توسعه دهندگان

کدام پروژه های کاربردی در روز ملی فضایی رونمایی شدند؟

کدام پروژه های کاربردی در روز ملی فضایی رونمایی شدند؟

به گزارش توسعه دهندگان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه استفاده های مختلف فناوری فضایی بیشتر از آن که در فضا باشد، روی زمین و در زندگی و کار مردم موثر است، اظهار داشت: سامانه پایش ماهواره ای آتشسوزی به نام «آتش بان»، سامانه پایش ماهواره ای تالاب ها و بدنه های آبی به نام «کرانه»،  سامانه پایش گرد و غبار و آلودگی هوا به نام «آفاق»،  از پروژه های فناورانه و کاربردی سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی است که در روز ملی فضایی رونمایی شده است.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور در اینستاگرام نوشت: وقتی از فناوری فضایی حرف می زنیم برخی تصور می کنند منظورمان فقط ساخت و پرتاب ماهواره و ارتباطات تلویزیونی و مخابراتی است، در صورتیکه استفاده های مختلف فناوری فضایی بیشتر از آن که در فضا باشد، روی زمین و در زندگی و کار مردم موثر است.
وی با اشاره به اینکه در روز ملی فضایی، همکارانم در سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی از چند پروژه فناورانه و کاربردی رونمایی کردند، اظهار نمود: سامانه پایش ماهواره ای آتشسوزی به نام «آتش بان»، با استفاده از داده ها و تصاویر ماهواره ای، تهیه نقشه های ریسک، شناسایی آتش فعال، تحلیل رفتار آتش، مدیریت مواد آتش زا، هشدار سریع و اطفاء آتش را در عرصه های طبیعی امکانپذیر می کند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: سامانه پایش ماهواره ای تالاب ها و بدنه های آبی به نام «کرانه» هم با استفاده از تصاویر ماهواره ای و فناوری سنجش از دور، اطلاعات و تحلیل های آماری منابع آب کشور مثل رودخانه ها، دریاچه ها، تالاب ها، مرداب ها، باطلاق ها و ذخایر سدها را بعنوان ابزار مدیریت و برنامه ریزی منابع آبی در دسترس مدیران و پژوهشگران قرار می دهد.
زارع پور اظهار داشت: سامانه پایش گرد و غبار و آلودگی هوا که نامش را «آفاق» گذاشته اند با استفاده از تصاویر ماهواره ای و فناوری سنجش از دور، پارامترهای هواشناسی، کیفیت هوا، رطوبت خاک و بخصوص پدیده گرد و غبار در سطح کشور را پایش و شناسایی می کند.
وی افزود: پس از قولی که یک ماه قبل در مورد دسترسی عمومی به تلسکوپ های سازمان فضایی دادم، همکارانم در سازمان فضایی در این یک ماه آستین بالا زده و این کار را انجام دادند. اسم این تلسکوپ، «سامانه کیهان» است. رصد آنلاین آسمان و داده گیری از اجرام سماوی از راه این سامانه و با اتصال به تلسکوپ رصدخانه خیام سازمان فضایی برای عموم علاقه مندان امکان پذیر است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: این رصدخانه از یک دهه پیش تا امروز مشغول فعالیتهای علمی و مأموریت های تخصصی حوزه فضایی بود ولی اکنون علاوه بر فعالیتهای علمی، امکان رصد آسمان را برای علاقه مندان فراهم نموده است. علاقه مندان به نجوم از رهگذر keyhan.isa.ir می توانند درخواست رصد آسمان را ثبت کنند و با هماهنگی اپراتور وارد فرایند رصد و نحوه کنترل تجهیرات نجومی شوند.
زارع پور تصریح کرد: اعتقاد دارم باید در صنعت فضایی پیشرفت نماییم و مردم طعم شیرین فناوری فضایی را در زندگی و کارشان بچشند. در نمایشگاهی که از آخرین دستاوردهای شرکتهای دانش بنیان در رابطه با صنعت فضایی برگزار شده بود، حضور پیدا کردم و جا دارد به همه آنها و به همه کسانی که نتوانستند به علت کرونا حضور پیدا کنند، خدا قوت بگویم.
منبع:

1400/11/16
23:01:16
5.0 / 5
948
تگهای خبر: آنلاین , برنامه , تخصص , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد