توسعه دهندگان

استارت آپ های فناوری خویش را در خطر می بینند

استارت آپ های فناوری خویش را در خطر می بینند

به گزارش توسعه دهندگان یک فعال صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات اعتقاد دارد خیلی از استارت آپ های لبه تیغ ایران، آینده کسب و کار خویش را در خطر می بینند و اجرای آنرا فاقد کارکرد می دانند،  بیشتر به این بابت که معتقدند ایران امروز برنامه و قصدی برای داشتن محصول فناوری بالا (های تک) ندارد و بازاری برای آن در داخل موجود نیست.


به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، از یک سو برخی سیاست های حاکمیت در حوزه ارتباطات و فناوری و از طرفی نداشتن شرایط مناسب در حوزه آی تی به منظور شکوفا کردن اقتصاد این حوزه از راه صادرات نرم افزارها و خدمات، سبب شده شرکتهای ایرانی توان رقابت با رقبای خارجی خویش را از دست دهند. همانطور که سیدحسن هاشمی -رئیس سازمان نظام صنفی کامپیوتری کشور- در این خصوص، بیان نمود: شرکت فیسبوک پس از تغییر نام به متا، یک دوره تحولی را در صنعت آی تی کلید زده که اتفاقات جدیدی را رقم خواهد زد. توسعه زمینه های کاربرد تکنولوژی های جدید در زندگی، اتفاق بسیار خوبی است و می تواند مزیت های فراوانی به همراه داشته باشد اما آنچه سبب نگرانی ما شده، افزایش چشم گیر جذب متخصصان توسط متا از اقصی نقاط جهان است و طی همین مدت کوتاه بعضی از نخبگان کشور ما هم به آن تمایل پیدا کرده اند.
نخبگان با خود دانش و محصول می برند
در این راستا به نقل از فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران، نسیم توکل- کارآفرین و فعال صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات اظهار نمود: چندی قبل بعنوان یکی از ۲۰ استارت آپ ایرانی در نمایشگاه فناوری دوبی (جیتکس ۲۰۲۰) حضور یافتیم. در آن زمان فضای توییتر فارسی پر از عرضه دیدگاه ها نسبت به عقب بودن استارت آپ های ایرانی نسبت به دیگر شرکت کنندگان بود و این که تا چه اندازه می توانستیم در زمینه های مختلف پیشرفت نماییم. همینطور سطحی از فناوری که استارت آپ های بین المللی قابلیت دسترسی و به دست آوردن آنرا پیدا کرده اند، مبحث چالشی دیگری در بین بحث های کاربران بود.
وی افزود: با این همه، بر خلاف فضای قالب موجود در بین فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران که بیشتر به دنبال ایجاد بسترهای چندوجهی به طور عمده با هدف فروش و ارتقاء درآمد سازمان و تسهیل تبادل کالا و پول میان تولیدکننده، سیستم توزیع و مصرف کننده هستند، نمایشگاه فناوری دوبی بیشتر فضایی برای دستیابی به فناوری های لبه تیغ آینده و جست وجو راهکاری برای آسان تر کردن زندگی بود. خیلی از استارت آپ های ایرانی پذیرفته شده هم با چنین دیدگاهی به این نمایشگاه آمده بودند.
عضو اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: نکته مهم دیگری که وجود داشت در آن زمان مخاطبان زیست بوم فناوری ایران بر این باور بودند که خیلی از استارت آپ های ایرانی به واسطه وجود تحریم های اقتصادی و بسته بودن فضای تبادل و تعامل با جهان، نبود سرمایه گذار به واسطه نبود تقاضا برای فناوری های آینده در بازار ایران و هدررفت دانش و زمان صرفا به نمایشگاه جیتکس و دیگر رویدادهای بین المللی به چشم زمینه ای برای عرضه محصول خود به جهان و سکویی برای مهاجرت می نگرند.
خطر بزرگ مهاجرت نخبگان
فعال صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات اظهار نمود: برای درک بهتر فضای موجود بد نیست با دید تحقیق بررسی نماییم که در سالهای اخیر چند شرکت و فرد حقیقی با ویزاهای استارت آپی و یا صاحب کسب و کار به کشورهای منطقه اسکاندیناوی، کانادا و استرالیا مهاجرت کرده اند. در واقع، یکی از سریع ترین و مطمئن ترین راه های مهاجرت از ایران ویزاهای استارت آپی است. این ویزاها به همان میزان فرایند کاری سختی دارند و یکی از نیازمندی های اساسی آن وجود یک کسب و کار فعال و داشتن سطحی از فناوری در محصول یا ایده کار است.
توکل افزود: ازاین رو هر ایرانی با دریافت این ویزا و مهاجرت یک تجارت واقعی، محصول و فناوری آینده دار را با خود خواهد برد. خیلی از استارت آپ های لبه تیغ ایران که هر هفته در جایی عرضه دارند و چندان توجهی هم به آنان صورت نمی گیرد، آینده کسب و کار خویش را در این مملکت در خطر می بینند و اجرای آنرا فاقد کارکرد می دانند. بیشتر به این بابت که ایران امروز برنامه و قصدی برای داشتن محصول فناوری بالا (های تک) ندارد و بازاری برای آن در داخل موجود نیست.
وی ادامه داد: خیلی از محصولات با تکنولوژی روز دنیا که در دوران امروزی با سر و صدای فراوان تولید و عرضه می شوند، بعنوان فناوری آینده مطرح هستند اما متأسفانه در ایران برنامه، هدف و چشم اندازی برای آن وجود ندارد. ما در نمایشگاه فناوری داخلی یا دورهمی های استارت آپی می بینیم که عرصه برای دانشجویان مستعد و نخبه کشور به منظور عرضه محصول فناورانه بسیار باز است و ایده های ناب و بسیار نوآورانه هم وجود دارد که به شکل فزاینده و بسیار نگران کننده ای سر از اروپا و ایالات متحده در می آورد.
این عضو اتاق بازرگانی تهران در انتها تصریح کرد: این افسوس بزرگ را هم باید در کنار فهرست بلند بالای دیگر تأسف ها قرار دهیم. مهاجرت نخبگان صرفا به کوچ یک فرد و ترک جغرافیای خود مربوط نیست بلکه دانش، محصول، بهره وری و اراده هم از ایران سفر می کند و جای خویش را به روابط ناسالم، رانت می دهد.1400/09/23
11:33:03
5.0 / 5
1053
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد