برداشته شدن یکی از عوامل کندی شبکه ارتباطی کشور

برداشته شدن یکی از عوامل کندی شبکه ارتباطی کشور

به گزارش توسعه دهندگان با تشکیل کمیته اصلاح مهندسی ترافیک شبکه ملی اطلاعات، طراحی و بازمهندسی جریان ترافیک داده کشور انجام می شود.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، با هدف اصلاح توزیع ترافیک شبکه و تحقق الزامات شبکه ملی اطلاعات، «کمیته اصلاح مهندسی ترافیک شبکه ملی اطلاعات» برای طراحی و بازمهندسی جریان ترافیک داده کشور با همکاری شرکت ارتباطات زیرساخت، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، سازمان فناوری اطلاعات، پژوهشگاه ارتباطات و مشارکت فعال اپراتورها و شرکتهای تأمین کننده محتوا تشکیل شده است.
بر طبق این گزارش یکی از اشکالات موجود شبکه ارتباطی کشور در سطح اپراتورها و تأمین کنندگان محتوا، تمرکز شبکه و محتوای مورد نیاز کاربران در تهران است، بگونه ای که این مورد تأثیر معناداری در کندی شبکه و تاخیر دسترسی کاربران به اطلاعات را بوجود می آورد.
به علت تمرکز تجهیزات در ارتباط با سیستم های مسیریابی، ترجمه آدرس IP و صورتحساب مشترکین در تهران، ارتباط بین دو کاربر در یک اپراتور و یا ارتباطات بین کاربران دو اپراتور حتی اگر هم فرستنده و هم گیرنده درون یک استان باشد، الزاماً باید به تهران منتقل شده و بازگردد و بدین سان تاخیر قابل توجهی در ارسال بسته های دیتا از مبدا تا مقصد ایجاد می شود و اگر این ارتباط بین دو اپراتور متفاوت باشد، پیچیدگی و تاخیر در این راه بیشتر هم می شود.
یکی از چالش های این نوع توزیع ترافیک در بحران های طبیعی و غیرطبیعی مشهود است و تهران بعنوان نقطه تمرکز عبور دیتا، ضعف بزرگی برای ارتباطات کشور به حساب می آید.
هدف اصلی کمیته اصلاح مهندسی ترافیک در لایه شبکه، بازمهندسی شبکه برای توزیع ترافیک شبکه کشور از راه مراکز تبادل ترافیک داخلی(IXP) و مراکز تبادل ترافیک بین الملل(IGW) و نقاط هسته شبکه ملی اطلاعات است. همینطور در لایه توزیع محتوا هم شبکه توزیع محتوای داخلی در سطح کشور و متناسب با نقاط IXP در دستور کار قرار گرفته است.
طبق اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، با عنایت به اقدامات بازمهندسی انجام شده، در فاز نخست سه شهر تبریز، شیراز و مشهد برای توزیع شبکه و توزیع محتوا در نظر گرفته شده و در فاز دوم، شبکه IXP تا ۱۰ نقطه توسعه می یابد.
بر مبنای همین گزارش، تابحال ۹ جلسه فنی در سطح کمیته مهندسی ترافیک، جلسات با اپراتورها و شرکتهای تأمین کننده محتوا برگزار شده و ۲۰ درصد اقدامات اجرایی مورد نیاز برای پیاده سازی این طرح تا انتهای سالجاری انجام می شود.
منبع:

1400/10/20
13:14:23
5.0 / 5
1132
تگهای خبر: توسعه , سیستم , شبكه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد