رشد اقتصاد دیجیتالی خاورمیانه از ۱۰۰ میلیارد دلار فراتر می رود

رشد اقتصاد دیجیتالی خاورمیانه از ۱۰۰ میلیارد دلار فراتر می رود

توسعه دهندگان: بگفته شرکت مشاوره مدیریت ردسیر (RedSeer)، اقتصاد دیجیتال خاورمیانه، شمال آفریقا و پاکستان امسال از 100 میلیارد دلار فراتر خواهد رفت و درصورت پشتیبانی از سرمایه گذاری کافی، پتانسیل آنرا دارد که تا سال 2030 به 700 میلیارد دلار برسد.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا و به نقل از بیزنیس نیوز، اقتصاد دیجیتال در سال ۲۰۲۱ رشد قوی داشته و می تواند سالانه ۴۲ درصد رشد کند و امسال به ۱۰۴ میلیارد دلار برسد برای اینکه همه گیری کووید-۱۹ سرعت پذیرش دیجیتال را تسریع کرده است. بگفته شرکت ردسیر، مستقر در هند، این رشد تا حد زیادی به اقتصاد دیجیتال بستگی دارد که حدود ۲۰ میلیارد دلار بودجه در دو تا سه سال آینده تضمین کند.
اقتصاد دیجیتال به علت همه گیری در راه رشد و برروی سکوی پرش برای رشد قوی تر قرار گرفته است. اعتماد سرمایه گذاران به این فضا درحال افزایش است و ما انتظار داریم در کوتاه مدت تا میان مدت، سرمایه گذاری های سرمایه گذاری مخاطره آمیز و خصوصی بیشتری شروع شود.
اقتصاد دیجیتال این منطقه فرصت قابل توجهی برای پیشبرد رشد اقتصادی و اجتماعی ارائه می دهد برای اینکه کاربران بیشتری برای تراکنش ها و کارهای خود به تلفن های هوشمند و خدمات دیجیتال متکی هستند.
طبق آمار استاتیستا (Statista) انتظار می رود تعداد کاربران اینترنت تلفن همراه تا سال ۲۰۲۵ به حدود ۳۵۷ میلیون نفر افزایش یابد که در مقایسه با ۲۶۴ میلیون نفر در سال ۲۰۱۹ با ضریب نفوذ اینترنت تلفن همراه حدود ۵۳ درصد به تعداد همین جمعیت افزایش می یابد.
در همین حال، بر اساس گزارش شرکت تحقیقاتی دیتاریپورتال، پاکستان تا ژانویه حدود ۸۲.۹ میلیون کاربر اینترنت داشته که در سال قبل ۳۶ درصد رشد کرده و ضریب نفوذ اینترنت ۳۶.۵ درصد بوده است.
ردسیر اعلام نموده با وجود این که کشورهای منطقه منا دارای نفوذ دیجیتال قوی و قدرت مخارج قابل توجهی هستند، این منطقه همچنان از نظر بلوغ اقتصاد دیجیتال و سرمایه گذاری از بخش هایی از جنوب شرق آسیا و هند عقب است.
اقتصاد دیجیتال هند مقادیر بالایی از بودجه را به ثبت رسانده است، با جریان ورودی تجمعی حدود ۱۰۰ میلیارد دلار طی پنج سال قبل که ۴۲ میلیارد دلار آن تنها در سال ۲۰۲۱ جمع آوری شده است.
در آسیای جنوب شرقی، سرمایه گذاری در اقتصاد اینترنتی در سال ۲۰۲۱ رکورد زد (شلوغ ترین سال برای معاملات در تاریخ اخیر باوجود همه گیری کووید-۱۹) و انتظار می رود تا سال ۲۰۲۵ به ۳۶۳ میلیارد دلار افزایش یابد.
اعتماد سرمایه گذاران به این فضا درحال افزایش است و ما انتظار داریم که در کوتاه مدت تا میان مدت، سرمایه گذاری های مخاطره آمیز و سهام خصوصی بیشتری شروع شود.
منطقه منا بودجه محدودی دریافت کرده و بخش بزرگی از وجوه توسط شرکتها و سهام خصوصی هدایت شده و سرمایه گذاری خطرپذیر کم بوده است.
مشاور مدیریت این شرکت اظهار داشت: سرمایه گذارانی که منا را دنبال می کنند می توانند از بازدهی بسیار بالاتری طی پنج تا ۱۰ سال آینده بهره ببرند.
این شرکت بیان کرد: «علاوه بر این، آموخته های حاصل از اقتصادهای دیجیتالی پیشرفته تر را می توان برای جهش مراحل تکامل در صورت امکان بهره برد و منطقه را در موقعیتی جذاب قرار داد».
آخرین مطالعه تا حد زیادی با پیش بینی ردسیر در جولای گذشته مطابقت دارد، بااینکه محدود به منطقه منا بود پیش بینی می شد اقتصاد دیجیتال تا سال ۲۰۲۳ به ۱۰۰ میلیارد دلار برسد.
منطقه منا شامل کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، لبنان، اردن، عراق، مصر، مراکش و پاکستان است.
اقتصاد دیجیتال شامل بخش های با رشد بالا مانند خرده فروشی الکترونیکی، فناوری غذا، تحرک، سفر آنلاین، فناوری آموزشی، فناوری سلامت و فین تک و غیره است.
منبع:

1400/12/25
21:32:19
5.0 / 5
790
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد