر به انتخاب و استفاده از بسته های پرمخاطب و به صرفه نخواهند بود؟
منبع:

1401/01/25
13:16:40
5.0 / 5
762
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد