توسعه دهندگان

خرید جدید مایکروسافت رکورد بزرگترین قرارداد فناوری را شکست

خرید جدید مایکروسافت رکورد بزرگترین قرارداد فناوری را شکست

توسعه دهندگان: مایکروسافت ناشر بازی ویدیویی Activision Blizzard را در قراردادی به ارزش 69 میلیارد دلار خریداری می کند که بزرگترین قرارداد خرید یک شرکت فناوری از سال 2016 شمرده می شود.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، مایکروسافت در سال ۲۰۰۸ با پیشنهاد خرید ۵۰ میلیارد دلاری شرکت یاهو در زمان استیو بالمر، مدیرعامل وقت این شرکت اهتمام کرد رکورد بزرگترین خرید فناوری که متعلق به خرید ۴۱ میلیارد دلاری SDL توسط شرکت JDS Uniphase بود را بشکند.

مایکروسافت شانس آورد و یاهو با این پیشنهاد مخالفت کرد. یاهو در بازار جست و جوی اینترنت از گوگل عقب ماند و در نهایت در سال ۲۰۱۷ به قیمت ۴.۵ میلیارد دلار به شرکت وریزون به فروش رسید.

ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت حالا تلاش می کند باردیگر مایکروسافت را در لیست قراردادهای بزرگ ثبت کند. این شرکت روز سه شنبه اعلام نمود ناشر بازی ویدیویی Activision Blizzard را در قراردادی به ارزش ۶۹ میلیارد دلار خریداری می کند. این قیمت اندکی بالاتر از قرارداد سال ۲۰۱۶ شرکت دل برای خرید شرکت EMC به مبلغ ۶۷ میلیارد دلار است. در لیست قراردادهای بزرگ فناوری، قرارداد شرکتهای JDS و SDL و بعد از آن قرارداد ۳۴ میلیارد دلاری شرکت IBM برای خرید Red Hat قرار می گیرد که در سال ۲۰۱۹ نهایی شد.

مایکروسافت باید موافقت سهامداران شرکت Activision Blizzard و مهم تر از همه رگولاتورها را جلب نماید. دو قرارداد بزرگ اخیر در صنعت نیمه رسانا شامل تلاش انویدیا برای خرید Arm و توافق AMD برای خرید Xilinx بیش از یک سال است که تحت بازنگری رگولاتوری قرار دارند.

برای مایکروسافت قیمت خرید بیش از دو برابر قیمتی است که این شرکت ۴۷ ساله تا حالا پرداخت کرده است. خرید بزرگ قبلی مایکروسافت، لینکدین در سال ۲۰۱۶ بود که بیش از ۲۶ میلیارد دلار ارزش داشت. نادلا که در سال ۲۰۱۴ جانشین استیو بالمر شد، سرمایه برای هزینه دارد. در زمان خرید لینکیدن، ارزش بازار مایکروسافت حدود ۴۰۰ میلیارد دلار بود بدین سبب خرید این شبکه اجتماعی حرفه ای معادل ۶.۵ درصد سرمایه بازارش بود. ارزش بازار مایکروسافت در زمان کوشش برای خرید یاهو، حدود ۲۶۰ میلیارد دلار بود که معادل ۲۰ درصد ارزش قرارداد پیشنهادی بود. هم اکنون ارزش بازار مایکروسافت به حدود ۲.۳ تریلیون دلار رسیده و این شرکت برای خرید Activision Blizzard تنها سه درصد از سرمایه بازار خودرا پرداخت می کند.

مایکروسافت بجای استفاده از سهام ارزشمندش، پول سهامداران شرکت Activision Blizzard را بصورت نقدی پرداخت خواهدنمود. این رقم سنگین است اما مایکروسافت از عهده پرداخت آن بر می آید. این شرکت تا ۳۰ سپتامبر، ۱۳۰ میلیارد دلاری نقدینگی داشت و ۸۵ درصد آن در قالب سرمایه گذاریهای کوتاه مدت بود.

قیمت خرید مایکروسافت ۴۵ درصد بیشتر از قیمت نهایی سهام Activision Blizzard در روز جمعه است. اما سرمایه گذاران این شرکت مشکلی از این بابت نداشتند و ارزش سهام مایکروسافت روز سه شنبه تنها ۲.۴ درصد کم شد که این کاهش همسو با افت سایر سهام های فناوری در روز نزولی بازار بود.

بر اساس گزارش شبکه سی ان بی سی، مایکروسافت از فضایی سود می برد که این غول نرم افزاری از تفحص فزاینده غولهای فناوری توسط رگولاتورها در امان مانده است.

منبع:

1400/11/01
20:48:30
5.0 / 5
1000
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد