توسعه دهندگان
عبرت های اوكراین، 2

جنگ اوکراین اختتام افسانه آزادی فضای مجازی و بی طرفی رسانه ای

جنگ اوکراین اختتام افسانه آزادی فضای مجازی و بی طرفی رسانه ای

توسعه دهندگان: یکی از نتایج فراگیر و مهم جنگ اوکراین، اختتام دادن به افسانه آزادی فضای مجازی و بی طرفی رسانه ای غرب است.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از مهر، ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه ۲۱ روز قبل دستور حمله به اوکراین را صادر کرد. هرچند جنگ میان دو کشور در زمین و هوا شروع شد، اما درگیری خیلی سریع به فضای سایبری نیز کشیده شد بطوریکه در پی حملات روسیه به اوکراین، اینترنت این کشور در بخش های جنوبی و شرقی قطع شد. از طرف دیگر خبرگزاری ریانووستی روسیه نیز با حمله گروه هکری Anonymous روبرو شد. همین گروه هکری به زیرمجموعه شرکت "روس نفت" در آلمان نیز حمله کرد. چین نیز اعلام نمود از آدرس های اینترنتی در آمریکا برای در دست گرفتن کنترل کامپیوتر های چینی و حمله هکری به بلاروس، روسیه و اوکراین استفاده شده است. جدا از حملات سایبری که در ایام جنگ میان روسیه و اوکراین شاهد افزایش آن بودیم، چیزی که این جنگ را بیش از هر چیزی متفاوت از جنگ های پیشین می کند گسترش دامنه حملات به فضای مجازی است بطوریکه تبعات بیشمار آن در ایام اخیر دامنگیر خیلی از کاربران این دو کشور شده است. موج حملات موجب خروج خیلی از شرکت های فناوری از روسیه و در مقابل همین طور منجر به مسدودسازی برخی پلت فرم ها از طرف این کشور شد. در کشاکش این رویداد، شرکت های فناوری آمریکایی مواضع بعضاً تبعیض آمیزی مقابل روسیه داشتند و در مقابل تلاش می کردند که نشان دهند مدافع مردم اوکراین هستند. از طرف دیگر از آنجا که روسیه در زمینه های علمی و فضایی مختلفی نیز با کشورهای مختلف در اروپا و همین طور آمریکا همکاری می کرد، این پروژه ها نیز تحت تأثیر قرار گرفتند. در گزارش پیش رو سعی شده مروری داشته باشیم بر آنچه به صورتی جنگ سایبری عنوان می شود و از روزهای آغازین جنگ میان مردم روسیه و اوکراین کنش و واکنش جدیدی را رقم زده است. جنگ این دفعه به جز در صحنه نبرد تن به تن به رویایی در فضای مجازی نیز کشیده شد.
رسانه های روسی زیر تیغ شرکت های فناوری
در روزهای ابتدایی درگیری میان دو کشور اخبار مختلف و گاه ضد و نقیضی در شبکه های اجتماعی منتشر می شد. در همین راستا روسیه فشار بر رسانه های داخلی را افزایش داد.
از سوی دیگر راسکامنادزر رگولاتور ارتباطات روسیه اعلام نمود فیسبوک درخواست هایش برای رفع محدودیت ها بر ۴ رسانه روسی (خبرگزاری RIA نیوز، Zvezda TV( متعلق به وزارت دفاع روسیه) و وب سایت های gaxeta.ru و lenta.ru را در پلت فرم اش نادیده گرفته است.
نیک کلگ مدیر امور جهانی متا نیز در اطلاعیه ای توئیتری اعلام نمود: مقامات روسی به ما دستور دادند پروسه راستی آزمایی مستقل و برچسب زنی محتوای ۴ رسانه دولتی را متوقف نماییم. اما ما این درخواست را رد کردیم و در نتیجه دولت روسیه نیز خدمات ما را محدود می کند.
در ادامه این روند با گسترش خشونت ها، فیسبوک نیز اعلام نمود محدودیت های بیشتری مقابل رسانه های روسی اجرا می کند و اجازه نمی دهد رسانه های دولتی روسیه با انتشار تبلیغات روی پلت فرم فیسبوک در هر نقطه از جهان کسب درآمد کنند.

البته علاوه بر فیسبوک، توئیتر نیز با محدودیت دسترسی در این کشور روبرو شد. در این میان، گوگل نیز یکی دیگر از شرکت هایی بود که نسبت به حمله روسیه به اوکراین واکنش نشان داد. این شرکت نیز اقدامی مشابه فیسبوک انجام داد و به رسانه های دولتی و چند کانال یوتیوبی اجازه نداد با دریافت وجه در وب سایت، اپ و ویدیو های یوتیوب تبلیغ انجام دهند.
یوتیوب هم با اشاره به شرایط فوق العاده اعلام نمود قابلیت چند کانال برای درآمدزایی در پلتفرمش را متوقف کرده است.
پس از آن گوگل اضافه کرد اجازه نمی دهد رسانه های دولتی روسیه از فناوری تبلیغاتی اش برای درآمدزایی در وب سایت ها و اپ هایشان استفاده کنند. در کنار این موارد قابلیت رسانه های روسی جهت استفاده از ابزارهای گوگل جهت خرید تبلیغ یا آگهی در خدمات گوگل مانند جستجو و جی میل بسته شد.
همچنین تیری برتون کمیسر امور بازارهای داخلی اتحادیه اروپا در جهت متوقف کردن گسترش اخبار جعلی، از آلفابت و یوتیوب خواست کاربران تبلیغ کننده جنگ را در پلت فرم هایشان مسدود کنند.
اتحادیه اروپا علیه RT و اسپوتنیک
پس از این رویدادها نیک کلگ مدیر امور جهانی متا پلتفرمز اعلام نمود از چند دولت و اتحادیه اروپا درخواست هایی برای انجام اقدامات بیشتر مقابل رسانه های دولتی روسی دریافت کرده است. در همین راستا RT و اسپوتنیک در سراسر پلت فرم های این شرکت در اتحادیه اروپا مسدود شدند.
در پی آن یوتیوب نیز کانال های در رابطه با RT و اسپوتنیک را در سراسر اروپا مسدود کرد.
اپراتورهای مخابراتی کانادا نیز اعلام نمودند کانال RT را ارائه نمی کنند.
توئیتر همین طور اعلام نمود از تحریم های اتحادیه اروپا مقابل RT و اسپوتنیک پیروی و از انتشار محتوای خاص در کشورهای عضو اتحادیه اروپا جلوگیری می کند.
در ادامه این روند گوگل اپلیکیشن های موبایل راشاتودی و اسپوتنیک را از فروشگاه های آنلاین خود حذف نمود. همین طور اتحادیه اروپا با ارسال نامه ای از گوگل خواست تا ممنوعیت رسانه های دولتی روسیه همچون راشاتودی (RT) و اسپوتنیک را برای موتورهای جستجو و شرکت های اینترنتی این کشور اعمال نماید. در امتداد محدودیت های اعمال شده، قرار شد گوگل تبلیغات خودرا برای تبلیغات کنندگان مقیم روسیه در تمامی پلت فرم ها و شبکه های جهانی خود متوقف نماید.
در کنار این شرکتها تلگرام نیز بعد از وضع تحریم های اتحادیه اروپا مقابل رسانه روسی، کانال تلگرامی Sputnik Blizhneye Zarubezhye را در کشورهای عضو اتحادیه اروپا مسدود کرد. در خیلی از کشورها کانال های تلگرامی RT DE، RT RU و RT News به ویژه در آلمان، فرانسه و هلند باز نمی شدند.
توقف فعالیت شرکتها از اپل و مایکروسافت تا نایک در روسیه
در پی این رویدادها اپل نیز مجبور شد واکنش نشان دهد و فروش محصولاتش در روسیه را متوقف کرد.
این شرکت در اطلاعیه ای اعلام نمود به شدت نگران حمله روسیه به اوکراین است و اقداماتی در واکنش به این روند انجام می دهد که یکی از آنها توقف صادرات به تمام کانال های فروش در روسیه بود. همین طور خدمات دیگر این شرکت همچون اپل پی در روسیه محدود شدند. در کنار این موارد اپ استور امکان دانلود اپلیکیشن رسانه RT News و اسپوتنیک نیوز را برای کشورهای خارج از روسیه مسدود کرد.
مایکروسافت نیز اعلام نمود فروش محصولات و سرویس هایش را در روسیه تعلیق کرده است.
برد اسمیت رییس مایکروسافت اعلام نمود برای پیروی از تحریم ها مقابل روسیه علاوه بر تعلیق فروش محصولات بقیه کسب و کارهایش در روسیه را نیز متوقف کرده است البته قبل از آن مایکروسافت نیز به تبعیت از دیگر شرکت های فناوری بزرگ اپ موبایل RT را از فروشگاه اپلیکیشن ویندوز حذف کرده بود علاوه بر این دو شرکت، نایک و دل نیز ارتباطات خود با روسیه را محدود کردند اما اقدامات مقابل روسیه به همین جا ختم نشد. شرکت مخابراتی آمریکایی کوجنت نیز اعلام نمود ارتباطش با مشتریان روسی را قطع کرده است.
کوجنت در اطلاعیه ای مشابه به این نشریه اعلام نمود در امتداد همخوانی با تحریم های اتحادیه اروپا برای مسدودسازی رسانه های دولتی روسی، تمام قراردادهایش در این کشور را متوقف کرده است. هرچند فعالان حقوق دیجیتال از تصمیم کوجنت برای قطع ارتباط با شرکت های روسی انتقاد کردند.
گوگل پلی برای کاربران روس بسته شد
پس از تمام این موارد گوگل در اقدامی دیگر، سیستم پرداخت صورتحساب گوگل پلی را نیز برای کاربران اندروید در روسیه متوقف کرد. گوگل در بیانیه رسمی خود اعلام نمود فروشگاه اپ مذکور به سبب اختلال در سیستم پرداخت، از ۱۰ مارس پرداخت صورتحساب برای کاربران ساکن روسیه را متوقف می کند. گوگل توضیح داد که این اقدام به مفهوم آنست که کاربران نمی توانند اپلیکیشن و بازی بخرند، در نتیجه پرداخت های حق اشتراک یا هرگونه خرید در اپ مربوط به کالاهای دیجیتال در گوگل پلی روسیه متوقف خواهد شد.
جنگ در زمین روسیه و مسدودسازی چند پلت فرم و عقب نشینی متا
اما در این میان روسیه نیز با اقدامات شرکت های فناوری مقابله نمود. روسیه علاوه بر مسدود کردن فیسبوک و تلگرام به سبب حذف رسانه های روسی، اینستاگرام را نیز مسدود کرد. این اقدام در پی آن انجام شد که متا پلتفرمز اعلام نمود به کاربران اوکراینی اجازه می دهد پست هایی مانند مرگ بر مهاجمان روسی را منتشر کند.
در همین راستا رگولاتور ارتباطات روسیه با ارسال ایمیلی برای کاربران اینستاگرام از آنان خواسته بود تصاویر و ویدئوهایشان را پیش از تعطیل شدن اینستاگرام جا به جا کنند و بجای اینستاگرام از پلت فرم های مشابه داخلی استفاده کنند.
در بیانیه راسکامنادزر این اقدام حفظ سلامت روانی شهروندان به ویژه کودکان و نوجوانان و مقابله با آزار و اهانت های آنلاین است. بعد از این اقدام متا از موضع خود عقب نشینی و در اطلاعیه ای اعلام نمود سیاست بازنگری محتوا در اوکراین را محدودتر می کند و اجازه انتشار پیام هایی با شعار مرگ بر رییس دولت یک کشور را نمی دهد.
تصویب قانون روسی برای مقابله با اخبار جعلی
یکی دیگر از رخدادهای مهم این درگیری امضای قانون اخبار جعلی توسط ولادیمیر پوتین بود. بعد از آن تیک تاک اعلام نمود پخش زنده و آپلود محتوای جدید در روسیه را تعلیق کرده و مشغول بررسی قوانین جدید است.
پس از تصویب این قانون شبکه خبری بی بی سی نیز گزارش تحولات از روسیه را تعلیق کرد.
طبق قانون جدید گسترش اخبار جعلی یک جرم بشمار می رود و شامل انتشار اطلاعات جعلی درباره نیروهای نظامی کشور می شود. طبق قانون جدید مجازات انتشار اخبار جعلی درباره ارتش این کشور جریمه نقدی و زندانی خواهد داشت. همین طور افرادی که بطور علنی خواهان تحریم روسیه می شوند نیز با جریمه روبرو خواهند شد. بر اساس گزارش رسانه «مسکو تایمز» هدف این قانون مجازات افرادی است که هدف، نقش و وظایف نیروهای مسلح و همین طور دیگر واحدهای روسیه طی عملیات نظامی را تحریف می کنند.
خط بطلان روسی برای همکاری فضایی با اروپا و انگلیس
یکی از وجوه مهم همکاریهای روسیه و آمریکا به همکاریهای دو کشور در ایستگاه فضایی بین المللی مربوط می شود. بمحض شروع درگیری های روسیه و اوکراین، یکی از موضوعات مطرح شده سرانجام همکاریهای فضایی آمریکا و روسیه بود. بعد از تهدیدهای آمریکا مقابل روسیه و اتخاذ اقداماتی مقابل این کشور، دیمیتری راگوزین مدیر آژانس فضایی روسیه در رشته توئیتی، غرب را به سقوط ایستگاه فضایی بین المللی روی آمریکا، چین و اروپا یا هند تهدید کرد.
او در این زمینه نوشت: آیا می خواهید همکاری ما در ایستگاه فضایی بین المللی را قطع کنید؟ اگر همکاری با ما را متوقف کنید چه کسی از خروج ایستگاه فضایی از مدار و سقوط کنترل نشده آن بر ایالات متحده یا اروپا جلوگیری خواهد کرد؟ امکان سقوط این سازه ۵۰۰ تنی بر چین و هند نیز وجود دارد. آیا می خواهید آنها را با چنین چشم اندازی تهدید کنید؟ ایستگاه فضایی از فراز روسیه عبور نمی کند بدین سبب همه خطرها متوجه شماست. برای این خطرها آماده اید؟
پس از انتشار این توییت ها ناسا اطلاعیه ای منتشر و اعلام نمود که این آژانس فضایی آمریکایی قصد قطع همکاری با روسیه را ندارد و کارهای ایستگاه فضایی بین المللی بصورت عادی پیش خواهد رفت.
این در حالی است که مقرر است یکی از فضانوردان ناسا در ۳۰ مارس همراه دو فضانورد روس و در یک کپسول سایوز به زمین باز گردد.
از سوی دیگر روسیه در پروژه ارسال مریخ نورد «اگزو مارس» به فضا نیز با سازمان فضایی اتحادیه اروپا همکاری می کرد. اما بعد از بالا گرفتن تنش ها اروپا اعلام نمود انجام این ماموریت را به تعویق انداخته است.
همچنین سازمان فضایی روسیه در پی تحریم های اتحادیه اروپا، تمام عملیات های پرتاب موشک های سایوز از بندر فضایی این منطقه در گینه فرانسوی را متوقف کرد.
علاوه بر آن قرار بود روسیه ماهواره های اینترنتی شرکت انگلیسی وان وب را به فضا ببرد. اما بعد از بروز اختلافات شرط انجام ماموریت را عدم استفاده از آن برای مقاصد نظامی و کناره گیری دولت از سهامداری شرکت وان وب اعلام نمود. در نهایت روسیه ماهواره های مذکور را به فضا پرتاب نکرد.
تغییر جنگاوری در عصر جدید
تحولات درگیری های روسیه و اوکراین همچنان ادامه دارد اما از آنچه گفته شد چنین برمی آید که در عصر جدید، شیوه جنگ نیز تغییر کرده و به فضای سایبری و حوزه فناوری کشیده شده است. این تغییر به نوبه خود نتایج مختلفی دارد که چه بسا هزینه های سنگین تری را نیز به بار آورد.
از سوی دیگر گسترش جنگ بین دو کشور به حوزه فناوری و فضای مجازی نقش این عرصه را بیش از پیش پر رنگ تر می کند.


منبع:

1400/12/26
16:47:41
5.0 / 5
797
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد