توسعه دهندگان

ادعای نوری درباره پشت صحنه بررسی طرح صیانت

ادعای نوری درباره پشت صحنه بررسی طرح صیانت

عضو کمیسیون مشترک طرح پشتیبانی از حقوق کاربران در فضای مجازی درباره بازگشت این طرح به مرکز پژوهش های مجلس توضیح داد.به گزارش توسعه دهندگان به نقل از ایسنا، سایت «جمهوریت» نوشت: دهمین نشست کمیسیون مشترک طرح پشتیبانی از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی با تصمیم ارسال طرح به مرکز پژوهش های مجلس جهت بررسی بیشتر برگزار و شد و به پایان رسید.

در دستور کار کمیسیون درخواست اعمال ماده ۱۴۲ بخشنامه داخلی مجلس قرار داشت. ماده ۱۴۲ بخشنامه داخلی مجلس شورای اسلامی تاکید دارد که نمایندگان مجلس و دولت نمی توانند یک طرح یا لایحه قانونی را که بیش از یک موضوع دارد بعنوان ماده واحده پیشنهاد و تقاضای تصویب نمایند. در صورتیکه طرح یا لایحه مشتمل بر بیش از یک موضوع باشد، باید مواد و تبصره ها جزء به جزء، طرح و مورد شور قرار گیرد.

از نگاه تعدادی از اعضای کمیسیون مشترک و نمایندگان مجلس این ابهامات درباره طرح فعلی پشتیبانی از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی که موسوم به طرح صیانت از فضای مجازی شده، وجود دارد. از این نظر غلامرضا نوری قزلجه، نماینده مردم بستان آباد و احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده مردم قم درخواست اعمال این ماده و ارسال طرح به مرکز تحقیقات را به هیات رییسه کمیسیون دادند.

در این جلسه اما بدون ذکر نام این ماده آئین نامه، با قرائت هیئت رییسه و رای اعضای کمیسیون، با ارسال طرح به مرکز تحقیقات جهت بررسی بیشتر طی ۱۰ روز موافقت شد.

علاوه بر این، ابتدای جلسه میکروفن رئیس و تعدادی از اعضای کمیسیون باز بود و مذاکرات آنها برای نحوه مدیریت جلسه در امتداد رای نیاوردن درخواست غلامرضا نوری قزلجه و احمد امیرآبادی فراهانی برای اعمال ماده ۱۴۲ بخشنامه داخلی بصورت زنده پخش و پس از آن نیز در شبکه های اجتماعی نشر شد.

علاوه بر این موضوع، خبرگزاری فارس روز گذشته گزارش داد که در جلسه قبلی کمیسیون طرح صیانت، وزیر ارتباطات در نامه ای خواهان اصلاح برخی مواد طرح شده و این خبرگزاری مدعی شده در پیشنهادهای دولت، مواردی درباره اینستاگرام و پلت فرم های پرمخاطب تغییر کرده است.

غلامرضا نوری قزلجه، رییس فراکسیون مستقلین و عضو کمیسیون مشترک طرح موسوم به صیانت از فضای مجازی درباره ارسال این طرح به مرکز تحقیقات در جلسه روز گذشته کمیسیون اظهار داشت: این تصمیم فرصتی است تا همه بازیگران این مساله بتوانند نقطه نظرات موافق و مخالف خودرا بیان کنند و دولت هم می تواند با استفاده از این فرصت پیشنهادات اصلاحی خودرا طرح و پیگیری کند.

نماینده مردم بستان آباد در مجلس یازدهم در اینباره اضافه کرد: بنده از ابتدا هم با وضع موجود این طرح مخالف بودم و هستم. تلاش ما اصلاح این طرح است و یکی از مسیرهای اصلاح این طرح، این بود که فرصت ایجاد شود تا همه بتوانند نظرات و نکات خودرا بیان کنند.

نوری قزلجه درباره پیشنهاد خود برای اعمال ماده ۱۴۲ بخشنامه داخلی مجلس نیز اظهار داشت: در جلسه اخیر بنده درخواست اعمال ماده ۱۴۲ بخشنامه داخلی مجلس را داشتم اما جریانی کوشش کرد تا عنوان ماده ۱۴۲ نیاید و بدون تاکید و قید این ماده، برای ارسال طرح به مرکز تحقیقات رای گیری کردند.

رئیس فراکسیون مستقلین مجلس یازدهم همین طور اضافه کرد: البته بدون تاکید بر این که این ارسال به مرکز تحقیقات در ارتباط با اعمال ماده ۱۴۲ بوده، اصل رای گیری و تصمیم روح قانونی ندارد اما به دلایلی از بیان این مطلب حذر شد.

وی درباره علت این تصمیم برای عدم ذکر و قید مساله اعمال ماده ۱۴۲ اظهار داشت: اگر هیئت رییسه کمیسیون اذعان می کرد که ارسال طرح به مرکز تحقیقات در امتداد اعمال ماده ۱۴۲ بخشنامه داخلی مجلس است باید ۴۵ روز فرصت برای اصلاح طرح در مرکز تحقیقات در نظر گرفته شود در حالیکه برای ۱۰ روز رای گیری کردند.

نوری قزلجه تصریح کرد: علاوه بر این، با اذعان به این که ماده ۱۴۲ اعمال شود، باید در زمان بررسی طرح در مرکز تحقیقات دولت و دستگاههای اجرائی ذی ربط دعوت شوند و وزارت اقتصاد و ارتباطات و همه دستگاه ها، صاحب نظران، نمایندگان - حتی نمایندگان ادوار - مورد نظرخواهی قرار بگیرند اما متاسفانه برخی خیلی علاقمند نیستند تا این نظرات شنیده و مطرح شود.

رئیس فراکسیون اقلیت مجلس با انتقاد از رویه این کمیسیون در حذف صدای منتقدان نیز اظهار داشت: این دهمین جلسه بود که روز گذشته انجام شد اما کل وقتی که به مخالفین خارج از کمیسیون داده شده است، کمتر از یک ربع است.

وی خاطرنشان کرد: اجازه نمی دهند صدای فعالان این حوزه که مدعی پشتیبانی از آنها هستند شنیده شود.

نوری ضمن اشاره به تنش رخ داده بین وی در جلسات اخیر با ریاست کمیسیون اظهار داشت: به خاطر تاکید بر این که باید به نظرات مخالفان و منتقدان طرح گوش دهید، مرا تهدید به شکایت به هیات نظارت کردند.

نوری قزلجه درباره اظهارات اخیر احمد علیرضابیگی در خصوص مخالفت ریاست کمیسیون برای پیوستن این نماینده به کمیسیون ویژه به خاطر طرح برخی مطالب انتقادی از طرح نیز اظهار داشت: برای ترکیب بندی کمیسیون یک یا دو نفر باقی مانده و هنوز تایید نشده اند چونکه می خواهند با همین سبک و سیاق ترکیب فعلی که موافقان طرح اکثریت هستند، ترکیب را حفظ کنند.

وی افزود: می خواهند افراد همسو را به داخل کمیسیون بیاورند تا عدد رای خودرا بالا ببرند چونکه مصوبات نیازمند دو سوم رای هم هست برای همین تلاش دارند تا با مدیریت ترکیب رای خودرا بالا ببرند و به روشنی مخالفین را دارند حذف می کنند.

نماینده بستان آباد ضمن اشاره به درز گفت وگوی رئیس و تعدادی از اعضا در ابتدای جلسه روز گذشته کمیسیون نیز تصریح کرد: صحبت های روز گذشته که درز کرد نشان داده است چه وضعیتی در کمیسیون در جریان است.

نوری قزلجه در پاسخ به سوالی درباره موضوع ارسال طرح توسط دولت درباره این مساله و درخواست دولت برای تغییر برخی موارد نیز اظهار داشت: این آش انقدر شور است که صدای دولت را هم درآورده است.

وی افزود: با تصویب این طرح، در عمل وزارت ارتباطات ناکارا می شود و کمیسیونی ذیل شورایعالی فضای مجازی درست می شود که پاسخگو نیست و ترکیب خاصی برایش در نظر گرفته شده است.

عضو کمیسیون مشترک طرح موسوم به صیانت درباره اصلاح طرح در مرکز تحقیقات اظهار داشت: امیدواریم طرح اصلاح گردد و آنچه واقعا نیاز برای ساماندهی فضای مجازی است محقق شود اما در غیر این صورت اگر بخواهد مسائل مالی، منافع جاهای خاص و به دست گرفتن امور توسط افراد خاص در طرح باقی بماند ما سکوت نمی نماییم.
1400/09/11
23:38:48
5.0 / 5
1301
تگهای خبر: حقوق , خدمات , شبكه , مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
میخواهید برنامه ای برای شما نوشته شود؟ سفارش توسعه نرم افزار

لینک دوستان توسعه دهندگان

pcdevelopers.ir - مالکیت معنوی سایت توسعه دهندگان متعلق به مالکین آن می باشد