توسعه دهندگان

ضربه مهلک بحران قزاقستان به استخراج بیتکوین

ضربه مهلک بحران قزاقستان به استخراج بیتکوین

به گزارش توسعه دهندگان نیروی رایانش جهانی شبکه بیتکوین به دنبال ناآرامی در قزاقستان و قطع اینترنت این کشور در هفته جاری، به شدت کاهش پیدا کرد.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، مرکز فایننس آلترنیتیو کمبریج اعلام نمود بعد از اینکه چین به مقابله گسترده با فعالیت های استخراج رمزارز پرداخت، قزاقستان سال میلادی گذشته به دومین مرکز بزرگ استخراج بیتکوین در جهان بعد از آمریکا تبدیل شد.

روسیه روز پنج شنبه نیروهایی را جهت کمک به مهار ناآرامیها به قزاقستان اعزام کرد. پلیس می گوید دهها آشوبگر در شهر آلماتی کشته شده اند، در حالی تلویزیون دولتی اعلام نمود ۱۳ عضو نیروهای امنیتی کشته شده اند.

اینترنت روز چهارشنبه در سرتاسر قزاقستان قطع شد. این اقدام احیانا مانع از آن شد که ماینرها به شبکه بیتکوین دسترسی پیدا کنند.

بیت کوین و رمزارزهای دیگر توسط کامپیوتر های قدرتمندی استخراج می شوند که معمولاً در دیتاسنترهایی در نقاط مختلف جهان قرار دارند و در یک فرایند انرژی بر برای حل معادلات ریاضی پیچیده تلاش می کنند.

طبق جدید ترین آمار که در ارتباط با اوت سال ۲۰۲۱ است، قزاقستان در ۱۸ درصد از هش ریت جهانی (واژه صنعتی مورد استفاده برای توصیف قدرت رایانشی ماینرها) سهم دارد. در آوریل پیش از این که سرکوبی استخراج بیتکوین در چین آغاز شود، این رقم تنها هشت درصد بود.

طبق آمار شرکت استخراج رمزارز BTC.com، هشت ریت مراکز استخراج رمزارز شامل AntPool و F۲Pool روز پنج شنبه حدود ۱۴ درصد نسبت به سطحی که اواخر روز سه شنبه داشت، کاهش پیدا کرد.

با این حال افت نرخ هش ریت از قیمت بین کوین پشتیبانی نکرد. بدنبال افزایش تقاضای سرمایه گذاران برای داراییهای پرریسک که تحت تأثیر سیاست بانک مرکزی آمریکا برای افزایش سریعتر نرخهای بهره روی داد، نرخ بیتکوین روز پنج شنبه به پایین ۴۳ هزار دلار سقوط کرد و رکورد پایین جدیدی را آزمود.

هر چه تعداد ماینرها در شبکه بیشتر باشد، به میزان نیروی رایانشی بیشتری برای استخراج بیتکوین جدید نیاز است. کاهش هش ریت در صورت کاهش شمار ماینرها در شبکه، تولید سکه جدید را برای ماینرهای دیگری که در شبکه حضور دارند، راحتتر می کند.

مزارع استخراج رمزارز قزاقستان عمدتا نیروی خویش را با استفاده از برق تولید نیروگاههای زغال سوز تأمین می کنند که به همراه معادن زغال سنگ تأمین کننده خوراک آنها به دردسری برای مقامات در فرایند کربن زدایی از اقتصاد تبدیل گشته اند.

دولت قزاقستان سال قبل وعده داد ابتدا به برخورد با ماینرهایی خواهد پرداخت که احیانا دو برابر ماینرهای مجاز برق مصرف می کنند. وزارت نیروی قزاقستان سال قبل اعلام نمود استخراج غیر مجاز رمزارز حداکثر ۱.۲ گیگاوات نیرو مصرف می کنند که به همراه ۶۰۰ مگاوات برق مصرفی ماینرهای مجاز، حدود هشت درصد از کل ظرفیت تولید نیروی قزاقستان بشمار می رود.

بر اساس گزارش رویترز، اعتراضات در قزاقستان در نواحی غربی این کشور به دنبال افزایش قیمت سوخت در روز سال نو شروع شد.

منبع:

1400/10/17
14:30:43
5.0 / 5
1010
تگهای خبر: آمریكا , اینترنت , شبكه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد